tt Met baldErman.nl naar Italië balderman.nl 13 Tunesië wil een vrouwvriendelijk land zijn in de Arabische wereld. Minister van Vrouwenzaken Néziha Labidi leidt een ware revolutie. van de minister met een knipoog. Ze weet van de problemen op dit terrein in Nederland en elders in West-Eu ropa. „Wie hier op straat hoer roept, moet zich daarvoor verantwoorden." Tenminste, dat is de theorie. De nieuwe wetten in Tunesië vragen nog een hoop uitleg en acceptatie onder de bevolking en bij overheidsinstan ties, erkent ook Labidi. Er wordt daarom veel samengewerkt met maatschappelijke organisaties, maar ook met de politie. Bedoeling is dat er speciale rechercheteams komen die vrouwen niet naar huis sturen en fei telijk overleveren aan hun familie (zoals nu nog vaak gebeurt) maar hun klachten serieus nemen en ach ter de daders aangaan. Een deel van dit programma wordt gefinancierd met geld van de Europese Unie, zoals Europa trouwens veel geld investeert in het opbouwen van democratische instituties aan de overzijde van de Middellandse Zee. Applaus Labidi's programma oogst applaus vanuit de westerse wereld en de in ternationale vrouwenbeweging, maar ze wordt regelmatig verketterd door conservatieve imams. Volgens predikers van de moslimbroeder schap in Egypte hebben Tunesische vrouwen tegenwoordig 'te veel rech ten om nog een goede moslima te kunnen zijn'. Labidi, die in haar jonge jaren in Frankrijk aan de zijde van minister Simone Veil streed voor abortuswet geving in Frankrijk, is er niet erg on der de indruk van de kritiek van con servatieve imams. In Tunesië zit de islamistische Wedergeboortepartij (Ennahda) in de regeringscoalitie en die reageert opmerkelijk terughou dend. „Tunesië is in beweging. Alleen imbecielen veranderen niet van me ning. Ik kan van mening veranderen. U ook. Volgens alle reacties uit het buitenland beschouwen ze ons als voorlopers. We horen vaak dat we dapper zijn en vrijmoedig. We heb ben de steun van de vrouwen in de Arabische wereld. Recent is er een al liantie geboren van vrouwelijke par lementsleden uit de hele Arabische wereld. Wij ontvangen dat soort or ganisaties hier graag om ze te steu nen. Het gaat om hun vrijheid om hun rechten." En met een glimlach: „Het is toch mooi dat we worden beschouwd als model voor de hele Arabische we reld?" niet kent in de Arabische wereld. Best spraakmakend dat de nieuwe Saoedische heerser toelaat dat Saoe- dische vrouwen auto's mogen bestu ren of dat hij hen toegang geeft tot voetbalwedstrijden; het staat in geen verhouding tot de emancipatierevo lutie die in Tunesië aan de gang is. Sinds de onafhankelijkheid in 1956 had de toenmalige premier en latere president Bourgiba al het nodige ge daan voor vrouwenrechten. Onder Essebsi en Labidi gaat het allemaal nog veel verder. Zo wordt de wet af geschaft die moslima's verbiedt te trouwen met niet-moslims, krijgen vrouwen dezelfde erfrechten als mannen (volgens de traditionele reli gieuze wetgeving zouden zoons twee keer zoveel moeten erven als doch ters) en is er wetgeving in de maak tegen huiselijk en ander geweld te gen vrouwen. Arabische lente Het komt niet uit de lucht vallen, weet Labidi. De in Tunesië begonnen Arabische Lente (2010) gaf de vrou wenbeweging een enorme steun in de rug. „We zijn sinds 2006 bezig op het ministerie om discriminerende wet ten op te sporen. We zijn blij dat er in dit land een democratisch debat is dat te maken heeft met de rechten van de vrouw. We strijden nu tegen alle vormen van vrouwendiscrimina tie. Dat valt niet mee, maar het debat is gestart en gaat door. Mensen pra ten over al dit soort zaken." Half februari worden de volgende stappen gezet. Dan moeten nieuwe wetten in werking treden die het ge weld tegen vrouwen aanpakken. Vol gens onderzoek van een staatsinstel ling heeft één op de twee Tunesische vrouwen te maken gehad met enige vorm van geweld. De nieuwe wetten zijn ambitieus en pakken van alles tegelijk aan. Van preventie van ge weld tot bescherming van slachtof fers. En van veroordeling van daders tot de opvang van vrouwen in 'be schermde huizen'. „Een vrouw uit schelden op straat is er straks niet meer bij", zegt een medewerkster Tunesië mag op dit mo ment dan economisch roerige tijden doorma ken, als het aankomt op vrouwenemancipatie in de Arabische wereld blijft het land een pionier. Néziha Labidi, minister van Vrouwenzaken, Gezin en Jeugd is trots op die rol en kijkt uit naar de invoering van nieuwe, verregaande, wetgeving die Tünesische vrouwen moet beschermen tegen alle vormen van geweld. Ze kan een momentje vrijmaken op haar drukbezochte ministerie in hartje Tunis. Néziha Labidi, die in de jaren 70 talen en rechten studeerde in Parijs en daarna terugkeerde voor een lange carrière in vrouwenrech tenorganisaties, is sinds anderhalf jaar minister. Iedereen in het land kent haar. Samen met de hoogbe jaarde president Beji Caid Essebsi (92) is zij het gezicht van een hervor mingsprogramma dat zijn weerga Tunesië is in beweging. Alleen imbecielen veranderen niet van mening mi At? 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 799,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust dinsdag 30 januari 2018 Tunesië krijgt hart voor vrouwen Tunesische vrouwen demonstreren voor meer rechten. Ze worden ge hoord: het land emancipeert in hoog tempo, fotoepa Bob van Huët Tunis -Néziha Labidi .a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13