De ramp voltrok zich in stilte 8 WATERSNOODRAMP 65 JAAR GELEDEN 31 januari op 1 februari 1953 komen grote delen -Nederland onder water te staan na een zware storm. ~^wee °°99etui9en halen herinneringen op aan dit nationale trauma. ik* ALARM Hendrika van Hengel overleefde de watersnoodramp in 's-Gravendeel door op zolder te schuilen. Ze zag een meisje verdrinken. „Waarom leefde ik wel en zij niet?" Nog steeds droomt ze van water en van bo ten. „Als je zoiets hef tigs meemaakt, raak je dat nooit meer kwijt", zegt Van Hengel (nu 77). Ze kan gedetailleerd vertellen over wat ze in de nacht van 31 januari op 1 fe bruari beleefde. Van Hengel verhaalt over de ver schrikkelijke storm, die overdag al woedde. Thuis, aan de Beneden Havendijk, hoorden ze via de radio allerlei berichten die steeds ver ontrustender werden. „Het ging over een noordwesterstorm en over springvloed. Dat was ang stig." De familie ging naar bed, totdat mannen op de deur bonk ten en schreeuwden dat het water eraan kwam. Het gezin - vader, moeder, drie kinderen - pakte snel wat spullen en vluchtte naar opa, die even ver der aan de Kooijstraat woonde. Onderweg hoorden ze kerkklok ken en sirenes. Tegen de wind in lopen was bijna onmogelijk. Ook bij opa's huis stonden mensen te roepen. Van Hengel weet nog wat ze zeiden: „Snel, naar boven. Het water komt als een mist aanzetten. Het is wel een meter hoog." De familie stoof de trap op, naar zolder. Hendrika van Hengel her innert zich dat opa snel een brood trommel mee griste. „Helaas zat er niet veel in." Ze waren nét op tijd. Watersnoodramp 1953 o* "L t?05 t. Het water kwam. „Het had zo'n kracht! Het gaf vreselijk lawaai." De beelden en geluiden die Van Hengel toen vanuit het kleine zol derraampje zag, zal ze nooit ver geten. Huizen stortten in, mensen en dieren zwommen in doods nood voorbij, maar het ergste was dat gillende meisje dat zich had vastgeklampt aan de schuur van haar opa. „Het was iemand die ik kende uit de buurt, ze was van mijn leeftijd. Ze keek ons met zulke grote ogen aan." Haar opa en vader probeerden het meisje te redden door lakens aan elkaar te knopen en uit het raam te gooien. Maar door de harde wind waaiden die meteen weg. Het meisje overleefde het niet. „Ik denk dat ze is gestorven door de kou. Het was zo verschrik kelijk dat we niets konden doen. Ik voelde me schuldig. Waarom leefde ik wel en zij niet? Ik ben toch niets beter?" Voor de familie van Van Hengel kwam de hulp wel op tijd. Na een nacht op zolder konden ze via dat zelfde raampje in een roeiboot klimmen die hen naar de christe lijke school bracht. Daar waren dekens, soep en broodjes. Via Dor drecht en Ahoy werden ze onder gebracht bij een gezin aan de Rot terdamse Disselstraat, waar Van Hengel op 5 februari haar 13de ver jaardag vierde. Na een logeerpartij bij familie in Zwijndrecht, keer- maandag 29 januari 2018 GO In de nacht van 31 januari 1953 breken de dijken en overstroomt een groot deel van zuidwest-Neder land. Het duurt lang voor dat Nederland weet dat een grote catastrofe aan de gang is. „Er waren nog geen televisies en mo biele telefoons, alleen radio. En de uitzendingen stopten 's avonds om elf uur", zegt journalist Kees Slager die onderzoek deed naar de ramp. Barend Mensen, chef-re dacteur van het Dortsch Dagbladen correspon dent voor persbureau ANP, maakt als eerste melding van de dreigende calamiteiten, 's Nachts stuurt hij een telexbericht naar het ANP over de hoge waterstand in de Oude Maas met de kop 'Noodtoestand in Zwijn- drecht'. In eerste instantie dacht men dat de over stromingen zich tot die regio beperkten. Al snel wordt duidelijk dat het om Zeeland, de Zuid-Hol landse eilanden en een deel van Brabant gaat. Ook de communicatie van de overheid was gebrek kig. Het blijft bij een tele gram van de Stormvloed waarschuwingsdienst. „Maar het was zondag avond, dus alle kantoren waren dicht." Mensen zwommen in doodsnood voorbij Suzanne Eijgenraam 's-Gravendeel De watersnoodramp in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 werd veroorzaakt door een combinatie van springtij en stormvloed. Tegen deze buitengewone hoge waterstanden waren de meeste dijken niet bestand. Bij de ramp verloren zeker 1.836 mensen het leven. Rotterdam Haringvliet Ouderkerl a/d IJssel Dordrecht Grevelingen "Nieuwe Tonge,,, O Oü'de.Tqngè 0 o ~c Fijnaart Strjjèrr - Nieuwerkerk. Oosterschelde Ouwerkerk i - •f156 J Kortgene SUyenisseo T'ia "Halsteren Middelburg Vlissingen Westerschelde Goës Kruiningen Slachtoffers 300 200 A 100 4 50 o So li" f Terneuzen Dijkdoorbraak Ondergelopen land Drassig land o (Deels) geëvacueerd Slachtoffers zwaarst BRON: WATERSNOODMUSEUM getroffen gemeenten De polder tussen Kruiningen en Waarde, Zuid-Beveland, is ge heel ondergelopen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8