met gas kantelt Sluiskil en Corn Boys hebben het allebei zwaar Cees Quakkelaar voelt zich nu veilig achter de dijk in Hansweert ZEELAND4 Opslag diep in klei- of steenzoutlagen levert 'geen gevaar' op Het opbergen van radioactief afval diep in de aarde lijkt in Nederland op dit moment de enige optie te zijn. Voorlopig is het nog niet zo ver. Nederlands radioactief afval kan veilig diep in klei- of steenzoutlagen worden geborgen. Stralingsgevaar voor de mens levert dat op de lange termijn niet op. Ook het drinkwater wordt niet aangetast bij een onder grondse eindberging van radioac tief afval. Dat zijn de hoofdconclusies van een tussenrapport van Onderzoeks programma Eindberging Radioac tief Afval, kortweg OPERA. Giste ren is dat gepresenteerd in Leiden. De Centrale Organisatie voor Ra dioactief AfVal (Covra) coördineert het onderzoek dat al zeven jaar loopt. Opdrachtgevers waren de nu cleair toezichthouder ANVS en EPZ, de exploitant van de kerncen trale in Borssele. Het rapport is geen eindbeeld, maar een aanzet om de eindberging zowel technisch als maatschappelijk te bepalen. Een locatie is dan ook nog niet ge kozen. Daarvoor is nog de nodige tijd. Het vorige kabinet besloot dat in het jaar 2100 een beslissing wordt genomen over de eindberging. Pas in 2130 wordt het radioactieve afval dat bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Bors sele in depot ligt, definitief diep in de aarde geborgen. Er zijn bewust geen geschikte lo caties in kaart gebracht, omdat er de komende tachtig jaar mogelijk an dere alternatieven voor het radioac tief afval worden gevonden. Daar naast lopen er gesprekken met an dere EU-landen over de mogelijk heden voor een gezamenlijke eind berging. Ook wil Nederland de tijd nemen om te leren van andere lan den die al verder zijn met een eind station voor radioactief afval. Zoals België en met name Finland dat 600 meter diep in een berg een eindber ging voor hoogradioactief afval bouwt. Het opbergen van radioactief af val diep onder de grond lijkt in Ne derland op dit moment de enige op tie. Er bestaan twee varianten: op slaan in klei- of in steenzoutlagen. De zoutlagen bevinden zich vooral in noordelijk Nederland. Klei is op veel meer plaatsen beschikbaar. In het rapport is met name Boomse klei onderzocht, omdat daar in Bel gië al diepgaandere studies naar zijn verricht. Het is een stabiele kleilaag Een locatie voor de eindberging van radioactief afval is nog niet gekozen waar geen grondwater doorheen stroomt. Bovendien is de kleilaag diep in de aarde omringd door harde rotsformaties. Als je er bijvoorbeeld hoogradioactief afval verpakt in glas, opgesloten in metalen super containers en omzwachteld door betonlagen, opslaat, én de contai ners gaan na duizenden jaren kapot dan is de straling aan de oppervlakte lager dan de natuurlijke straling waar mensen nu elke dag aan bloot staan. Ook zijn er geen effecten op de drinkwaterkwaliteit. Er ligt bij de Covra 100 kubieke meter hoogradioactief afval opge slagen. Dat is een flinke zeecontai ner vol. De Covra bewaart verder 11.000 kuub laag- en middelradioac- tief afval van de industrie, zieken huizen en kernenergieproductie. Ook heeft de Covra 17.000 kuub ra dioactief materiaal in de depot dat afkomstig is van natuurlijke mate rialen. In totaal ligt er bijna 30.000 kubieke meter aan radioactief afVal. Dat zal rond 2130 ruim zijn verdub beld tot 70.000 kuub, waarvan 401 kubieke meter hoogradioactief af val.ZEELAND 2 tz dinsdag 30 januari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND10 Tankwagen DRAAIBRUG Een tankwagen met het edelgas argon is gister middag gekanteld op één van de rotondes bij Draaibrug. De tankwagen van het bedrijf Den Hartogh reed rond 14.20 uur een lichtmast omver waarvan de bedrading bloot kwam te liggen. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Er is geen gas weggelekt. De N253 werd een tijd afgesloten. Het verkeer tussen Sluis en Oostburg werd omgeleid over de pa rallelwegen. Argon wordt onder meer toegepast in verlichting en staat niet te boek als gevaarlijke stof. Inademing in hoge concentraties kan leiden tot duizeligheid, misselijkheid, overgeven, bewuste loosheid en zelfs de dood. Naar omstandigheden liep het ongeval goed af, volgens Pieter den Hartogh van het Rotterdamse transportbedrijf. Geen per soonlijk letsel of lekkages. De berging duurde tot in de avond uren. De bewuste rotonde staat overigens bekend als vrij gevaarlijk. Er zitten redelijk scherpe bochten in. foto peter nicolai Kernafval kan ondergronds Frank Balkenende Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55