Horeca: alternatief voor Thuisbezorgd Klacht over VVD'er Keizer ongegrond 7 Einde 'Slochteren' brengt veel huishoudens financieel in problemen Wat zijn de alternatieven voor aardgas? Lage- en middeninkomens komen financieel in de problemen als zij hun woning zonder gas gaan verwarmen. Voor een rijtjeshuis kost het naar schatting 18.000 euro om gasloos te worden. kelijke producten", licht Gabriëlla Bettonville van het Nibud toe. „Laat staan dat ze geld hebben om te investeren in de verbetering van hun huis. Hoe hoger het in komen hoe vaker ze wel geld heb ben, maar voor een grote groep zal die 15.000 a 20.0000 euro die nodig is, waarschijnlijk niet op te brengen zijn." Volgens de organisaties is er geld nodig om ervoor te zorgen dat 'niet alleen iedereen mee moét, maar ook iedereen mee kan'. Pols: „Als het kabinet nu durft te kiezen voor een beetje extra investeren in gasloos wo nen, kan het overgrote deel van onze woningen in 2030 gasloos zijn. Dat is nodig uit solidariteit met de mensen in Groningen en om de Nederlandse klimaatambi ties mogelijk te maken." Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Ecorys. Het is voor het eerst dat in Nederland een in schatting is gemaakt van de kos ten die ermee zijn gemoeid om woningen niet meer met gas te verwarmen. Het kabinet wil dat Nederland in 2050 vrij is van aardgas. Per buurt is onderzocht wat de betaalbare alternatieven zijn voor gas. Die gegevens zijn vergeleken met het energiegebruik en het ge middelde inkomen. Daaruit blijkt dat vooral lage- en middeninko mens financieel de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen als zij duizenden euro's kwijt zijn aan het op een andere manier verwar men van hun woning. Directeur van Milieudefensie Donald Pols, die opdracht gaf tot het onderzoek: „We dachten dat alleen groepen aan de onderkant van de ladder getroffen zouden worden. Maar het is duidelijk dat modaal, zelfs tot twee keer mo daal, in sommige gevallen steun nodig hebben om hun woning zonder gas te verwarmen." In Nederland heeft 56 procent van de mensen een koopwoning. Hans André de la Porte van Ver eniging Eigen Huis: „Het is goed dat voor het eerst inzichtelijk is gemaakt aan welke kosten we moeten denken. Dit onderzoek toont dat er nog heel veel moet gebeuren." De belangenbeharti ger van huizenbezitters bena drukt dat er 'een gigantische groep' is met 'middeninkomen en een gemiddeld rijtjeshuis'. In binnensteden zijn vaak nog relatief goedkope alternatieven, zoals stadsverwarming. Maar bui ten de Randstad zullen huizenbe zitters moeten investeren in een elektrische warmtepomp. Achterhoek De la Porte: „Je zal maar buiten de bebouwde kom wonen. Rijd maar door de Achterhoek, waar hele doorsnee huisjes staan. Daar is het veel kostbaarder om een wo ning zonder gas te maken, dan in in de stad." De werkelijke kosten zul len per woning enorm ver schillen. „Als je een nieuw huis hebt met energielabel A zullen de kosten lager zijn", voorspelt De La Porte. „Maar als je een ouder huis hebt, uit de jaren 50 of 60, dan kunnen de kosten zelfs nog veel hoger Goed dat we voor het eerst zien aan wat voor kosten we moeten denken uitvallen." Vereniging Eigen Huis, Mi lieudefensie en Nibud zijn bang dat mensen onvol doende geld opzijzetten om die overstap te maken. „Tweeën half miljoen huishoudens hebben te weinig geld achter de hand en lopen daardoor financiële risi co's, geld wat ze nodig hebben voor het ver vangen van noodza- AFKOPPELEN De brancheorganisatie voert inmid dels gesprekken met verschillende softwarepartijen. Met een eigen be zorgplatform geeft de belangenbe hartiger gehoor aan de wens van veel horecaondernemers om min der afhankelijk te worden van Thuisbezorgd.nl. De maaltijdgigant voerde recent een tariefsverhoging door; voor elke