28 M ANGELA KIJKT TV Met 2,4 miljoen kijkers was De Luizenmoeder zondag het bestbekeken NPO 3-programma ooit. Bedenker, producent en regisseur Jan Albert de Weerd benoemt de vier succesfactoren. JAN ALBERT DE WEERD REGISSEUR DE LUIZENMOEDER CAST POLITIEK INCORRECT Van mij mag - nee, móet - De Luizenmoe der dit jaar de Zilveren Nipkowschijf (prijs voor beste tv-programma volgens tv-critici) winnen. Zo, ik heb het maar vast ge roepen. Wellicht een beetje voorbarig na pas drie afleveringen, zegt u nu, maar ik doe het lekker toch, tegendraads als ik af en toe ben. Want ik vond het na de eerste uitzending al en het niveau blijft on-Nederlands hoog. Nu heb ik me op deze plek eerder tegen dat onzinnige etiket 'on-Nederlands' verzet als het om dramaseries gaat. Maar op het gebied van comedy ligt dat toch een fractie anders. Dat kunnen wij in Nederland beduidend min der goed dan bijvoorbeeld een misdaadserie als Penoza of een feelgoodreeks a la Het Ge heime Dagboek van Hendrik Groen. Daarmee doen we in kwaliteit geen centimeter onder voor grootheden als Netflix. Maar als het gaat om sitcoms, rest ons weinig anders dan een diepe buiging te maken naar landen als Enge land en Amerika. eigen bodem te zien waar we massaal (2,4 mil joen!) voor gingen zitten én echt om moesten lachen? En die ook nog op voortreffelijke wijze de idiote tijdgeest wist te vangen (in bijvoor beeld een zak vol lege closetrolletjes) en onze doorgeslagen politieke correctheid op de hak neemt? En dat alles ook nog vertaald naar een voor iedereen heel herkenbare arena met her kenbare situaties en dito personages? Ik zeg: neem nog een halal participizza met een parti- cipilsje, mensen! Misschien dat Zeg 'ns AAA en Oppassen!!! destijds een beetje in de buurt kwamen met een vrouwelijke huisarts of carrièremakende ouders die de kinderen aan de opa's overlaten. En Jeuk, al gaat dat vooral over het tijdloze man-vrouwgeharrewar en de clichés over de hysterische artiestenwereld in Amsterdam. Maar met Kinderen Geen Bezwaar begon het verval, dat eindigde met sneue remakes van Golden Girls en Everybody loves Raymond, die niet in de schaduw konden staan van het Amerikaanse origineel. Het succes van De Luizenmoeder gaat om zoveel meer dan alleen een paar snoeiharde grappen over etnisch profileren en de vooroor delen die kleven aan een bepaalde huidskleur. Het werkt bevrijdend op heel veel fronten. Hopelijk heb ik u overtuigd. Nu mijn Nip- kowcollega's nog. Quote van de dag Eminem en Arctic Monkeys naar Nederland Mars en Lamar winnen Grammy's 'Het is mij nu duidelijk dat door niets te zeggen, ik wellicht bijdraag aan de pijn van veel heldhaftige vrouwen en mannen' Ilse Warringa als Juf Ank, Diederik Ebbinge als di recteur Anton, Jennifer Hoffman als nieuwe moe der Hannah en Bianca Krijgsman als hulpouder Nancy, de karakters zitten als gegoten. „Een team prestatie", benadrukt De Weerd. „We wilden de cast in eigen hand houden. Hebben geen bureau inge schakeld voor de karakters en ouders, alleen voor de kinderen. Personages moesten gaan leven. Dan moet je uitkijken dat ze te plat en vlak zijn, of dat je niet grappig gaat dóen. Nou, dat kun wel overlaten aan Ilse en Diederik." De Weerd polste Diederik Eb binge jaren geleden al (voor de serie, het script én de rol van Anton) en strikte Jennifer Hoffman voor de hoofdrol van ge scheiden moeder. „De ge droomde kijkersogen, een sympathieke vrouw met wie je graag naar de gekte om haar heen kijkt." En Ilse Warringa moest Juf Ank spelen. „Dat vond ik meteen. Ze is scherp, grap pig, ze speelt fenomenaal." De donkere vader die te laat op de klassenavond komt en wordt aangezien voor schoon maker, het is één van de pijn lijke, harde grappen in de eer ste aflevering. Diederik Eb binge (schooldirecteur An ton) stelde dat kijkers 'die momenten ook als bevrijdend ervaren' en dat er 'eindelijk eens iets op tv is dat zo ver gaat'. „Ach, wat is politiek in correct?" stelt De Weerd. „Wij verbaliseren gewoon wat Ne derland denkt. Wat we niet gedaan hebben, is deze serie positioneren in Amsterdam. We hebben goed gekeken naar een groot deel van Ne derland. Hoe mensen denken en praten in een klein, mid delgroot dorpje of stad. We hebben zo min mogelijk gren zen gesteld, maar het is intel ligente humor, vind ik. Er wordt niet zomaar iets geroe pen, want deze mensen zijn er. Zonder dat ze bewust dis crimineren of grof worden. En omdat ze het beste met je voor hebben, kunnen ze dit ook zeggen." dinsdag 30 januari 2018 Sla de tv-geschiedenis er maar op na. Wan neer was er voor het laatst een comedy van CONCERT Rapper Eminem en rockband Arctic Monkeys komen naar ons land. Eminem geeft op 12 juli een show in het Nijmeegse Gof- fertpark. De Arctic Monkeys zijn op 8 juni een van de headliners op festival Best Kept Secret. MUZIEK Bruno Mars is de grote winnaar van de Grammy Awards. Hij won in alle zes cate gorieën waarvoor hij was genomi neerd, zoals beste lied (That's what I like). Rap per Kendrick Lamar kreeg vijf prijzen. Klein menselijk leed in een minimaatschaoD 1 Dennis Jansen —Actrice Kate Winslet heeft spijt dat ze daden van onder anderen Harvey Weinstein niet publiekelijk heeft veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28