25 ommetje. Zij het niet op slenterni veau, waarschuwt professor Erik Scherder, hoogleraar neuropsycholo gie aan de Vrije Universiteit Amster dam: „Wil je de hersenen laten profi teren, dan moet je een inspanning le veren waarbij je op zijn minst licht hijgt en transpireert." Kwiek Kwiek en stevig lopen, zo typeert hij de manier die effect heeft. „In de her senen zit veel 'witte stof, die zorgt voor de verbindingen tussen de ver schillende cellen. Deze witte stof is gevoelig voor een goede doorbloe ding. Door stevig te wandelen kun je die aanzienlijk verbeteren." Bewegen, en dus ook wandelen, is Het effect was verbluffend. Ik popelde om aan de dag te beginnen gunstig om de neurotrofines actiever te krijgen. Die zorgen ervoor dat neu rotransmitters goed werken, waar door de zenuwcellen optimaal com municeren in de hersenen. Of mijn wandeling hier kwiek genoeg is, weet ik niet. Maar ik kom altijd lekker opgewarmd thuis, en van slenteren houd ik niet. Goed bezig dus. Al geeft Scherder een vermaning mee, want: „Als u de rest van de dag stilzit, doet u alle gezondheidswinst even hard teniet. Lang zitten (of staan) is funest voor de insulinehuishouding." Vriendin Francine Postma (43) kent de heilzame werking van wan delen al langer. „Als ik vastzit in mijn hoofd, is het tijd om te wandelen. Het maakt altijd iets los." Ze begon jaren geleden op advies van een psycho loog. „Ik was overspannen, zij zei: kijk wat er gebeurt als je twee keer per week wandelt. Neem de tijd om om je heen te kijken. Al gauw merkte ik dat ik niet langer vastzat in mijn negatieve gedachten." Eerste zin Ze is er een ander mens door gewor den, vindt ze. Zelf kom ik na elke wandeling terug met energie, een in zicht, berusting of ontspanning. Of de perfecte eerste zin voor een arti kel. Wandelen werkt meditatief. Het ene been voor het andere zetten gaat net zo vanzelf als ademhalen. „Een vorm van vertragen", noemt vriendin Jolande Voogt (50) het. Voor haar is wandelen een manier om te ontspannen en een bron van voldoening. „Zeker als ik een lange afstand loop. Dan mag ik daarna ge nieten van een wijntje, als een soort beloning." Voor Francine is het 'de sleutel tot lekker in je vel zitten'. „Nu ik herstel van een operatie, trap ik in de oude valkuil van te weinig beweging. Langzaam voel ik hoe ik erdoor vast loop." Terwijl het zo simpel is: ge woon het ene been voor het andere zetten. „Je hebt er niets voor nodig. Je hoeft het alleen maar te doen." Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Meestal moet je dan op je hoede zijn. In dit geval is het waar. Wandelen doet wonderen. Elke dag weer. Minder suikers, minderacne Minder frisdrank en snoep is altijd verstandig. Puistjes of niet Borstkanker gehad? Schrap alcohol dinsdag 30 januari 2018 GO Kan ik met voeding acne voorkomen? Het is de schrik van elke tiener: acne, oftewel jeugdpuistjes. In Neder land heeft 15 tot 20 pro cent van de jongeren er last van. Acne ontstaat in de puberteit door ver anderingen in de hor- moonspiegels. Vooral groeihormoon IGF-1 is belangrijk: hoe hoger het IGF-1 gehalte in het bloed, hoe meer acne. Kun je hier met voeding iets aan doen? In theo rie wel. De aanmaak van IGF-1 wordt bevorderd door insuline en insuline in het bloed stijgt als je koolhydraten (suikers) eet. Maar ook melk drin ken verhoogt de hoe veelheid IGF-1 in het bloed. In de praktijk lijkt het effect van melk vrij beperkt. Tieners met acne geven op vragen lijsten wel aan dat ze meer melk drinken dan leeftijdsgenootjes met een gave huid, maar de verschillen zijn klein. Het is bovendien nooit ge test of meer melk meer acne geeft. Geen reden dus om melk te laten staan. Voor koolhydra ten lijkt meer bewijs: be perking van de hoeveel heid suiker in de voe ding liet in onderzoeken zien dat acne vermin derde. Echt goed onder zoek ontbreekt echter. Is dat erg? Nee. Minder frisdrank, sap en snoep is altijd verstandig. Puistjes of niet. —Nicole de Roos —Nicole de Roos Ik heb borstkanker gehad. Er schijnt een link te bestaan met al cohol. Is het beter om niet meer te drinken? Ik begrijp dat u er alles aan wilt doen om te voorkomen dat u weer borstkanker krijgt. Deze ziekte heeft een aantal risicofactoren waarvan leeftijd (boven de 50 jaar) en erfelijkheid de belangrijkste zijn. Daar naast zijn er hormonale risicofactoren, zoals een vroege eerste menstru atie, late overgang, kin derloosheid, een late eerste zwangerschap, het niet geven van borstvoeding, langdurig gebruik van anticoncep tie of oestrogeenge- bruik na de overgang. Overgewicht na de overgang en ook alco hol vormen een risico. Bij één glas alcohol per dag is het risico op borstkanker al ver hoogd. Dat heeft te maken met het feit dat het grootste percentage van borstkanker oestro- geenafhankelijk is. Alcoholgebruik stimu leert de aanmaak van oestrogeen, waardoor de oestrogeenspiegel wordt verhoogd. Ook beperkt alcohol de opname van foliumzuur in het lichaam. En foli umzuur (vitamine B11) is nodig om beschadigd DNA te repareren. Het is dus beter om geen, of zo min moge lijk, alcohol te drinken. —Rutger Verhoeff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25