Fonds krijgt sporadisch een subsidieaanvraag uit Zeeland in de bus De Vleeshal wil drempels slechten In Zeeland krijgen te weinig rijksmonumenten een nieuwe bestemming. Daardoor worden kansen gemist om verpaupering tegen te gaan en mensen aan het werk te helpen. In de Randstad en Noord-Brabant worden veel meer monumenten gerestaureerd dan in Zeeland. Die waarschuwing komt van het Res tauratiefonds, de stichting die in opdracht van het Rijk subsidie- en fmancieringsaanvragen afhandelt. In 2012 heeft het Rijk 103 miljoen euro opzijgezet voor het restaure ren en herbestemmen van monu mentale kerken, molens en be drijfspanden. Met dat geld zijn aan trekkelijke leningen mogelijk voor eigenaren of investeerders die pan den willen opknappen. Uit onder zoek van adviesbureau Ecorys in opdracht van het Restauratiefonds blijkt dat de aanvragen vooral uit de Randstad komen. Zeeland telt naar schatting dui zend rijksmonumenten die niet in de categorie woonhuis vallen. Toch zijn er in vijfjaar tijd maar zes aan vragen bij het Restauratiefonds in gediend voor de financiering van een restauratie. Daarbij zaten de Zeevaartschool in Vlissingen, waar inmiddels de Zorgboulevaart is ge vestigd, en het Burgerweeshuis in Zierikzee, dat is omgebouwd tot ga lerie en waar dit jaar ook een bed breakfast opent. Lonend „We zien heel weinig aanvragen uit Zeeland en uit het noorden van het land", zegt financieel accountma nager Harry Kers van het Restaura tiefonds. „Deels is dat onbekend heid. En misschien is het buiten de Randstad ook iets moeilijker een business case rond te krijgen. Jam mer, want leegstaande panden gaan hard achteruit." De nieuwe bestemming van een pand moet lonend zijn voor eigena ren. Dat lijkt in de Randstad wat makkelijker dan in een provincie als Zeeland. „Betrek ons in de plan vorming", raadt Kers aan. „Er be staan aantrekkelijke financierings- Van succesvolle restauraties profiteren meer mensen dan alleen de eigenaar regelingen en wij hebben korte lijntjes naar landelijke en regionale overheden. Daardoor kunnen we soms net het beslissende duwtje geven." Aan de restauratie van monu menten kleven tal van voordelen, heeft Ecorys becijferd. Niet alleen het gerestaureerde pand zelf, maar ook de huizen in de omgeving stij gen in waarde. Kers: „De panden waarom het gaat staan vaak op mooie, strategische locaties, zoals een kerk in een dorpskern. Die plekken knappen op als zo'n pand wordt gerestaureerd en een nieuwe bestemming krijgt." Bovendien betekent de restaura tie een impuls voor de lokale eco nomie. Tijdelijk, doordat bouwbe drijven aan het werk kunnen, en permanent, omdat een nieuwe be stemming - bijvoorbeeld horeca - ook arbeidsplaatsen oplevert. Elke euro die in een restauratie wordt gestoken, zorgt voor meer dan drie euro aan andere investeringen. Kers: „Van succesvolle restauraties profiteren veel meer mensen dan alleen de eigenaar van een pand." It maandag 29 januari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 16 Een bakkie leut HULST „Het kan niet altijd feest zijn." Lesley Jansen van wagenbouwersvereniging De Zuipcilinders uit Kloosterzande laat zaterdag zijn flesje bier even staan voor een bekertje warme koffie. Dat wordt hem, in de Meridiaan in Hulst, aangereikt door prinses Margaretha van d'Ossekoppen uit Ossenisse. D'Ossekoppen bezoe ken vijftien wagenbouwers die zondag 18 februari meedoen aan de carnavalsop tocht in Ossenisse. „We hebben een ludieke traktatie meegenomen", wijst Marga retha naar de koffie. En geloof het of niet, dat kunnen de Zuipcilinders best waar deren. „We hebben er hier de afgelopen vier maanden heel wat bakken bier doorheen ge' draaid", zegt Jansen. „Dan smaakt zo'n bakkie leut goed." Boot gemist bij restauraties Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Harry Kers, Restauratiefonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55