23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Hl* Ut Liefde Ruim duizend mensen sprakjournalist en schrijver Corine Koole (55) om haar boek 'De zeven wetten van de liefde' te kunnen schrijven. „Een goed huwelijk is niet hetzelfde als een grote liefde." „Al die geheimen, gesprekken, herin neringen en losse artikelen heb ik op een rijtje gezet. Plots kwam uit al die verhalen de kern bovendrijven. Telkens kwamen er zeven thema's langs: verliefdheid, verlangen, seks, grote liefde, eeu wige liefde, pijn en trouw. Verliefdheid bestaat uit drie fasen. De eerste fase is een soort betove ring en ongeloof. Het idee van 'wat overkomt mij nu?' Dat ongeloof slaat om in twijfelloosheid en in de derde fase sijpelen onze verwachtingen en de buitenwereld binnen. Mijn man en ik hebben die derde fase nooit goed doorlopen. Ik voel na ruim dertig jaar permanente onrust. Ik ben krankzinnig romantisch. In mijn hart verlang ik naar eindeloos samen slenteren door musea. Dage lijks maak ik een afweging, alsof ik elke dag opnieuw voor hem kies." „Het zou zoveel schelen wanneer mensen beseffen dat onzekerheid in de liefde de enige zekerheid is die we hebben. Mensen denken door gaans dat alles maakbaar is, maar het mooie aan liefde is juist dat je moet afwachten wat er gebeurt. Eén op de drie huwelijken strandt. Zijn de huwelijken die het redden grote lief des of praktische, op empathie geba seerde overeenkomsten? Een goed huwelijk is niet hetzelfde als een grote liefde. Het is een soort af spraak, terwijl een grote liefde als een deken is die je bedekt en be schermt tegen onrust en angst. Die je als een gedeelde energie overrom pelt, daar kun je niet naar zoeken. Er is een kern die soms raakt onder gesneeuwd in alle drukte, maar eenmaal opgepoetst weer zichtbaar wordt. Zoals wij in de kerstvakantie een hele avond film kijken en de volgende ochtend bij de koffie nog steeds niet uitgepraat raken." Conflicten zijn niet erg. Vrouwen die ineens door hun man zijn verlaten, bleken weinig ruzie te maken „Elke liefde draagt het tegendeel in zich, het is een kwestie van tijd tot de pijn zich openbaart. Je kunt op het ene moment denken 'wat is dit te gek' en het volgende lig je ge vloerd 'hoe kan hij dit zeggen'? Lief despijn en geluk blijken kinderen op een wip: de ene keer vliegt de een de lucht in, een volgend moment de ander. Nooit in evenwicht. Conflicten zijn niet erg; ze zetten de boel op scherp. Uit de vele inter views blijkt dat vrouwen die onver wacht door hun man zijn verlaten, meestal weinig ruzieden. Zij plaats ten hun partner op een voetstuk en maakten zich ondergeschikt." „Vrouwen en mannen die na een jarenlang huwelijk zeggen dat ze geen zin in seks meer hebben, on dermijnen er hun liefde mee. De allerbeste seks kent een gevoel van tijdloosheid, een soort vre digheid. Voor mij is het dubbel- getrokken bouillon, terwijl de rest van het leven soms smaakt naar een maggiblokje. Niet streven naar perfectie en de ander niet als je bezit zien, zijn denk ik de bron van ja renlang lekkere seks. Het speelt zich in een ander bewustzijn af; als je praat beland je weer in de alle daagse wereld. Het is een manier om het wonder van de liefde wonderlijker te ma ken." „Trouw. En dan heb ik het niet over sek suele, dat vind ik niet zo interes sant. Trouw is voor mij de in tentie om je ge liefde blijvend te willen be grijpen en doorgronden. De wil en het vermogen om je in de ander te verplaatsen. Zo sprak ik een vracht wagenchauffeur die zich na twintig jaar op de weg een buitenstaander voelde in zijn gezin. Hij vatte het plan op reportages te ma ken in Spanje. Zijn vrouw vroeg niet: waar gaan we van leven? Ze zei: als je dat echt wilt, doen we dat. Trouw gaat over loyaliteit. Geen enkele liefde kan zonder trouw; trouw is het hart van alle liefde." dinsdag 30 januari 2018 GO (Een relatie draait om loyaliteit' NadineAncher Wat bent u te weten gekomen? Hoort je partner je grote liefde te zijn? En de conflicten? Gaat een van de zeven wetten over seks? Welke essentie heeft liefde? De zeven wetten van de liefde, Prome- theus, €19,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23