Eindberging blijft gok Wie wil kan op de koffie bij GroenLinks Zes maanden cel voor betasten kind Op de foto 2 verkiezingen gemeenteraad Jack Asselbergs, nu kamerheer van de koning, daarvóór van de koningin, heeft al vele malen deel uitgemaakt van het gevolg van het staatshoofd. Maar 'gewoon' wordt het niet. Nooit. OUD-VORSTIN TACHTIG JAAR Commentaar Zeven jaar onderzoek leert dat Nederland radioactief afval veilig kan opbergen in diepe kleilagen. Komt er straling vrij, dan bereikt die pas na 200.000 jaar de oppervlakte en blijft dan onder de nu geldende normen. Met deze voorspelling kan de regering aan de slag. We hebben een idee van de kosten. We weten hoe we het afval moeten inpakken. Waarom nog wachten? De medewerkers van het Onderzoeksprogramma Eindber ging Radioactief Afval hebben goede argumenten om de mijnbouwers niet meteen aan het werk te zetten. Er is nog te weinig draagvlak voor deze vorm van ondergrondse op slag en we hebben nog geen locatie. De hoeveelheid Ne derlands kernafval is te klein om een eigen eindberging aan te leggen. De manier waarop de onderzoekers naar de wat minder verre toekomst kijken is niet overtuigend. Dankzij de voor lopige opslag bij de Covra kan Nederland tientallen jaren wennen aan het idee van kernafval diep onder de grond. We hoeven pas rond 2100 te beslissen. Dat klopt. De on derzoekers willen die tijd gebruiken voor informatieover dracht. Ze komen op voor 'het recht op zelfbeschikking van toekomstige generaties'. Bedoeld wordt, dat onze na komelingen voldoende kennis moeten hebben om met het afval om te gaan en om eventueel hun eigen keuzes te maken. Dat klinkt zorgzaam. Maar eigenlijk geven de on derzoekers aan dat een besluit met deze eeuwenlange reikwijdte altijd een grote gok is. Er is nog te weinig draagvlak voor deze vorm van ondergrondse opslag De koffie staat donderdag t februari voor de eerste keer klaar in café Le Penseur aan de Varkensmarkt. Wie liever thee drinkt, kan gewoon ko men want die is er ook. De gesprek ken beginnen - uiteraard - rond koffietijd, dus om to.oo uur. Groen Links trekt er twee uur voor uit. De koffietafelgesprekken vinden elke donderdag plaats tot aan de verkie zingen op woensdag 2t maart. Na de verkiezingen vinden ze een paar keer per jaar plaats, belooft lijsttrekker Leny van den Heuvel. En niet alleen bij Le Penseur, maar ook op andere plekken. De koffieta felgesprekken zijn een vervolg op een huis-aan-huisactie van Groen Links afgelopen weekeinde. Daarin trok de partij langs deuren om met mensen te praten over de gemeente en over wat hen bezighoudt. ALMANAK Oma is nog hartstikke kwiek en vitaal voor haar leeftijd. Ze ge bruikt haar iPad dagelijks, kan moeiteloos communiceren via app'jes met haar (klein)kinderen en maakt graag tripjes. Onlangs was ze met haar familie in de Belgische Ardennen en die reis werd vastgelegd met foto's via de telefoon. Bij thuiskomst bleek ze natuurlijk niet de enige te zijn die foto's had geschoten, want ook zij was regelmatig het mid delpunt naast al die bergen. Op één van die foto's stond ze wat onflatteus, vond ze. „Wat erg, klonk het, „ik kan wel een feest- lift gebruiken!" Stiltewandeling Laatste kans torenschilders Vertelcafé in Het Polderhuis VLISSINGEN Waardering mantelzorgers Jack Asselbergs heeft als kamerheer Beatrix en Willem-Alexander di verse malen ontmoet. „Het knappe is - en Beatrix kon dat ongelooflijk goed - dat ze als vorst precies het juiste midden weten te houden tus sen nabijheid en distantie. Hoe ze met het publiek omgaan, die harte lijkheid: dat is de nabijheid. Tegelij kertijd moeten ze een gepaste af stand houden. Je mag je niet al te kwetsbaar opstellen." Van alle ont moetingen met Beatrix - en dat wa ren er nogal wat - is hem met name één keer erg bijgebleven. „Dat was Koninginnedag 2010, toen de konin gin Zeeland bezocht. Een jaar na de aanslag op Koninginnedag, waarbij een auto inreed op de optocht. Sindsdien is er veel veranderd bij ko ninklijke bezoeken. Het was voor ons als hofhouding zowel in de voorbereiding als op de dag zelf heel spannend. Na afloop was er de op luchting dat alles goed verlopen was en dat de wijze waarop deze dag ge vierd werd, kon blijven bestaan. In het slotwoord op het bordes in Mid delburg zei Beatrix toen dat Zeeland haar Koninginnedag teruggegeven had. Dat vond ik fantastisch." Louis Vaes was er ook bij, die dag. Meteen nadat bekend werd dat Bea trix