4 WANGEDRAG BUITENLANDSE VAKANTIE Hoe voorkom je dat je droom vakantie in een ver land in de cel eindigt? Gebruik je gezond verstand in een andere cultuur. In je blote bips bij een tempel op en neer springen voor een lollige foto is geen goed idee. Iedere wereldreiziger kan het beamen: Nederland is een klein, raar, afwijkend landje met onze liberale vrijge vochten alles-moet-kunnen mentaliteit. Een groot deel van de wereld is totaal anders, met andere normen en waarden in clusief de bijhorende rechtspraak en - in onze ogen - ongekend zware straffen. De 22-jarige Nederlander die in Cambodja nu achter de tralies zit voor 'pornografisch dansen', kan erover meepraten. De foto's van de groep waarvan hij deel uit maakte, laten een tikje banaal, door alcohol geïnspireerd feestje zien, een soort Twister met seks- standjes. Niemand is ontkleed, maar toch. Misschien is zo'n spelletje bon-ton in Renesse, maar niet bij Angkor Wat, de be roemdste tempelcomplexen in het streng boeddhistische Cam bodja. „Cambodja is geen Costa del Sol. Die jongeren hebben lol, maar ze realiseren niet wat ze doen", zegt uitgever Sylvia Kohlman van Te gast in..., een boekjesreeks over de cultuur en gebruiken in tientallen landen. „Als je dergelijke foto's op sociale media verspreidt zoals zij deden, dan moeten de autoriteiten op treden, anders worden zij weer in verlegenheid gebracht." Derrière De Nederlander en de Britten met wie hij feestvierde zijn niet alleen. Met de regelmaat van de klok wordt er een grapjas opge- pakt. Drie jaar geleden werd een Nederlandse toeriste in de boeien geslagen toen ze haar billen had laten fotograferen in een tempel. De Cambodjaanse autoriteiten konden de plaatjes van haar der rière niet waarderen. Evenmin konden ze lachen om de Fransen die eerder dat jaar op die plek hun geslachtsdelen toonden. Het drie tal kreeg een halfjaar voorwaarde lijke celstraf, een pittige boete en ze mogen vier jaar het land niet in. Stomkoppen zijn er genoeg. Zo was er een idiote Nederlander die in India swaffelde tegen de Taj Mahal. En een 30-jarige Fries kreeg in 2016 drie maanden cel straf omdat hij in Myanmar tij dens een boeddhistisch ritueel de stekker uit een versterker trok. Hij ergerde zich aan het lawaai van de gelovigen. Hij kwam er nog gena dig vanaf; in de 18de eeuw had een dinsdag 30 januari 2018 GO Ton Voermans Den Haag Cambodja is anders dan Voorbeelden van Nederlands wangedrag: op de berg Kinabalu in Maleisië en voor een tempel in Cambodja, fotos privé,Cambodjaanse politie Het tempelcomplex Angkor Wat in Cambodja is het religieuze monument ter wereld, fotodreamstime grootste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4