Voor Dekker is er na Sotsji veel veranderd 21 OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 (9-25 FEBRUARI) Frijns rijdt dit jaar in DTM Van Garderen kiest voor zaal Zorgen om nieuwe flesjes - B Het werk is gedaan, nu komt het aan op rust. Je hebt alle tijd, een overschot aan energie en de spanning loopt met de dag op. Hoe beleven schaatsers de laatste weken voor de olympische race? Jeroen Otter lijkt het Ja panse dorpje waar hij zich met de shorttrac kers voorbereidt op de Spelen, bewust niet te noemen. Straks brengt hij iemand op het idee op visite te komen. Pottenkijkers wil de bondscoach er deze weken niet bij hebben. Rust, regelmaat en reinheid, dat streeft Otter na. Ergens in Japan dus. „Het dorpje telt drie mensen en één ijsbaan", zegt hij. „Ideaal: er gebeurt verder he-le-maal niets." Toen Otter zag hoe de ijstijd in de olympische hal in Gangneung verdeeld zou worden, zag hij zijn keuze om via Japan naar Zuid-Ko- rea te gaan bevestigd. „Daar kan je om half negen 's ochtends trainen of half tien 's avonds. Veel te druk. Wij trainen nu alleen, of met de Japanse ploeg, die is er ook." En zo heeft iedere coach een ei gen route naar Pyeongchang be dacht. De ene ploeg zat voor het laatste trainingskamp in Collalbo, de andere in Inzeil en een derde in Thialf. Deze week vliegen de meesten naar Azië. Jorien ter Mors is er al, zij is bij de shorttrackers, Koen Verweij is met de Russische ploeg ook in Japan. Hoe beleeft een olympiër die laatste weken voor zijn of haar wedstrijd eigen lijk? Zenuwslopend of juist ont spannen? „Ik probeer nu ook wel te genieten van het feit dat ik weer naar het mooiste sportevenement ter wereld mag", zegt Ronald Mul der, die voor de derde keer gaat. En dan zul je altijd zien dat je ziek wordt. Mulder moest de we reldbekerstrijd in Erfurt en de NK sprint laten schieten vanwege griep. „Ziek zijn is ook mentaal. Rusten is dan gewoon even nodig. Voorbeelden van atleten die van alles braken een jaar voor de Spe len en goud wonnen zijn bekend. De ultieme route bestaat toch niet, hoe je er ook naar zoekt." Mulder vliegt zondag. „Heb ik Ik probeer te genie ten van het feit dat ik naar het mooiste sportevenement ter wereld mag nog lekker even wat tijd met vrouw en kind." Eenmaal in het olympisch dorp wordt het rusten, rusten, rusten. „Maar ik ga zeker naar de opening, dat brengt me in de juiste setting om mijn beste wedstrijd ooit te rijden." Gianni Romme zag in 1998 in Nagano welke fout je kunt maken. „Het dagpatroon is zó saai: van eetzaal naar training naar eetzaal naar je kamer naar de eetzaal. Op enig moment slaat de verveling toe, terwijl je juist megaveel ener gie hebt. Ik zag in Nagano sporters die dan maar in zo'n spelletjeshal gingen zitten. Dan doe je dus de verkeerde dingen." Zelf keek hij in zijn hotelkamer uren en uren naar curling. „Ik begreep er geen reet van, maar het gaf me rust. Af en toe een boekje lezen of een kaartje leggen, dat kon ook nog. Nu zal vooral Netflix overuren maken. Als je die tomeloze energie maar in bedwang houdt. Alleen dan komt die superexplosie die je nodig hebt om goud te winnen." Ze is al een week ziek, miste in Bulgarije zelfs een laatste testwed- strijd voor de Winterspelen. Maar in paniek is ze niet: „Ik zie op de trai ning wat ik kan. En dat gaat goed." Vier jaar geleden in Sotsji was ze de jongste Nederlandse olympiër, nu is dat Niek van der Velden. En er is meer veranderd. Haar favoriete onderdeel parallelslalom werd na één Spelen alweer afgevoerd. Nu heeft ze nog maar één kans: de pa rallelreuzenslalom. „De slalom was