Paul Bakker is grootste investeerder 16 Goed jaar mode-en schoenenbranche Bestuurders leveren bij vertrek salaris in Nieuwe beloningsregels voor directeuren van corporaties leiden niet alleen tot lagere salarissen. Ze zorgen er ook voor dat bestuurders blijven zitten waar ze zitten. Want als ze switchen, moeten ze meteen inleveren. ROTTERDAM Voor het eerst is in Neder land in kaart gebracht wie de grootste inves teerders zijn in beginnende ondernemers. Bovenaan de lijst prijkt de naam van Paul Bakker, die zelf carrière maakte bij beveili gingsbedrijf Fox-IT. Hij investeerde 99 keer in start-ups, meestal ging het om techbe- drijven. Hyves-oprichter Floris Rost van Tonningen en Arthur Kosten van Booking.com staan op de plaatsen 2 en 3. De ranglijst is een initiatief van Angel Aca demy en het databedrijf Dealroom. Ze ver wachten dat veelbelovende bedrijven dank zij het register gemakkelijker aan kapitaal komen. Nu hebben investeerders en star tende ondernemers in Nederland nog moeite elkaar te vinden. „Daardoor komen nieuwe bedrijven lastiger van de grond en dat zijn gemiste kansen", zegt Martijn Don van Angel Academy. De suikerooms zijn volgens hem essentieel voor het tot bloei komen van jonge bedrij ven. Vaak vormen zij de volgende stap voor ondernemers die tot dan toe voor hun start kapitaal afhankelijk waren van familie en vrienden. AMSTERDAM Voor de mode- en de schoenenbranche was 2017 het beste omzet jaar sinds tien jaar. Modezaken verkochten 4,6 procent meer dan het jaar ervoor. Schoenenwinkels zagen hun omzet met 7,8 groeien. Dat blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau GfK en brancheorganisatie INretail. Opval lend: in de herenmode groeide de om zet harder (7,1 procent) dan in dames mode (2,9 procent). Voor schoenen lijkt die trend (nog) niet op te gaan. De ver koop van damesschoenen groeide bijna twee keer zo hard (9 procent) als die van herenschoenen (4,7 procent). Flitsen jon Altice Ahold Delhaize Stel, je hebt de keuze. Of je kiest voor een nieuwe baan. Nieuwe uitdaging, nieuwe omgeving, nieuwe energie. Enige nadeel: je moet salaris inleveren, misschien wel tien tallen procenten. De andere optie: blijven zitten waar je zit, hetzelfde werk doen, desnoods tot je pensioen. Ook in dit geval gaat je salaris om laag, maar het duurt wel een jaar of acht voor het zover is. De eerste vier jaar behoud je sowieso je inkomen. Wat zou je doen? Voor bestuurders van woningcor poraties was deze keuze de afgelopen jaren niet hypothetisch, maar reali teit. Als gevolg van de Wet Norme ring Topinkomens (WNT) zijn de sa larissen in de sector sinds 2013 aan banden gelegd, net als bij andere (semi-)overheidsinstellingen. Bestuurders die meer dan de norm verdienen, en gewoon op hun stoel blijven zitten, hoeven niet meteen in te leveren. Ze hebben acht jaar om af te kicken van hun riante beloning. Vier jaar blijft het salaris gelijk, daarna wordt het in vier jaar afge bouwd tot de norm. Dit wordt het overgangsrecht genoemd. Bestuurders die in een nieuwe functie beginnen, moeten zich on middellijk aan de norm houden. Hun salaris is 186.000 euro of lager, afhan kelijk van de grootte van de corpora tie. De norm geldt ook voor bestuur ders die naar een andere corporatie overstappen. Voor veel van hen zou dat een forse salarisverlaging in houden. Daar hebben ze geen trek in, blijkt uit een steekproef onder 42 cor poratiebestuurders die in 2013 op een lijst met groot verdieners stonden. Ze kwamen toen op die lijst terecht omdat ze meer dan 130 procent van een ministerssalaris verdien den - destijds het maximum. Van die 42 zijn er drie vrijwillig ver trokken. De andere zitten nog steeds op hun plek (13 stuks), zijn ontsla gen/vertrokken met een afkoopsom (16 stuks), of zijn met pensioen (8 stuks). Twee personen moesten hun functie vanwege gezondheidsrede nen opgeven. Geen enkele bestuur der werd 'weggekocht' door het be drijfsleven, een argument dat voor standers van hoge beloningen in de publieke sector nog wel eens aanvoe ren om die hoge salarissen te recht vaardigen. Lager salaris Van de personen die vrijwillig gin gen, kwam alleen Mare Eggermont van Woonbedrijf Eindhoven tegen een veel lager salaris bij een andere corporatie terecht. Hij werkt sinds vorig jaar bij Woonpartners Hel mond, en daar verdient hij niet veel meer dan 140.000 euro, valt op te maken uit het meest recente jaarver slag. In 2013 verdiende hij in Eindho ven nog 235.000 euro. Een andere bestuurder die vrijwil lig overstapte (Rob Haans, van De Key naar De Alliantie), deed dat al in 2013. Toen waren de regels nog der mate soepel dat Haans nog steeds een vorstelijk salaris geniet. In 2016 kreeg hij 230.436 euro, dat is meer dan hij in 2013 bij De Key opstreek. Pijn doen de nieuwe regels hem dus niet. Tot slot vertrok ook Roel Steenbeek van de Amsterdamse corporatie Ymere vrijwillig, ook in 2013. Hij ging aan de slag als zelfstandige. De overige bestuurders houden zo lang mogelijk vast aan hun positie, en stoppen pas als hun pensioen of in grijpen van de corporatie zelf- ont slag of een vertrekregeling - hen er van scheidt. Die vertrekregelingen kun- nen in de papieren lo- pen. Zo moest de Hoornse B corporatie Van Alckmaer k W voor Wonen haar oud-direc- teurEliseHoorn twee j aar ge- leden ruim 5 ton betalen, als gevolg van eerder gemaakte afspraken. Ook bij andere #wetechro( Martijn Don (links) en Ohad Gilad van Angel Academy. foto sanne donders Volkswagen heeft ruim 71.000 van de bijna 105.000 'sjoemeldiesels' in Nederland gerepareerd. Ruim twee jaar na dieselgate ligt het percentage onder de 70, lager dan het Europese gemiddelde. Europa-breed vol doet nog altijd ruim een kwart niet aan de re gels, blijkt uit cijfers van de Europese Com missie. Oud-ING-topman Jan Hommen gaat aan de slag bij vermogensbeheerder BlackRock. Hij wordt daar chairman, wat bij BlackRock een senior-adviseurschap inhoudt. O dinsdag 30 januari 2018 GO De biotechno- loog was de grootste stijger in de AEX. Financials had den dankzij de stijgende kapi taalmarktrentes een prima dag. De kabelaar begon de week in mineur. De Nederlands- Belgische groot grutter sloot gis teren de rij in de AEX. O Blijven zitten eerste keuze in corporatieland Sander van Mersbergen Zoetermeer Hoeveel directeuren van corporaties zitten nog op het pluche? Resultaten uit een steekproef onder 42 grootverdieners. VRIJWILIG K VERTROKKEN JL GESTOPT DOOR GEZONDHEID ONTSLAGEN OF VERTROKKEN MET REGELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16