II Mef een paar muisklikken stal Christiane 385 miljoen 7 OUD-LERARES OVERGESTAPT NAAR BEDRIJFSLEVEN Madeion Kuiper zou dolgraag weer lesgeven, net zoals in het begin van haar carrière. Maar net als vele anderen vreest de oud-gymlerares te verzuipen in de fuik die het onderwijs heet, alleen in een lokaal, met te weinig uitdaging in het vak. Overheid moet veel beter kijken naar afstemming met bedrijfsleven i Heel Frankrijk is nieuwsgierig naar hoe koningin van de C02-f raude eruitziet leen die acht uur per dag voor de klas. Er zijn ook voorbereidingen en examens. Dan moet ik zelf op zoek naar allerlei oplossingen." Zich weer helemaal in het on derwijs onderdompelen ziet Kui per niet zitten. Dan zou ze weer terecht komen in die fuik, in de wetenschap dat het leraren vaak niet lukt bij te blijven als ze alleen doceren. „De ontwikkelingen in mijn vakgebied gaan zo snel, die zijn al haast niet bij te benen, ter wijl ik er volop mee bezig ben." Ruitjesbloes Zo zijn er veel meer aspirant-do- centen en leraren die niet (meer) in het onderwijs aan de slag gaan. Zonde, zeker omdat het tekort aan onderwijzers nijpend wordt. Naar schatting loopt het tekort in lera ren in bètavakken en vreemde ta len bijvoorbeeld op naar 8oo fte in 2020. Kuiper ziet er net zoals het PBT been in het onderwijs en het bedrijfsleven beter op elkaar aan te laten sluiten. Zo wordt een baan als docent meer dan een eindsta tion. „Ik denk dat leerlingen dat ook veel interessanter vinden. Dan verdwijnt dat beeld van de stoffige natuurkundeleraar die al twintig jaar in zijn ruitjesbloes hetzelfde lesprogramma af staat te draaien. Je kunt casussen uit de praktijk meenemen in je lessen, je blijft zelf veel meer op niveau. Een win- winsituatie. Ik vind echt dat vooral de overheid daar veel beter naar zou moeten kijken." Als Madeion Kuiper (41) bij haar dochter op school komt en de gymzaal ruikt, dat typi sche geurtje met een vleugje zweet, gaat ze het liefst meteen aan de slag. 'Oh, ik heb er zin in, denk ik dan.' Net zo als vroeger, toen ze haar carrière als gymlerares begon. Eloe minder zin de scholieren in haar les had den - 'die meiden waren echt vier keer per maand ongesteld' - hoe meer zin Madeion in het lesgeven kreeg. Toch is deze enthousiasteling nu geen docent meer, maar werkt ze in het bedrijfsleven. Hoe dat zo is gekomen? Kort gezegd: Kuiper zag net zoals zo veel andere jonge lera ren en potentiële docenten niet genoeg uitdaging in het vak. Het is alsof de resultaten van het onder zoek dat PBT (Platform Bèta Tech niek uit liet voeren haar op het lijf geschreven zijn. „Leraar zijn, dat is ook een uitzichtloze baan. Toen ik gymleraar was, dacht ik: 'straks zit ik hier over 25 jaar en doe ik nog steeds hetzelfde, mis schien met een mentoraat erbij. Ik zag mezelf een stille dood sterven in de gymzaal, waar je ook nog eens veel alleen bent." Carrière Kuiper schoolde zichzelf daarom bij en maakte carrière in het be drijfsleven. „Hoeveel uitdaging er ook is in de interactie met leerlin- gen die altijd anders is, je staat toch een beetje stil in het onder wijs." Dat is anders bij KPN, waar ze nu met veel plezier werkt. Maar omdat Kuiper het lesgeven altijd een beetje is blijven missen, zou ze haar twee passies graag willen combineren. Werken in het be drijfsleven én het onderwijs, bij voorbeeld als docent maatschap pijleer of onderwijskunde, om een brug te slaan tussen twee werel den. „Ik overzie alleen tijdtech- nisch niet hoe ik dat moet organi seren. Onderwijs is meer dan al- Het moet begin 2008 zijn ge weest. Het was een zonnige voor jaarsdag in Marseille. Christiane Melgrani, Louis Vuittontas onder de arm, zat op een terras. Om haar heen zaten dames van lichte zeden, oud-bajesklanten en ha venarbeiders met connecties met de maffia. Melgrani gaf de op drachten. De één moest naar Hongkong, een ander naar Italië, en weer een ander naar Zwitser land. Op hun bestemming hoef den ze alleen een handtekening te zetten: de één voor de oprich ting van een bv, de ander bij het openen van een bankrekening. Nog geen anderhalfjaar later was het klusje geklaard en was de blonde Melgrani 385 miljoen euro rijker. Dankzij, wat in Frankrijk wordt genoemd de meest specta culaire kraak aller tijden, zonder dat er ook maar één schot viel. Christiane Melgrani was ooit wiskundelerares. Maar na 'een paar ongelukkige liefdes', zoals een vriend het omschreef, raakte ze in de jaren 90 op het verkeerde pad. Ze werd eigenares van een bar in Marseille, kwam met drugshandel in aanraking en maakte zich schuldig aan oplich ting. En ze leerde een beroepsop lichter kennen, die iets nieuws had ontdekt: vanuit een webcafé kocht hij 80.000 euro aan Neder landse C02-'rechten'. Dat mocht zonder btw. Deze meneer Zaoui verkocht de rechten vanuit Frankrijk meteen met de Franse btw (19.6 er netjes bij opge teld. Alleen: die belasting droeg hij niet af aan de Franse fiscus. Zo verdiende hij 49.000 euro en dat geld verdween met één muisklik naar een rekening in Hongkong. Melgrani zou dat idee hebben uitgewerkt tot mondiale propor ties. Ze zette een internationaal netwerk aan bv's en bankreke ningen op en wist uit te groeien tot koningin van de C02-fraude. Het idee was simpel. Dankzij het Klimaatverdrag van Kyoto (1997) kregen bedrijven 'C02-quota'. Die bepaalden hoeveel kooldi oxide ze mochten uitstoten. Die quota konden verhandeld wor den. Parijs kreeg voor die emis siehandel een speciale beurs. Maar controles waren er nog am per. „Het was alsof je een bank binnenliep en met zakken vol geld zo naar buiten kon lopen", zei een medeplichtige. In 2016 werd Melgrani, inmid dels 59, gearresteerd. Ze legde een gedeeltelijke bekentenis af. Het grootste deel van de gestolen 385 miljoen euro is nog niet terecht. maandag 29 januari 2018 'Ik zag mezelf een stille dood sterven in die gymzaal' Madeion Kuiper is het onder wijs altijd een beetje blijven mis sen. Een gecombineerde baan onderwijs-bedrijfsleven lijkt haar geweldig, foto pim ras Carla van der Wal Haarlem —Madeion Kuiper Misschien wel de meest myste rieuze Franse crimineel ooit staat vanaf vandaag terecht. Ze heet Christiane, er bestaan geen foto's van haar, en zonder ook maar één schot te lossen, maakte ze in anderhalf jaar tijd 385 miljoen euro buit. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7