4 dagen Vëluwe EUWS 11 TEGENDRAADSE INTERVIEWS Rijtjeshuizen zijn goed voor de mens, stelt Friso de Zeeuw, emeritus hoogleraar gebieds- ontwikkeling aan de TU Delft. Hij veegt dan ook de vloer aan met de klacht dat de nieuwbouwwijken zo doods zijn. De Zeeuw bivakkeerde zelf ook zijn halve le ven in een nieuw bouwwijk. „Hoog bouw, tiny houses, woongroepen, al deze woonvor men krijgen onevenredig veel aan dacht", moppert hij in zijn woon plaats Monnickendam. „Ik snap dat de ontwerpers willen vernieu wen. Maar de meeste mensen wil len gewoon in een rijtje naast el kaar wonen. „Ja, ja, ik ken alle vooroordelen: Vinexwijken zijn saai. Je kunt er een kanon afschieten en winkels ontbreken. Het aantal echtschei dingen is er zeer groot. Nou, het blijkt allemaal nergens uit. Aan vankelijk hadden de criticasters van de nieuwbouwwijken het voordeel van de twijfel. De idee was, dat er van alles mis was, maar omdat mensen veel geld hadden geïnvesteerd in hun huis, durfden ze hun eigen wijk niet af te kraken. Inmiddels blijkt uit zo'n beetje elke enquête dat mensen naar te vredenheid in hun rijtjeshuizen wonen. De kritiek die er nu nog is op de Vinex komt vooral van aller lei intellectuele VPRO-stadska- bouters. Ze zijn ideologisch gedre ven en hebben een antikapitalis tisch maatschappijbeeld. Met de oer-Nederlandse nieuwbouwwij ken is niets mis. Je komt er alle be volkingsgroepen tegen en de hui zen zijn tegenwoordig geschikt voor elke levensfase." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg 3 dgn Twente diner Den Helder/Texel uitgaan komt bij veel mensen een moment van bezinning. Als dat niet leidt tot een verhuizing, blij ken ouderen super honkvast. De vergrijzing leidt niet tot een gro tere vraag naar kleine huurwonin gen. Dé innovatie in de Neder landse woningbouw is de traplift. Het stelt mensen in staat om lang in hun eigen woning te blijven." „Dat mensen kleiner gaan wonen, heeft deels te maken met de be taalbaarheid maar ook met de wens om in of bij de grote stad te wonen. Daardoor ontstaat een markt voor kleine woningen, zo werkt de economie nu eenmaal. Maar de veronderstelling dat al leenstaanden en jongeren massaal kleiner willen wonen, blijkt on juist. „We staren ons blind op bakfiets- ouders in de grote steden. Maar sinds het opkrabbelen van de wo ningmarkt in 2013, trekken jonge gezinnen juist weer vanuit de cen tra naar ruim opgezette, betaal bare wijken aan de randen van de stad. Jongeren blijken na een vrij gevochten periode net zo conser vatief als hun ouders. Zelfs in de gebieden met een minder over spannen woningmarkt is het rij tjeshuis populair." Privacy is ver te zoeken in een rijtjeshuis. De ruimte voor en achter is beperkt, voorbijgan gers kijken naar binnen je hoort de buren de wc doortrekken. „Sommige architecten kunnen het woord 'gezellig' niet spellen, maar aan het oer-Nederlandse rijtjes huis valt hooguit op detailniveau nog iets te verbeteren. Er is een keuken met uitzicht op de speel plek en de straat om zo de ont moeting te bevorderen. De huizen hebben een tuintje, je kunt je au tootje goed kwijt. Er zijn vol doende slaapkamers, een aparte ruimte voor de computer. Neder landse huizen zijn ruim en daarom erg geschikt voor het leven van nu. Elk huishouden vormt een soort ministad, waar gezinsleden komen en gaan. Man werkt in A, vrouw in B, kinderen gaan naar school in C en winkelen of sporten in D. De wijk is de uitvalsbasis." „Zeker in de randstad noemen we alles waar geen huis staat al snel groen. Maar wat is er groen aan kassen of landbouwgrond, waar de natuur is uitgeperst? De locatie van vrijwel alle Vinexwijken is goed gekozen, dicht bij de centra van steden. Dat blijft zo. De wo ningbouw zal de komende jaren vooral gebeuren in de Randstad en delen van Brabant en Gelderland. Minder dan tien procent van die huizen komt in bestaande gebou wen. Van de rest verrijst grofweg een derde binnen de stedelijke ge bieden en twee derde in uitbrei dingswijken. Door in de ontwer pen rekening te houden met de natuur en het landschap en de mobiliteit goed te regelen, kan de Vinexwijk een succes blijven." Gemeenten zijn het schip inge gaan omdat ze miljoenen betaal den voor grond waarop vanwege de crisis nooit is gebouwd. De belastingbetaler betaalt dat. „Gemeenten moeten voorzichti ger zijn met grondaankopen. Aan de andere kant duiken, nu de markt aantrekt, overal cowboys op die waardeloze plannen maken en gaan voor het snelle geld. Wat mij betreft haalt de overheid alle mid delen van stal om die plannen te stoppen. Nederland heeft een mil joen nieuwe huizen nodig. Het is tijd om de planmatige variant zo als we die voorheen hadden weer te omarmen. De politieke omslag is al zichtbaar. Het rijk wil meer regie voeren om jaarlijks 70.000 woningen te kunnen opleveren. Dat betekent niet dat we overal moeten bouwen. Maar ik heb geen probleem met uitbreiding zolang die in overeenstemming is met maatschappelijk belang: het ma ken van mooie plannen en de bouw van goede woningen." dinsdag 30 januari 2018 GO Met nieuws, duiding en meningen krijgen wij een beeld van grote, ingewikkelde thema's. Maar soms hebben we iemand nodig die ons weer laat twijfelen. Daarom een reeks interviews met dwarsdenkers. Lang leve het rijtjeshuis Gerben van 't Hof Socioloog Frits Spangenberg noemt nieuwbouwwijken de achterstandswijken van de toe komst, onder meer door een ge brek aan voorzieningen. Hoofddemograaf Jan Latten van het Centraal Bureau voor de Statistiek zei dat de vraag naar eengezinswoningen afneemt. Door de vergrijzing is er meer behoefte aan drempelloze, kleine woningen voor ouderen. „Het aantal appartementen neemt toe, maar overdrijf niet. De meeste ouderen willen helemaal niet ver huizen. Als de kinderen het huis Voor maar: Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 3 nachten in 4* Fletcher Hotel Victoria-Hoenderloo (8,0) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik binnenzwembad, wifi en parkeren Betaal pas bij aankomst! 4* Hampshire De Broeierd Enschede (8,1) 3* Hotel Wienerhof (7,7) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (dagschotel) Gratis parkeren en wifi OZ 50 lx welkomstdiner Incl. bootkaartje Texel Jongeren en alleenstaanden kunnen met de snel stijgende prijzen geen rijtjeshuis betalen. Friso de Zeeuw: „De kritiek die er nu nog is op de Vinex komt vooral van allerlei intellec tuele VPRO-stadskabouters." FOTO MARCEL VAN DER VLUGT Nieuwbouwwijken kosten veel ruimte. Natuurorganisaties kla gen dat de woningbouw het groen opslokt. Vanuit dit hotel wandel je zo de prachtige natuur in. Tip: De Loenense waterval!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11