NYNKE DE JONG 6 D66 hekelen vrijheid gemeenten om winkeliers wet voor te schrijven Column De man die ons die 'makkelijke meubels' schonk (als die laatste schroef tenminste óók past) is overleden: Ingvar Kamprad (91), de oprichter van IKEA. De I en de K zijn uiteraard zijn initialen. De E de A plukte hij van boerderij waar hij opgroeide, Elmtaryd, en het Zweedse dorpje waar die boerderij stond: Agunnaryd. Zie daar de naam van het superbe- drijf waarmee de eergisteren overleden Ingvar Kamprad de wereld veroverde: IKEA. „Wereldkampioen 'denken vanuit de klant'", zegt Bart Karis, nu ceo van Zeeman, maar van 1989 tot 2004 werkend bij IKEA waar hij Kamprad jarenlang mee maakte. „Ingvar was altijd op zoek naar hoe het beter kan," zegt Karis. „Gewoon op de werkvloer. Vragen stellen. Aan personeel, aan klanten. Ik liep eens met hem door onze winkel in Amsterdam. Helemaal aan het eind bij de lange rijen voor de kassa, vroeg hij mij: waarom heb je zo weinig kassa's? En waarom zijn je knak worsten zo duur? Ik zei: Ingvar, meer kassa's is een dure investe ring. En die knakworsten moeten toch wat opleveren. Hij zei: Nou heb je de mensen in je winkel prettig behandeld en aan het eind ga je ze irriteren met lange wachttijden en dure knakwor sten. Komen ze dan nog terug? Dus: meer kassa's en knakwor sten van 99 cent. Zo was hij: alles voor de klant." Kamprad begon als klein jochie al met lucifers verkopen. In 1943, pas 17 jaar, richtte hij IKEA op, aanvankelijk om keukentafels van zijn oom te verkopen. In 1947 kwamen er andere meubels bij. Het idee van de bouwpakket ten ontstond in 1956, toen Kam prad een vriend de poten van een tafel zag halen, om het meubel in de auto te kunnen vervoeren. Als de klant z'n meubels zelf kan ver voeren en in elkaar zetten, wor den ze nog betaalbaarder, dacht Kamprad en lanceerde het inmid dels wereldberoemde concept in zijn IKEA. Ezelsbruggetje De vaak zo makkelijk te onthou den namen van de meubels (wie kent niet boekenkast Billy?) ko men voort uit Kamprads dyslexie. Codes van producten kon hij maar moeilijk onthouden en dus gaf hij de meubels namen, als ezelsbruggetje. Kamprad was multimiljardair met een geschat vermogen van meer dan 60 miljard euro in 2016. Hij behoorde tot de rijkste men sen op aarde. Desondanks bleef Kamprad een zuinig man. In een documen taire zei hij ooit dat hij kleding van de vlooienmarkt haalt. „Hij leefde sober en verwachtte dat van iedereen om hem heen ook", zegt Karis. Al klinkt dat sympa thiek, in zijn jaren als grote baas kreeg Kamprad kreeg ook kritiek: zo stond hij ter discussie omdat hij te veel van zijn personeel zou vragen en werd zijn bedrijf be schuldigd van uitbuiting van chauffeurs. Het voorstel is tegen het zere been van regeringspartners CDA en Christenunie. Zij willen niet tor nen aan de huidige regels. Gemeen ten mogen momenteel zelf bepalen of winkels op zondag opengaan. Dat leidt tot grote verschillen: in sommige steden is het iedere week raak, in andere kiezen ze voor een beperkt aantal dagen per jaar. In weer andere gemeenten moeten alle winkels dicht blijven. Die lappendeken aan verschil lende regels leidt volgens Pater notte tot bizarre taferelen. „Kerst avond viel afgelopen jaar op een zondag. Heel veel mensen deden toen hun kerstboodschappen, maar een aantal moest naar een andere gemeente rijden om in een winkel terecht te kunnen. Tegelijkertijd zag je dat ondernemers in gemeen ten waar de winkels op zondag dicht moeten blijven knarsetan dend moesten toezien hoe ze om zet misliepen. Die gemeenten schieten zichzelf in de voet." Op overtreding van de Winkeltij denwet staan forse sancties. Win keliers kunnen boetes tot ruim 20.000 euro opgelegd krijgen. Woensdag debatteert de Tweede Kamer over het onderwerp. Wetsvoorstel Dat Paternotte nu met dit voorstel komt, is omdat het kabinet een wetsvoorstel heeft aangekondigd dat winkeliers beschermt om tegen hun zin op zondag de winkel te moeten openen. Zij mogen hiertoe niet langer worden gedwongen. Onlangs kreeg een fietsenmaker in Groningen een flinke strop te verduren nadat