mijn ding, daar komt het aan op techniek. Op de reuzenslalom is de snelheid hoger, draait het meer om timing. Eén fout en je bent klaar." Door blessures en de ziekte van Pfeiffer kon Dekker zich de laatste jaren veel minder toespitsen op de reuzenslalom dan ze had gewenst. „Eigenlijk maar één volledig sei zoen. Ik heb wel flinke vooruitgang geboekt. Mijn doel is de finale halen. Reëel, het veld zit dicht bij elkaar. Laatst zat er een halve seconde tus sen de nummers 5 en 22." In Sotsji miste ze de finale op zes honderdsten. Wel was ze een fractie sneller dan Nicolien Sauerbreij, haar bekende voorgangster. Om de volgende stap te zetten naar de top, sloot Dekker zich ruim een jaar geleden aan bij een internationaal team, Board stars. Ze heeft een Oostenrijkse trai ner en ploeggenoten uit de VS, Rus land, Zwitserland en Oostenrijk. „Allemaal toppers, voor mij een ideale trainingsomgeving. De twee podiumplekken in de wereldbekers (op de 'gewone' slalom, red.) vor men daarvoor het bewijs. Maar het is vooral leuk teamgenoten te heb ben. Jarenlang trainde ik alleen, best eenzaam. En mijn Nederlandse trai ner stopte ermee, dus ik moest ook verder kijken." Dekker heeft als voordeel dat ze de gekte bij de Spelen al eens heeft meegemaakt. „Ik kom graag in Azië. De sneeuwcondities zijn daar vaak nog fijner dan in Europa. Ik kan niet wachten om te gaan, maar eerst even beter worden." dinsdag 30 januari 2018 AUTOSPORT Robin Frijns geeft zijn carrière een nieuwe wending. Hij komt dit jaar uit in de DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). De 26-jarige Lim burger stapt in bij Audi als opvolger van de Zweed Mattias Ekström. Deze, de kampioen van 2004 en 2007, heeft na zeventien jaar besloten de DTM te verlaten en zich te concen treren op het WK rally cross. De DTM telt dit sei zoen tien raceweekeinden en begint op 4 mei in het Duitse Hockenheim. De wedstrijd op Zandvoort staat als vijfde weekeinde (13-15 juli) op de kalender. VOLLEYBAL De beachvol- leyballers Christiaan Varen horst en Maarten van Gar deren vormen niet langer een duo. De 28-jarige Van Garderen (foto) wil zich weer volledig richten op de zaal. Varenhorst gaat met Jasper Bouter verder in het zand. Varenhorst en Van Garderen pakten vorig jaar op de WK beachvolleybal in Wenen bijna een medail le. Het duo strandde pas in de halve finales en verloor vervolgens de wedstrijd om het brons. Van Garderen speelde daarna in de zaal bij de Italiaanse topclub Modena. Daarvoor heeft hij nu definitief gekozen. „Ik wil prijzen winnen in Italië en daar alles voor geven." DOPING De flesjes die nu enkele maanden bij contro les worden gebruikt om urine- en bloedmonsters te onderzoeken, blijken niet helemaal betrouwbaar. Het antidopingbureau WADA heeft een onderzoek inge steld naar de producten van een Zwitserse leveran cier. Volgens Duitse labo ranten kunnen de verze gelde flesjes met de hand geopend worden zodra ze ingevroren zijn. Het WADA gaat met de fabrikant en het lab in Keulen alle proto collen nog eens nalopen. Tijdens de Spelen van Sotsji slaagden de Russen erin vervuilde dopingmon- sters te verwisselen voor 'schone'. Met de nieuwe flesjes zou dit niet kunnen. Ireen Wust, Sven Kramer en Patrick Roest bereiden zich voor op hun wedstrijden, fotoanp de Spelen bestaat niet' Rik Spekenbrink Rotterdam - Ronald Mulder UTRECHT Met een dikke sjaal en een vervelend kuchje verscheen Michelle Dekker (21) gistermid dag op de persmiddag van de olympische snowboarders. -4 Michelle Dekker kan niet wachten, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21