HART&ZIEL Irrelevant 1 Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra ii j Dominique Prins begint de dag met een rondje door de buurt. Elke keer weer komt ze terug met nieuwe energie, een inzicht, berusting of ontspanning. „Openbaring is een groot woord, maar het komt in de buurt." Wat zeg je tegen bewoners van een verzorgingstehuis die zichzelf zien als wezens die er niet toe doen? Enige tijd geleden was ik naar aanleiding van mijn boek Verzorgingstehuis of plaats delict1, over diefstal van ouderen in zorg instellingen, door de cliëntenraad van een ver zorgingstehuis uitgenodigd voor een voor dracht. Na afloop praatte ik met bewoners door. Op een gegeven moment kwam de vraag op ta fel wat het moeilijkst is aan ouder worden. Het antwoord dat een van de bewoners gaf, had ik nooit eerder gehoord. Maar het heeft me sinds dien niet meer losgelaten en dikwijls als ik nu oude mensen ontmoet, komt het weer boven. 'Het ergste is dat je irrelevant bent gewor den', was het antwoord. 'Irrelevant?' reageerde één van de anderen alsof het een onnodig moei lijk woord was. 'Ja, irrelevant', antwoordde hij beslist. 'Niet meer ter zake doende. Je doet er niet meer toe, bent nergens meer voor nodig, niemand zit meer op je te wachten, je bent anderen hoogstens tot last. En er moet voor je gezorgd wor den, want voor jezelf D© bewoners zorgen kun je niet verwachtten ™erofo„voi- een reactie. Maar ik was even onthand als zij doende. En dat wordt alleen maar erger. Hoe ouder je wordt, hoe irrelevanter je wordt'. In de stilte die viel, keken sommige aanwezigen mij aan alsof ze van mij, als de spreker van die avond, een reactie verwacht ten. Maar ik was even onthand als zij. Vragen 'wie herkent zich in wat hij zegt?' leek me risico vol. Als de reacties bevestigend waren, zou ik daar iets mee moeten. Ik zou niet weten wat. Wat zeg je tegen bewoners van een verzor gingstehuis die zojuist hebben uitgesproken zichzelf te zien als wezens die er niet meer toe doen? Dat ieder mens waardevol is? Dat leeftijd of productiviteit daar niets aan afdoen? Of zeg ik, eerlijker, dat ik me kan voorstellen dat ze zich irrelevant voelen, want dat jongere genera ties hen veelal ook zo behandelen? Of zeg ik, nog eerlijker, dat wat zij uitspreken, ik als toe komstangst heb? Ik heb het laatste gezegd. En ook dat ik hoop nooit het antwoord te moeten geven dat Joseph, hoofdpersoon in De Bewonde renswaardige Blumroch van schrijver Louis Pau wels geeft op de vraag 'Joseph, waarom leef je?' Zijn antwoord: 'Omdat ik er nu eenmaal aan begonnen ben'. Hopelijk lukt het mij altijd mezelf het enige werkzame recept te blijven voor schrijven. Te weten: zorg dat je doelen nooit opraken. Op weg naar huis bedacht ik dat de meest beslis sende zorg in de zorg de zorg voor zingeving is. Het is nog donker als ik mijn voordeur zacht dichttrek. Een buurvrouw, op weg naar haar werk, groet me. Een gevoel van verbondenheid overspoelt me, wat ik ook ervaar als ik langs de huizen blokken loop. Heerlijk vind ik het om langs de levens te lopen die zich achter elke voordeur afspelen. Op nummer 44 wordt gedoucht, hoor ik. De grijze heer van nummer 34, die elke ochtend het nieuws bekijkt, voelt als een oude bekende. Eén keer zat hij er niet; ik had bijna ongerust aangebeld. Gelukkig zat hij de vol gende ochtend weer in zijn stoel bij het raam. Dat het geweldig is de dag te begin nen met een wandeling, ontdekte ik per toeval. Ik zat vast met een ver haal. Ik maakte me zorgen over de operatie van mijn vader. Een woor denwisseling met manlief was de druppel: ik kreeg mijn gepieker niet meer onder controle. Zonder plan liep ik de deur uit, en al na een paar honderd meter klaarde mijn hoofd op. Letterlijk. Toen ik weer thuis kwam, was ik een ander mens. De ruzie bleek onbelangrijk, het verhaal liep weer, ik bruiste van de energie. Openbaring is een groot woord, maar daar kwam het bij in de buurt. Zou het werken als ik dit elke och- Het werkt meditatief. Het ene been voor het andere zetten gaat net zo vanzelf als ademhalen tend deed? De volgende morgen sloop ik vroeg het huis uit. Het effect was verbluffend; doorgewaaid en po pelend om aan de werkdag te begin nen kwam ik thuis. Als freelancer komt vroeg opstaan aan op discipline en dat betekent soms: me nog eens omdraaien. Tot die eerste ochtend wandeling. Wat een verschil! Artsen „De mens heeft twee uitstekende artsen tot zijn beschikking", zei een hoogleraar me eens. „Linkerbeen en Rechterbeen." De reikwijdte van zijn uitspraak wordt me steeds duidelij ker. Professor Mike Evans van de Uni versiteit van Toronto deed onderzoek naar de effecten van wandelen en maakte een YouTube-filmpje van zijn ontdekkingen: wat is het op een na beste wat we voor onze gezondheid kunnen doen? Het draait om een 'unieke behandeling' die spieren en botten versterkt, de kans op botont- kalking verkleint en kraakbeen op bouwt. Door de behandeling kunnen de longen meer zuurstof opnemen, ter wijl de bloeddruk en het 'slechte' cholesterolgehalte in het bloed dalen. Dat geldt ook voor het glucosege halte, waardoor de insulinegevoelig- heid groter wordt en het risico op diabetes daalt. Wat die behandeling is? Een half uur per dag wandelen. Ook de hersenen varen wel bij een Het is mijn schuld dat papa en mama scheiden Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. f dinsdag 30 januari 2018 GO Reageren? hartenziel@ persgroep.nl De wonderen van wandelen Domi nique Prins komt altijd doorge waaid thuis. FOTOSHODY CAREMAN Toen mijn ouders scheidden, dacht ik dat het mijn schuld was. Hoe komt het dat kin deren zo denken? Alles wat kinderen niet snap pen, vullen ze aan met kennis die ze wel beheersen. Dus als het bestaan van de jaargetij den nog onbekend voor ze is en verdriet vertrouwder, dan is het niet verwonderlijk dat een jong kind concludeert dat bomen in de herfst verdrietig zijn. Hetzelfde gebeurt als ou ders scheiden. 'Uit elkaar groeien' en aanverwante schei dingsredenen zijn veel te in gewikkeld. Het kind zoekt wel een verklaring. Eén van de ver klaringen die dicht bij huis lig gen, is dat het door jou komt. Jij bent niet lief geweest en daarom doeken je ouders het gezin op. Voor partners die scheiden is het dus belangrijk dat ze, op kindniveau, uitleg gen wat de werkelijke reden voor hun breuk is. Alleen zo kunnen ze voorkomen dat het kind de scheiding op zichzelf betrekt. —Steven Pont Psycholoog Voedings Huisarts Steven Pont deskundige Rutger Nicole de Roos Verhoeff •v:5-v*w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24