Zeelandia blijft malen in hoofd van verdachte 3 in tijdens het onaangekondigde werkbezoek van de koningin, om de noden van de sector onder de aan dacht te brengen. „Een mosselvisser uit Zierikzee belde dat er wat gaande was. Volgens mij komt er hoog be zoek, zei hij. Doe je goede pak aan en kom naar Zierikzee. Toen Beatrix uit de auto stapte, zag ik het gelijk: dat is de koningin. Ze kwam aan boord, heel gewoon, alsof ze alle tijd had. Heel bijzonder. Dan zeg je niet zo veel, hoor. Vooral maar jezelfblijven, is dan het devies." Die avond zei Ju- melet tegen haar kinderen: „Mama heeft koffie gedronken met de ko ningin." Zestien jaar geleden werd hospice Sint Jan De Casembroot geopend. Ruben Oreel, huisfotograaf van het hospice, legde vast hoe Mandalie Bulten en andere verpleegkundigen met de koningin in gesprek gingen. Bulten: „Wat heb ik tegen haar ge zegd? Ik weet het eigenlijk niet meer. De dag erna overleed Claus. Wat vooral indruk op me maakte, was dat de koningin achteraf via de RVD heeft laten weten dat ze ondanks wat er daarna gebeurde, toch terug keek op een mooi werkbezoek." Oreel mocht als enige mee toen Be atrix een persoonlijk gesprek had met een doodzieke bewoonster. „Beatrix zei: 'Mevrouw zou best met mij op de foto willen.' Ze zette haar hoed goed en vroeg: 'Zo goed, foto graaf? En denk erom, het mag in de krant, hè!"' „Ik hoop dat Zeelandia nog heel lang een koninklijk bedrijf blijft." Op merkelijke laatste woorden van de 58-jarige Zierikzeeënaar J.B. die gis teren voor de rechtbank in Middel burg moest verschijnen wegens het ernstig bedreigen van medewerkers van datzelfde bedrijf. De man is al jaren weg bij het be drijf, maar hij heeft het nooit kun nen loslaten, zo verklaarde hij. Zijn slotverklaring - hij ging er zelfs bij staan - maakte nog eens duidelijk hoe zeer hij zich bij de Zierikzeese producent van bakkerijgrondstoffen betrokken voelt. Ruim twaalf jaar had de man bij Zeelandia gewerkt. In 2001 was hij na een burn-out vertrokken zonder, naar zijn zeggen, echt afscheid te hebben kunnen nemen. De ver dachte was wel weg bij Zeelandia, maar het wel en wee van de firma had zich vastgezet in zijn hoofd. Het ging met het bedrijf in zijn ogen de verkeerde kant op door een verande rende bedrijfscultuur. Met allerlei zware dreigementen wilde hij in ge sprek komen met de bedrijfsleiding. Op 4 mei vorig jaar werd hij door de politierechter veroordeeld tot een taakstraf. Hij kreeg een contactver bod opgelegd. De volgende dag stuurde hij desondanks opnieuw een mailtje waarbij hij in niet mis te verstane woorden een leidingge vende met de dood bedreigde. De Ik wil weten waar die woede vandaan komt. Ik kom maar niet los van Zeelandia directeur zou worden 'afgeknald' met een karabijn en 'de strot worden afgesneden met een vlijmscherp ge slepen duikmes'. Later mailde hij brandbommen te laten afgaan bij Zeelandia. „Zet in je agenda 23.9.2017 om 03.00 uur. Dat wordt een nacht om nooit te vergeten'. Die dreige menten maakten grote indruk op de slachtoffers. De directeur liet zijn woning beveiligen en ging weer baarheidstrainingen volgen. Op zijn gezin had het een grote impact, al dus de officier van justitie. De verdachte verklaarde gisteren dat hij zijn dreigementen absoluut nooit ten uitvoer zou brengen. „Mijn geweten en mijn geloof houden dat tegen." Een van de rechters wilde weten waarom hij dan de datum van het afgaan van de brandbommen in zijn agenda had genoteerd. „Ik ben nu eenmaal een agendafreak", was zijn antwoord. Psychologisch en psychiatrisch onderzoek bevestigen dat de man aan een psychiatrische aandoening met dwangmatige neigingen lijdt. De verdachte zei dat zelf ook in te zien: „Ik wil behandeld worden. Ik wil weten waar die woede vandaan komt. Ik kom maar niet los van Zee landia." Volgens de deskundigen is de man verminderd toerekenings vatbaar. De man zei zijn toekomst somber in te zien. Hij heeft geen werk, geen inkomen en geen woning meer. Hij woont nu bij zijn 91-jarige moeder. J.B. heeft ruim drie maanden in voorarrest gezeten. De officier van justitie en de advocaat van de man waren het eens dat de man dringend behandeling nodig heeft. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. dinsdag 30 januari 2018 Beatrix Koninginnedag terug Bij de opening van Hospice Sint Jan De Casembroot. ARCHIEFFOTO RUBEN OREEL M Kamerheer Jack Assel- berg bij de doop van marine schip De Holland. Mariska Jumelet, tweede van links, in de kajuit van een mosselkotter in 2008. Een ziekelijke stoornis ligt aan de basis van het ernstig bedrei gen van medewerkers van Zee landia in Zierikzee. Theo Giele Middelburg - J. B., verdachte De rechtbank doet uitspraak op 12 februari. Louis Vaes, voorzitter van de Oranjevereniging, in Middelburg op Koninginnedag 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35