HARTSZIEL 27 1. Aspirine kan het erger maken Als je hoofd drie maten te klein voelt, sla je al snel twee aspirines, paracetamol of ibuprofen achter over. Maar wie geregeld last heeft van koppijn, kan die vergeren met pijnstillers. Een gemiddeld ge bruik van twee dagen per week of meer, kan een vicieuze cirkel ver oorzaken waarin de hoofdpijn sterker terugkeert. Het maakt niet uit hoeveel aspirine je per dag in neemt, wel hoe regelmatig. „Je kunt beter zes paracetamol op een dag slikken dan wekenlang elke dag een halve", zegt neuroloog Joost Haan. 2. Migraine in top 5 Het leven van migrainepatiënten wordt geregeld stilgelegd door een allesoverheersende hoofdpijn en overgevoeligheid voor licht, geluid en geuren. De Global Burden of Disease Study, een wereldwijd onderzoek, rekent dit tot de vijf meest beperkende aandoeningen die er zijn. De top 5 bestaat uit mi graine, lage rugpijn, gehoorverlies, bloedarmoede en depressieve stoornissen. 3. Minder migraine dankzij injecties Een nieuw medicijn kan het leven van migrainepatiënten drastisch verbeteren. Artsen hebben ont dekt dat het eiwit CGRP een be langrijke rol speelt. De hersenen gebruiken dit eiwit voor de over dracht van pijnprikkels. Onder zoekers hebben speciale stoffen ontwikkeld die CGRP wegvangen of ervoor zorgen dat het niet meer kan werken op de receptoren in de hersenen. Bij testen merkte de helft van de proefpersonen dat hun migraine drastisch afnam. Bij een klein deel verdwenen de verschijnselen vol- Het kan helpen met een kleine elektrische schok een zenuw te blokkeren ledig. In plaats van dagelijks pillen te slikken, kunnen patiënten zich een keer per maand met dit medi cijn laten injecteren. Naar ver wachting verschijnt het middel in de loop van dit jaar op de markt. 4. Elektrische schokjes helpen Een van de ergste soorten hoofd pijn is clusterhoofdpijn, een ex treme, ondraaglijke pijn in- en rondom het oog die wekenlang 'in clusters' opduikt. Artsen werken hard aan nieuwe behandelmetho des, aangezien patiënten soms zelfs naar zelfmoord neigen. De pijn houdt verband met de grote achterhoofdzenuw. Door rond deze zenuw een steroïde te injecteren, een vetachtige stof, voorkom je pijn. Bij mensen die op elk moment in hun leven last heb ben van clusterhoofdpijn en die niet reageren op andere behande lingen, kan elektrische prikkeling van de achterhoofdzenuw verlich ting brengen. 5. Er is geen wondermedicijn Hoewel er de afgelopen jaren veel nieuwe medicijnen tegen hoofd pijn zijn gevonden, bestaat er nog altijd geen middel dat altijd en bij iedereen werkt. Sterker nog, meestal heeft maar een deel van de patiënten baat bij de meeste medi cijnen. Haan noemt dit 'de regel van vijftig'. Bijna alle medicijnen slaan maar bij vijftig procent van de mensen aan en verhelpt de helft van hun klachten. Voor sommige types migraine bestaan geen speciale medicijnen. Patiënten krijgen in dat geval antidepressiva of medicijnen voorgeschreven tegen hoge bloed druk. De bittere ironie is dat deze middelen vaak een ander type hoofdpijn als bijeffect kunnen hebben. Downsyndroom vereist sterke genen SPRAAK Psychoses kun je voorspellen Hoofdpijn Brengen elektroshocks en «ft* injecties uitkomst tegen gekmakende koppijn? Vijf inzichten van neuroloog Joost Haan, co-auteur van het boek'Alles over hoofdpijn en aangezichtspijn'. Muziekreizen 689,- 699,- 549,- 669,- dinsdag 30 januari 2018 GO 5 inzichten over extreme hoofdpijn Samuel Bom 'Alles over hoofdpijn en aange- zichtspijn', (de nieuwe versie) van Michel Ferrari en Joost Haan, uitgeverij Prometheus, 24,99. UITGEZOCHT Mensen met het syndroom van Down beschikken over uitzonderlijk sterke genen. Dit meldt medisch vakblad Genome Research. Downsyn droom komt voort uit het 21e chromosoom dat niet twee maar drie keer aanwezig is. Vier op de vijf foetussen met downsyndroom sterven in de baarmoeder. De baby's die overleven, danken dit aan de rest van hun genetische sa menstelling die het potentieel dodelijke effect van het extra chromosoom compenseert. Amerikaanse weten schappers ontwikkelen een computerpro gramma dat psychoses bij jongeren voorspelt via hun spraak. Aan de hand van uitgeschreven interviews leest het met circa 80 procent nauw keurigheid af wie er bin nen twee jaar een psy chose krijgt. Een van de voortekenen is een ver ward spraakpatroon. Hoe eerder artsen dit herken nen, hoe beter zij hulp kunnen bieden. ILLUSTRATIE SHUTTERSTOCK Laatste kans om te profiteren van onze vroegboekactie! Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Opera in Verona 8-daagse busreis - Italië inclusief twee operavoorstellingen in Arena di Verona o.a. schiereiland Sirmione, Garda, Malcesine en Limone oad.nl/BEITI4 Salzburger Musikfrühling 7-daagse busreis - Oostenrijk inclusief drie muziekavonden met o.a. Hansi Hinterseer o.a. Salzburg o.l.v. een gids, boottocht Zeiler See en de Krimmler watervallen oad.nl/OSATIO The Royal Edinburgh Military Tattoo 5-daagse busreis - Groot-Brittannië inclusief tickets Military Tattoo voor de late voorstelling o.a. stadstour Edinburgh, unieke vuur werkshow en whisky proeverij oad.nl/BEGB09 Schlagermuziek Bloemencorso 7-daagse busreis - Oostenrijk Open Air concert met bekende Schlagersterren o.a. Ebbs met grootste bloemencorso, boottocht Achensee en Innsbruck oad.nl/OSATI2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27