Pop-upmuseum over VOC-tijd Middelburg i 6 Compromis gemeente en supermarkt Logeerhuis wacht op proef in Hulst De XXXL-winkel op bedrijventer rein Baskensburg mag 1825 vier kante meter groot worden, met 1195 vierkante meter winkelvloer. Dat maakt het gebouw de helft groter dan waar de gemeenteraad akkoord mee is gegaan. Volgens het college van burgemeester en wethouders valt de extra winkelruimte (162 vierkante meter) binnen de twintig procent overschrijding die de be leidsvisie toestaat. Dat is het resul taat van overleg tussen Lidl Neder land en het gemeentebestuur. Op 10 maart 2016 kreeg het be drijf vergunning om een winkel van 1.200 vierkante meter bedrijfs- oppervlak, waarvan 1.033 vierkante winkelvloer, te bouwen. Op de bouwplaats, het voormalige koop centrum Groenendijk tussen Her- mesweg en Mercuriusweg, ge beurde lange tijd niets. Een jaar la ter, 24 maart 2017, vroeg het bedrijf om een veel groter winkelpand, van 2.049 vierkante meter bedrijfs- oppervlak met 1.346 vierkante me ter winkelvloer. Dat weigerde het college. De gewenste grootte was in strijd met het bestemmingsplan en met de beleidsvisie Supermarkt structuur die de gemeenteraad een halfjaar eerder had vastgesteld. Lidl maakte bezwaar tegen de weige ring. De sloop van het Groenen dijkcomplex werd stopgezet. De Lidl heeft het mogelijk slim gespeeld. Wat telt is dat dit plan beter is restanten staan er nog steeds zo bij. Het college is overstag gegaan omdat Lidls huidige bouwplan kleiner is dan de geweigerde aan vraag en 'iets groter' dan de oor spronkelijke vergunning. Voor het college telt ook dat de nu nog staande bebouwing ook wordt ge sloopt. Wethouder John de Jonge: „Lidl wilde de oude magazijnen aanvankelijk gebruiken in de nieuwbouw. Nu wordt het een ge heel nieuw pand. Dat vind ik winst." Het bouwplan past volgens het gemeentebestuur binnen de ruimte van twintig procent uitbrei ding van winkelvloer die de be leidsvisie geeft aan bestaande su permarkten. Hoewel de super markt nog niet staat, is de originele bouwvergunning wel onherroepe lijk en dat komt voor het college op hetzelfde neer, want de sloop was immers al begonnen. Het mag lij ken dat Lidl het bouwterrein 'gegij zeld' heeft om toch meer winkel ruimte af te dwingen, De Jonge vindt van niet. „Lidl heeft het mo gelijk slim gespeeld. Maar feit is dat het plan binnen de vastgestelde marges blijft. Moderne supermark ten hebben meer ruimte nodig, voor bredere gangpaden en meer magazijn. Wat telt is dat dit plan be ter is." Voor dat plan is geen bestem mingsplanherziening meer nodig. De lopende herzieningsprocedure is daarom stopgezet. Schouw lanceerde pakweg ander half jaar geleden het plan om in een nieuw museum uitgebreid aandacht te besteden aan de ge schiedenis van Middelburg, en in het bijzonder aan de Gouden Eeuw en de VOC. Hij wil daar voor belangrijke museale stukken lenen van andere musea in bin nen- en buitenland (zoals Mu seum aan de Stroom, MAS, in Antwerpen). „Zij hebben vaak ne gentig procent van hun collectie in depots liggen. Daarbij zitten objecten die wij graag naar voren halen. Bovendien krijg ik spon taan van particuliere verzamelaars spullen aangeboden die we mo gen tentoonstellen." Maar een vaste ruimte voor het Middelburgs Cultuur-Historisch Museum is er nog niet. „We leg gen de lat hoog doordat we goede stukken naar Middelburg willen halen. Dat betekent dat we ook veel ruimte moet hebben. En de ruimte moet goed geconditio neerd zijn", zegt de Middelburger. Het valt niet mee om zo'n ruimte te vinden in Middelburg, heeft hij gemerkt. Schouw stelt wel dat nu wordt onderhandeld met een instantie, maar wil nog niet zeggen met welke dat is. De gemeente Middelburg heeft met Schouw meegedacht over mogelijke locaties, zegt wethou der Chris Simons. „Het stadhuis, wat hij graag wilde, is niet moge- Ik krijg van mensen spontaan spullen aangeboden om tentoon te stellen lijk. We hebben hem wel op het spoor gezet van andere locaties en instellingen." Voor de pop-upmusea die dit jaar al in tijdelijke locaties moeten komen, heeft de gemeente ook suggesties gedaan, zegt Simons. „Het NS-station staat deels leeg. En misschien is er een combinatie te maken met de volkssterren wacht en UCR aan de Helm." Of die locaties ook gebruikt gaan worden, is nog niet bekend. Volgens Schouw wordt binnen kort een stichting opgericht die het plan verder gaat uitwerken en een bestuur gaat vormen. Het college schrijft dat in antwoord op vragen van SP, LPM, D66, CU en GL in Middelburg. Die willen - net als ZAAP, de Walcherse actiegroep van cliënten uit de geestelijke ge zondheidszorg - dat er zo snel mo gelijk een logeerhuis komt. Dat is nodig omdat de psychiatrische af deling van het ziekenhuis ADRZ is gesloten en Emergis wachtlijsten heeft voor deze hulp. B en W van Middelburg geloven wel dat een logeervoorziening 'een goede aanvulling is' en heeft daar om met zorgverzekeraar CZ ge sproken. CZ adviseert echter om de resul taten van een proefproject in Hulst af te wachten voordat ze investeren in logeervoorzieningen. Bovendien wijst het college erop dat stichting Zeeuwse Gronden dit of volgend jaar vijftien apparte menten voor Beschermd Wonen in Koudekerke wil openen en daarin twee logeerplaatsen wil vrijhou den. Middelburg kan daarop niet vooruitlopen, stellen B en W. IN DE REGIO Franse avond met cabaretier Geheugen cursus Poëzie MIJN DORP, MIJN STAD KOUDEKERKE dinsdag 30 januari 2018 WA Vestiging van Lidf wordt toch groter De nieuwe supermarkt van Lidl in Vlissingen wordt toch groter dan de gemeenteraad in 2016 toestond. De bouwstop die het bedrijf inlaste, blijkt vruchtbaar. Claudia Sondervan Vlissingen -John de Jonge, wethouder Het Middelburgs Cultuur-Histo risch Museum in oprichting heeft nog geen gebouw gevon den. Maar later dit jaar gaat het museum al wel 'open' in de vorm van pop-upmusea in lege panden in de stad, kondigt ini tiatiefnemer Charles Schouw aan. Maurits Sep Middelburg -Charles Schouw Mensen met psychische proble men kunnen voorlopig niet te recht in een logeerhuis op Wal cheren. Volgens het college van B en W van Middelburg wachten de gemeenten op de uitkomsten van een proef met zo'n voorzie ning in Hulst. Maurits Sep Middelburg MIDDELBURG De Alliance fran- gaise de Walcheren houdt donderdag 1 februari een Franse avond in Huis 's Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg. Sylvain Lelarge, geboren in Frankrijk maar reeds lang in Ne derland woonachtig gaat in Ce Frangais que je suisop zoek naar de Fransman in iedere bezoeker. De conference is in het Frans, maar ge schikt voor ieder ni veau. Entree be draagt 5 euro voor leden en introducés KIT CZ waar een drankje en een hapje voor wordt geserveerd. Een euro ervan gaat naar de stich ting williewonka- villa.nl. Zaal open om 19.30 uur. Aan vang 20.00 uur. Aanmelden: culture.walcheren@ afpb.nl. VLISSINGEN In Vlissingen wordt vanaf 6 februari een geheugencursus georganiseerd. Deze cursus is be stemd voor men sen, die af en toe dingen vergeten. In formatie en aan melding bij docent Ans Leek: 0118641767 of ans- leek@zeelandnet.nl VLISSINGEN Anna de Bruyckere geeft op woensdag 31 januari een poë- zieworkshop voor kinderen van 9 tot en met 13 jaar in de bibliotheek te Vlis singen. De work shop is voor ieder een gratis. Opge ven: activiteitenvlis- singen@dezb.nl. MIDDELBURG Lange rijen bij de kassa en ook het restaurant- deel zat stampvol. „Eindelijk in Middelburg", zei een trouwe Smosser, die tot voor kort zijn broodje nog in Vlissingen moest halen. De broodjeszaak in het winkelcentrum aan de Pottenbakkerssingel (bij AH en Action) gaat zeven dagen per week open van 10.00 tot 18.00 uur. foto dirk jan gjeltema AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00- 16.30 uur: soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en koersballen; GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur: soosmiddag voor 50+ met biljar ten, kaarten, sjoe len en spelletjes; 18.30-19.30 uur: ac tiviteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kin deren van 7 t/m 12 jaar; De Klimop, 14.00- 16.00 uur: middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt; MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00-12.00 uur: tafeltennis voor se nioren (50+); Druk- kery, 16.00-17.30 uur: ontmoet Groet met auteurs Cecile Korevaar en Jojanneke Busch- gens; Hof Mondri aan, 19.00-20.30 uur: wijktijd, spreekuur wijk agent en wijkmana- ger van gemeente; Wachtershuisje Kloveniersdoelen, 19.45-22.00 uur: minicursus 'blog- gen voor onderne mers'; Cinema Mid delburg, 20.00 uur: vertoning film Ta mara'; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 10.15-11.45 uur: een spel- en sport- ochtend voor 55+'ers; SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30- 22.00 uur: senio renvolleybal voor mannen; VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: handwerkcafé; VLISSINGEN Ter Reede, 10.00 uur: Poëziework- shop; HZ, 19.00 uur: VPRO Tegen licht Meet Up Zee land over de 'Donut Economie'; CCXL Theater, 20.15 uur: theatershow Macca; WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur: soos voor senioren met o.a. koersbal. LEKKERSMOSSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38