bestelde maaltijd moet een on dernemer nu 13 procent commissie afstaan aan Thuisbezorgd.nl, vorig jaar was dat nog 12 procent. Veel restauranthouders vinden die verhoging te gortig. Als ant woord zijn er al op verschillende plekken in het land lokale initiatie ven gestart. Zo is er in Enschede het platform Leqqr.nl en in Helle- voetsluis is er Hellefood. Nu broedt KHN ook op een nieuw initiatief, maar dan één met een landelijke dekking. „We denken met een nationaal plat form een krachtiger vuist te kun nen maken en meer slagkracht te hebben dan een lokaal initiatief', reageert Bernadet Naber van KHN. Wanneer het platform ge lanceerd gaat worden en onder welke naam, kan Naber niet zeg gen. De brancheorganisatie heeft al ervaring opgedaan met het op zetten van een eigen platform. Zij startte onlangs BookDinners, een reserveringssite die het moet opnemen tegen lens. Naber: „We zien dat een aantal van deze platforms zo groot en machtig is, dat ze eenzijdig voor waarden en prijzen kan bepalen. Horecaondernemers geven meer en meer aan dat de conditie waarmee zij met deze platforms samenwerken, verslechteren." Thuisbezorgd.nl heeft ruim een derde van de Nederlandse markt in handen. ^IE% www.dejongintra.nl/busreizen is® Deskundige reisleiding Gegarandeerde vertrekken Extra comfortabel vervoer met de vlieg-busreizen AMSTERDAM Voormalig WD-partijvoorzitter Henry Keizer haalt voorlopig opgelucht adem in het onderzoek naar zijn financiële handel en wandel. De klacht die Pieter Lakeman van de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie tegen een ac countant van Ernst en Young in diende, is ongegrond verklaard. Daarmee is de kans dat Keizer voor 'oplichting' wordt ver volgd, kleiner geworden. Keizer trad vorig jaar af als partijvoorzitter van de WD omdat hij in opspraak kwam door onderzoek van Follow The Money (FTM). Dit online me dium stelde dat hij voor veel te weinig geld het miljoenenbe drijf Beheersmaatschappij De Facultatieve had overgenomen. De partijvoorzitter moest wij ken omdat hij de verdenking zelf niet kon wegnemen en de VVD in een kwade reuk kwam te staan tijdens de kabinetsfor matie. dinsdag 30 januari 2018 GO Gasvlam doven is dure zaak Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Hans André de la Porte Minister Henk Kamp zei in 2016 dat woningen in 2050 helemaal van het aardgas af moeten zijn. Morgen stemt de Kamer er naar verwachting voor dat het niet meer ver plicht is om nieuwe woningen op aardgas aan te sluiten. Er zijn alternatieven voor gas: Elektrische warmtepomp: „Dit is eigenlijk een soort omge keerde koelkast en ziet eruit als een airco", legt Evert Hassink van Milieudefensie uit. Met zo'n pomp kun je je huis volledig ver warmen op elektriciteit. De pomp gebruikt warmte uit de bodem, het grondwater of de lucht om water te verwarmen. Dit systeem is prijzig. Stadsverwarming: hierbij is de woning aangesloten op een warmtenet, het warme water komt van een warmtebron in de buurt. In de meeste gevallen gaat het om restwarmte, bij voorbeeld van een fabriek. Maar het kan ook biomassa zijn, waarbij bijvoorbeeld hout snippers worden verbrand. Hierbij zijn de bewoners wat goedkoper uit. Koninklijke Horeca Nederland gaat de concurrentie aan met Thuisbezorgd.nl. Met een eigen bestel- en bezorgplatform hopen de horecaondernemers de machtspositie van de maaltijdgi gant te breken. Natasja de Groot Woerden volgende keer weer! vanaf 689 vanaf 839 vanaf 889' Autorelzen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds Toscane Highlights van de Ierland te kust en te keur Zuid-Adriatische Kust in Vogelvlucht 8/15-daage vlieg-busreis 10-daage vlieg-busreis 9-daage vlieg-busreis reiscode: evmds02 reiscode: evhr402 reiscode: evie411

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7