8 Drie Nederlandse ziekenhuizen gebruiken een baanbrekende techniek om kanker te behandelen. Een fluorescerende stof maakt tumoren zichtbaar en daardoor beter te verwijderen. X Tv NIEUWE TECHNIEK EIERSTOK- EN DARMKANKER ls het licht in operatiekamer 6 uit gaat en de infraroodca- mera op de open buik ge- l richt wordt, kijkt iedereen gebiologeerd naar het beeldscherm naast de patiënt. Chirurg Miranda Kusters van het Catharina Ziekenhuis in Eindho ven glijdt met haar handen zorg vuldig langs de darmen en andere organen. Ondertussen speurt ze op het scherm naar plekjes die groen oplichten. Groen is reden tot zorg. Het kan duiden op een tumor, die zicht baar wordt dankzij een fluoresce rende stof, die de patiënt enkele dagen eerder ingespoten kreeg. Kusters snijdt met een thermisch mesje eerst het buikschort weg, vervolgens controleert ze de dunne en dikke darm op uitzaaiin gen. Ze voelt, kijkt en wijst ver dachte plekjes aan met een pincet. Het is millimeterwerk. Bij de blaas ziet ze een plekje groen oplichten. „Normaal zou ik zeggen dat daar geen tumor zit", zegt Kusters. „Vroeger beoordeel den we plekken met het blote oog en op gevoel met de hand, in com binatie met gegevens van een MRI-scan. Maar het is soms lastig dan onderscheid te maken tussen littekenweefsel en tumorweefsel. Nu hebben we een extra mogelijk heid om de tumor in beeld te brengen." Beeldgeleide chirurgie image guided surgery) is een behandel- techniek die slechts op een paar plekken in de wereld wordt toege past. In Nederland werkt het Ca tharina Ziekenhuis samen met het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC), Erasmus MC in Rotterdam en het Centre for Hu- man Drug Research (CHDR). De rest van de wereld volgt de ont wikkelingen met veel belangstel ling. 80 patiënten De techniek is inmiddels toege past bij bijna 8o patiënten met ei erstok- en endeldarmkanker. Het effect is tweeledig, zegt hoofdon derzoeker Alex Vahrmeijer (chi rurg in het LUMC), die tijdens de operatie meekijkt. Tumoren die niet te zien zijn, worden zichtbaar. Of plekken waarvan vermoed wordt dat het een tumor is, blijken onschuldig. In acht van de tien gevallen blijkt het groen oplichtende plekje ook daadwerkelijk een tumor te zijn. „Bij een derde van de patiënten met voortgeschreden of terugge keerde endeldarmkanker leidt deze techniek tot een andere operatieve beslissing", zegt Vahrmeijer. De patiënt op de operatietafel is Ton Stegers (66) uit het Limburgse Landgraaf. Hij heeft al 30 jaar de ziekte van Crohn, een chronische darmonsteking. Enkele jaren gele den ontdekten artsen ook kanker in de endeldarm, het laatste stukje van de dikke darm boven de anus, waar de ontlasting wordt opgeslagen. De laatste zeven maanden waren een hel, vertelt Stegers de avond voor de operatie. „Het is ondraag- Li> a lijk. Ik kan niet meer zitten, auto rijden of bij mijn vriendin aan ta fel dineren. Ik lig alleen maar op mijn zij op de bank met een de kentje televisie te kijken. Ik kan de deur niet uit." Vier jaar geleden ontdekten art sen een poliep in zijn endeldarm. Het blijkt kanker te zijn. Stegers gaat naar een ziekenhuis in Roer mond, waar ze met een microsco pische ingreep via de anus kunnen voorkomen dat hij een stoma moet. De operatie kan niet worden uitgevoerd. De tumor zit te dicht bij de sluitspier, het risico op in continentie is te groot. In een kliniek in Maastricht wordt Stegers behandeld met che motherapie en bestraling. Hij is kankervrij, maar drie jaar later komt de ziekte terug. Afgelopen november ligt hij opnieuw in Maastricht op de operatietafel om de endeldarm te laten verwijde ren. Tijdens de operatie blijkt dat de kanker is uitgezaaid naar zijn buikvlies, een dun omhulsel van de organen. Stegers wordt doorverwezen naar het Catharina Ziekenhuis, waar hij de loodzware operatie on dergaat. Na het verwijderen van de endeldarm wordt het buikvlies ge spoeld met warme chemotherapie (HIPEC) en krijgt hij een stoma. Hij heeft het ervoor over, ook al bezwoer hij lange tijd dat hij van zijn leven niet aan een stoma wil. „Al die jaren kwam ik er goed doorheen", zegt Stegers. „Nu hun ker ik naar een stoma. Met deze pijn wil ik niet leven. Het gaat dag en nacht door. Dat sloopt me. Ik heb geen energie en eetlust. Ik ben de laatste weken kilo's afgevallen." Infrarood Vijf dagen voor de operatie krijgt Stegers bij het CHDR in Leiden via een infuus een 'tumor-specifieke marker' ingespoten. Het bestaat uit een fluorescerende stof gekop peld aan antilichamen (eiwitten), die zich hechten aan de tumorcel len. Met een speciale infraroodca- mera lichten de tumoren groen op. Vahrmeijer: „Het is een nieuwe stof die voor het eerst aan mensen wordt toegediend, maar we zien geen allergische reacties of andere bijwerkingen." Tijdens de operatie wordt de en deldarm met moeite verwijderd, omdat die stevig vastzit. „De en deldarm voelt overal hard, terwijl we zo op het oog niks zien", legt Kusters na het verwijderen uit. „Pas met de camera zien we waar het tumorweefsel precies zit." Tijdens de acht uur durende operatie gaat het licht in de opera tiekamer enkele keren uit. De ca mera maakt de verdachte plekken duidelijk zichtbaar. Bij twijfelge vallen worden biopten genomen. De stukjes weefsel gaan direct naar een patholoog. Een uur later komt de uitslag. Bij één biopt blijkt kanker te zitten. Kusters weet zo dat ze op die plek in de buik nog een extra laagje weefsel moet verwijderen. De chirurg is enthousiast over de nieuwe techniek. Die maakt het mogelijk om veel nauwkeuriger tu moren te verwijderen. Daarmee wordt ook voorkomen dat restjes kankercellen achterblijven. „Dit is een uitkomst", zegt Kusters. „We kunnen nu tijdens de operatie be ter zien waar tumorcellen zitten. In 30 procent van de gevallen treffen we meer aan dan we dachten. Dat konden we niet tijdens de operatie voelen of vooraf op scans zien. Daarnaast hoeven we nu minder gezond weefsel weg te halen." Miljoen euro De resultaten van de Nederlandse pilotstudie zijn onlangs gepubli ceerd in het Britse medisch tijd schrift The Lancet. Uitgebreider onderzoek onder zo'n 200 patiën ten moet aantonen hoe succesvol het is. KWF Kankerbestrijding heeft daarvoor 1 miljoen euro sub sidie beschikbaar gesteld. „De komende jaren moet uit on derzoek blijken of deze techniek meerwaarde heeft voor de levens verwachting van patiënten", zegt dinsdag 30 januari 2018 GO Onzichtbare tumor licht groen op Tonny van der Mee Eindhoven Ton Stegers moest geopereerd worden aan zijn endeldarm, foto michielplas Chirurg Mi randa Kusters opereert Ton Segers in Eind hoven. FOTO KOEN VERHEIJDEN Bij de nieuwe tech niek wordt een fluoriserend stofje gebruikt dat aangeeft waar de tumo ren zitten. De arts kan nauw keuriger de kankercellen wegsnijden. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8