naar Zeeland zou komen, zocht de voorzitter van de Oranjevereni ging in Middelburg de samenwer king met gemeenten en andere Oranjeverenigingen. „Onder auspi ciën van de gemeente en provincie zijn we toen aan de slag gegaan. Elke week vergaderen. Eens in de zoveel tijd kwam ook het hof langs, de Rijksvoorlichtingsdienst, de NOS - want iedereen had zo zijn stukje na tuurlijk. Het was een jaar na 'Apel doorn'. Veiligheid speelde een grote rol." Aan het eind van de dag zou de koningin een taart aansnijden. Vaes: „Alles was goed verlopen. Je voelde de opluchting, de ontspanning. Het was ontzettend leuk." Het mes dat de koningin gehanteerd had, was In ruil voor dat mes kreeg ik een muntje van Beatrix voor de gelegenheid gegraveerd. Be atrix kreeg het ten geschenke. Maar wat zegt de volksmond? Wie een mes geeft, snijdt de vriendschap door. Tenzij de ander een muntje te ruggeeft. Vaes: „En dat kreeg ik ook, in ruil voor het mes. Een muntje van Beatrix." Mariska Jumelet uit Bruinisse koestert sinds 2008 een foto waarop zij met de koningin in de kajuit zit van een mosselkotter. Het was het jaar van 'de moord op de mosselsec tor', het jaar waarop voor het eerst een spandoek met 'de groene leu gen' verscheen. „Ja, die leus is hier aan de keukentafel ontstaan", zegt Jumelet. Samen met schippers vrouw Corine Hoogerheide brak ze De Middelburger is verder verplicht zich voor zijn pedoseksuele stoor nis te laten behandelen en hij mag niet in de buurt van minderjarigen werken. Aan het slachtoffer moet hij een schadevergoeding van 500 euro betalen. De straf is gelijk aan de straf die de officier eiste. Het is niet de eerste keer dat De W. in een zedenzaak is veroor deeld. In januari 2016 werd hij in Engeland aangehouden nadat hij op internet contact had gezocht met minderjarigen. Bij het onderzoek werd kinderporno op zijn compu ter aangetroffen. Hij kreeg in Enge land een korte gevangenisstraf en een verbod om met kinderen te werken. Na zijn uitwijzing kwam hij in Middelburg terecht, waar hij be vriend raakte met de ouders van het kind. Hoewel hij wist van zijn pedoseksuele neigingen zocht hij geen hulp. In juni werd hij betrapt op het betasten van het kind en deed de moeder aangifte. dinsdag 30 januari 2018 n GroenLinks nodigt Middelbur gers uit om op de koffie te komen. De partij wil voor de ver kiezingen in maart weten wat in woners van de stad de komende vier jaar anders willen zien. Tij dens koffietafelgesprekken kun nen ze hun vragen, wensen en opmerkingen overbrengen. Maurits Sep Middelburg 0 Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Sneeuw en gladde wegen verhinderden in december een 'stiltewan deling' door het centrum van Middelburg, maar zondag 4 februari is er een nieuwe poging. Men sen die de provincie hoofdstad samen met anderen willen ontdek ken, vertrekken om 10.00 uur vanaf het Abdijplein en lopen via oude grach ten en straatjes naar het Bolwerk en terug. Kosten vijf euro voor koffie of thee in het Museumcafé. OOSTKAPELLE (Amateur)kunstenaars die de kerktoren van Oostkapelle willen ver eeuwigen, kunnen zich tot 1 februari inschrijven voor een wedstrijd. Inge borg Hamilton en Connie Burgs, 'enthousiaste amateurschilders', willen met de te maken schilde rijen een mooie tentoon stelling inrichten bij de heropening van de ge restaureerde Dorpskerk in april. Schilders hebben tot Pasen de tijd om werk in te leveren. WESTKAPELLE Donderdag is 'Doedag' in Het Polderhuis. Er zijn workshops, digitale infor matie en handwerk op respectievelijk de tweede, derde en vierde donderdagmiddag van de maand. Op de eerste donderdagen van de maand is het 'Vertel- en kijkcafé' met donderdag- vanaf 13.30 uur amateur films van Nel Flipse en Herman van Dam over het dorpsleven in West- kapelle in de jaren tussen 1950 en 1980. Inwoners van Walcheren die hulp krijgen van mantelzorgers kunnen van 1 februari tot 30 april mantelzorgwaar dering aanvragen. Als één of meer mantelzor gers meer dan acht uur per week hulp bieden komen ze in aanmerking voor een bijdrage van 75 euro. Aanvragen via www.mantelingwalche- ren.nl Zeeland gaf Ondine van der Vleuten Middelburg - Louis Vaes Wegens het seksueel misbruik van een 6-jarig meisje heeft de rechtbank in Middelburg de 39- jarige Maarten de W. tot acht tien maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan twaalf maanden voorwaardelijk. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34