'Aanslag in Kabul is boodschap aan Trump' 5 volgende liquidatiepoging opnieuw onschuldige slachtoffers maken het doelwit, zodat hem de toegang tot het buurtcentrum ontzegd kon worden?" Ouled Ali maakt zich ook zorgen over wat er nu met het doelwit van de aanslag gebeurt. „Een dezer da gen wordt hij ontslagen uit het ziekenhuis en duikt hij op in een ander buurtcentrum, zwembad, pretpark of gewoon ergens in de Kalverstraat. Degenen die hem zoeken zijn meedogenloos en zul len geen rekening houden met on schuldige omstanders. Het is dus een kwestie van dagen, weken of maanden voor er wederom een aanslag plaatsvindt met onschul dige slachtoffers als gevolg. Ik hoor graag wat u voornemens bent con creet te doen om de veiligheid van de burgers van Amsterdam te ga randeren." Mohammeds oom is niet de enige die boos is. De tragische dood van de jongen was de tweede moord in drie maanden tijd in het wijkje Wittenburg, en de zoveel ste in een lange reeks moorden in de hoofdstad. Zaterdagmiddag gaan honderd buurtbewoners spontaan de straat op om aandacht te vragen. „Dit is onze eigen Bataclan", zegt André Agterof, voorzitter van buurtorganisatie 1018. „Wie haalt het in zijn hoofd om een buurt huis vol kinderen binnen te lopen en zomaar te beginnen met schie ten. Er moet iets gebeuren in deze buurt, want de jongeren hier zijn onbeschermd. Wij moeten ze be schermen." Tientallen jonge Am sterdammers, in veel gevallen van Marokkaanse afkomst, kwamen de afgelopen paar jaar door geweld om het leven. Vaak waren ze zelf betrokken geraakt bij georgani seerde misdaad. „Zo kan het niet verder", zegt Cynthia, vrijwilliger in het buurt huis waar Mohammed om het le ven kwam. „We dwingen de jon gens hier op het plein in een hoek, geven ze een stempel: 'Dit zijn waardeloze jongens'. Dan voelen ze zich natuurlijk nog waardelozer en gaan ze zich ook zo gedragen. Maar ik ken ze. Deze jongens deu gen, bijna allemaal. Ze zijn keurig en beleefd, ze werken bij de Albert Heijn en ze zijn een hechte groep. Help ze dan!" Cocaïne Dat het voor de tweede keer in korte tijd raak is in deze buurt, is geen toeval, zegt buurtbewoonster Mirjam. „Dit is geen gevaarlijke buurt, zou je zeggen. Maar dat is het dus wel. 's Avonds zie je hier jongens rondhangen die bedrei gend overkomen. Ik denk dat het drugsrunners zijn, die van hieruit op en neer rijden naar de grach tengordel, waar hun dure klanten cocaïne bij ze bestellen." Aan de rand van het plein hou den veel jongeren afstand. Ze wil len wel praten, 'maar alleen als het geen kutartikel wordt'. „Dat dit Mo moet overkomen is oneerlijk, hij deed nooit een vlieg kwaad, hij hielp iedereen. Hij liep zelfs stage bij een buurthuis, hoe braaf kan je zijn? En dan word je doodgescho ten. Dit is bizar." KABUL Een zware aanslag in de Afghaanse hoofdstad Kabul, die za terdag aan zeker 103 mensen het le ven kostte, is een 'boodschap aan de Amerikaanse president Trump'. Dat stellen de taliban, die de aan slag heeft opgeëist. „Wij hebben een duidelijke boodschap aan Trump en de men sen die zijn handen kussen", aldus de verklaring. „Als je doorgaat met agressie en de loop van een geweer laat spreken, dan moet je niet ver wachten dat de Afghanen als reac tie bloemen planten." De aanslag werd zaterdagmiddag gepleegd met twee ambulances, die waren volgeladen met explosieven. Het doelwit was een kantoor van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In de wijk staan tal van over heidsgebouwen, ambassades en consulaten. De omgeving wordt zwaar beveiligd, maar een van de ambulances wist de wijk binnen te dringen. Toen de wagen staande werden gehouden bij een controle post, bliezen de terroristen hun voertuig vol explosieven op. Naast de 103 dodelijke slachtoffers vielen zeker 235 gewonden. Onder de slachtoffers zouden on geveer 80 politie-agenten en mili tairen zijn. De explosie was volgens de Afghaanse nieuwssite Tolo News in de hele stad te horen en te voelen. De taliban, die sinds de Ameri kaanse invasie in 2001 lang werden onderdrukt, zijn de laatste jaren weer aan een opmars bezig. Som mige gebieden van het land zijn zelfs opnieuw in handen van de soennitische extremisten. De beweging voert het aantal aanslagen sinds vorig jaar op: dit was al de derde in een week tijd, en de bloedigste sinds mei vorig jaar. Onlangs meldden bronnen nog dat de Afghaanse regering in het ge heim besprekingen met de taliban heeft gevoerd om tot een vredes overeenkomst te komen, maar vooralsnog zonder resultaat. Naast de taliban is ook Islamiti sche Staat in Afghanistan actief. Bij aanslagen van beide terreurbewe gingen zijn in het afgelopen jaar meer dan 500 mensen om het leven gekomen. maandag 29 januari 2018 GO Verontruste buurtbewoners eisen maatregelen tegen de stijgende criminaliteit, fotojean pierrejans Mohammed Bouchikhi stierf in de kogelregen. De zware explosie eiste meer dan honderd levens, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5