hij zich niet aan de ruimere openingstijden van het winkelcentrum had gehouden. In de VvE was afgesproken dat de ope ningstijden in het winkelcentrum verruimd zouden worden op don derdag, zaterdag en zondag. De fiet senmaker vond de extra kosten die het langer openhouden van zijn zaak met zich meebracht te hoog en hield zich er niet aan. Hij verloor de rechtszaak tegen de VvE en moest duizenden euro's betalen. i De Christenunie laat al weten niet in te stemmen met nog een wetsaanpassing In de nieuwe wet staat dat dat niet meer mag. Alleen wanneer een winkelier bij het tekenen van het koop- of huurcontract akkoord gaat met de winkeltijden en zich bij voorbeeld verplicht op koopavond open te zijn, kan hij worden ge dwongen zich daaraan te houden. Maar achteraf opleggen van andere winkeltijden kan niet meer. Volgens D66 moet het ook an dersom gelden: wie wel open wil, moet dat ook kunnen. Maar de Christenunie laat al weten dat ze niet van plan is in te stemmen met verdere aanpassing van de wet. Ge meenten moeten blijven bepalen of er wel of geen koopzondagen mo gelijk zijn binnen de gemeente grenzen. De nieuwe regels moeten er enkel toe leiden dat verande rende winkeltijden niet leiden tot een verplichting van winkeliers om open te gaan, zegt Kamerlid Eppo Bruins. „De vrijheid om niet te hoeven werken op zondag is veel waard." Welke huisarts denkt nu na zo'n pr-f ilmpje: hè ja, Klazienaveen! Het beroep verandert. Ik kan me voorstellen dat je als pas afgestu deerd huisarts ook niet meteen zin hebt om een praktijk over te nemen, met alle ondernemers rompslomp die daarbij komt kijken. Een paar jaar her en der waarnemen, ook om te kijken wat voor praktijk er uiteindelijk bij jou past, klinkt ook aange naam. Drenthe zetten al wervende filmpjes in elkaar, om maar te laten zien hoe fantastisch het wonen en werken het is in Goes of Assen. Maar dat zijn natuurlijk allemaal dappere pogingen die eigenlijk nergens op slaan. Want welke huisarts denkt er na zo'n filmpje nou: hè ja, verrek, Klazie naveen, dat ik daar nog niet aan gedacht had! En laat vervolgens alles uit zijn handen vallen om daar aan de slag te gaan? We kunnen de artsen wel willen lokken, maar wellicht moeten de patiënten wellicht maar wennen aan het idee dat het ideaalbeeld van de trouwe huisarts die je van haver tot gort kent, en je halve leven met je meeloopt, straks voor veel regio's niet meer is weggelegd. Dat je elke keer een andere waarnemer hebt. Is dat jammer? Misschien. Maar wel licht zijn we gewoon een beetje verwend. We kunnen die huis artsen toch niet naar Balk kid nappen? Frits Krijnen zoekt een op volger. Hij is huisarts in het Friese Balk, maar niemand wil hem opvolgen. Dat ligt niet aan Frits zijn inzet, want hij flyert zich suf op huisartsencongressen, zijn dochter deed een oproep op Facebook, zijn verhaal haalde al vele kranten en werd vrijdag avond op EenVandaag nogmaals verteld. De opbrengst tot nu toe: nul gegadigden. maar niemand wil zijn baan. En daar hebben meer huisartsen in de regio mee te maken. De nieuwe lichting Fritsen blijft hangen in de stad waar ze zijn opgeleid. Het zijn veelal vrouwen die een hoogopgeleide partner hebben, en die partners willen vaak óók een leuke baan. En die banen zijn nu eenmaal dunner gezaaid in de regio dan in de Randstad. Misschien wil de dok ter wel, maar wil zijn of haar partner niet. nieuwe Fritsen kwalijk ne men? Nee na tuurlijk niet. maandag 29 januari 2018 GO @nynke Dokter Frits De man die ons de Billy gaf, én die extra schroef Victor Schildkamp Ingvar Kamprad bedacht het concept om van elk meubel een bouwpakket te maken, foto epa 'Sluitingsplicht zondag bizar' Regeringspartij D66 komt op nieuw in het geweer tegen de verplichte zondagssluiting in sommige gemeenten. Volgens Kamerlid Jan Paternotte moet het afgelopen zijn met 'de gek kigheid' en moeten winkeliers overal in Nederland zelf kunnen besluiten of ze op zondag open willen. Laurens Kok Den Haag De huisartsen in Zeeland en Frits wil wel met pensioen, Kun je dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6