II Niet alleen ervaren vogelaars gaan mee op roofvogelexcursie Festival heeft maximale grootte bereikt, groeien kan alleen in kwaliteit 19 Aemstie Alive is klaar. Miss Montreal was zaterdag, in een afgeladen sporthal in het hoogtepunt van drie dagen feest in Burgh-Haamstede. Ze drinkt nog even een laatste slok witte wijn. En dan moet ze echt weg. Jogging broek uit en omkleden. Roos- Anne Hans, beter bekend als Miss Montreal, is zenuwachtig. Dat geeft ze grif toe. Normaal is ze het opwarmertje van de avond. Op Aemstie Alive is de 33-jarige de hoofdact. „Hopelijk houd ik het een uur vol", zegt de blondine, tien minu ten voordat ze het podium op moet. „Het laatste optreden is een maand geleden. Gelukkig is de sfeer goed. Zeeland voelt altijd een beetje als thuiskomen. Mijn broer heeft in Yerseke gewerkt. En ik heb vrienden in Goes." Ondertussen is sporthal Wes- terschouwen tot de nok toe gevuld met ongedurige bezoekers. „We hebben het programma bewust niet van uur tot uur bekendge maakt", zegt medeorganisator Nic-Jan Schrier. „Anders komt ie dereen alleen voor de hoofdact. Dat is zonde. We hebben een pro gramma om van te smullen. Met Dave Vermeulen, bekend van The Voice, als opwarmertje. Hij speelt country, rock en blues. Geweldige performer." Afsluiter van de avond is niet Miss Montreal, maar The Dirty Daddies met Laurens Troost in de hoofdrol. Zijn roots liggen in Haamstede. „Geweldig dat hij blijft terugkeren." Schrier is vanaf het begin betrokken bij Amestie Ik hoop dat ik het een uur volhoud, het laatste optreden was een maand geleden Alive. Heeft het festival zien groeien tot wat het nu is. „Groter kan niet. We hebben het maxi mumaantal bezoekers bereikt. Al leen de kwaliteit kan omhoog. Ie der jaar verbeteren we het." Nieuw is dit jaar ook een barbier uit Zierikzee, die in de ontvangst hal de baard of kuif van de heren nog even bijwerkt. „Je moet het publiek keer op keer weer weten te verrassen." Het festival begon donderdag met Goud voor Oud, gevolgd door een tienerdag op vrijdag, met workshops. Volgend jaar wil de organisatie André Ha- zes junior strikken. verblijven ze vaak hier." Bij Zonne- maire heeft een van de vogelaars laatst ook een witte buizerd gezien. Die is een stuk zeldzamer. De Koudekerksche Inlaag, een gebied tussen twee dijken, is een paradijs voor de vogelspotter. Dat juist veel roofvogels er neerstrijken komt volgens Kleijn doordat in de omliggende polders het land nog niet is geploegd. „Er zitten veel muisjes." Voor Bas van Damme uit Burgh is het vogelspotten nieuw. „Een meeuw, gans en buizerd kan ik van elkaar onderscheiden. Echt veel weet ik er nog niet van. Tijdens zo'n tocht doe je snel nieuwe kennis op." 33 vogelliefhebbers is voor Bert Kleijn een nieuw record. Hij neemt de groep zondagochtend mee langs de inlagen en akkers rondom de Plompe Toren. Met de telescopen op de schouder lopen ze de dijk af. Na nog geen honderd meter klap pen de heren en enkele dames de statieven uit en begint het turen. „Kijk, daar zit een grote zilverrei ger", zegt Kleijn met enthousiasme. „Die zie je hier steeds vaker. Komt door de klimaatveranderingen." Eind januari is volgens de roofvo gelexpert de beste periode. Nu ver blijven veel roofvogels in Neder land, weet Kleijn. Aan de voet van de dijk loopt de groep verder, om nog geen vijf minuten later de tele scopen weer op te stellen. „Daar op het hek zit een buizerd", zegt Henk Visser. „Komt waarschijnlijk uit Scandinavië. In de wintermaanden maandag 29 januari 2018 Aemstie warm bad Miss Montreal Timo van de Kasteele Burgh-Haamstede -Miss Montreal Miss Montreal vormde het hoogtepunt van drie dagen feest. DaveVermeulen was een prima opwarmertje voor Miss Montreal. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Strak in het gelid staan de vogelaars het terrein af te speuren naar roofvogels, foto dirk- jan gjeltema Wie op natuurexcursie gaat heeft nooit zekerheid. Of het nu om zeehonden of herten gaat. Je bent overgeleverd aan de grillen van de natuur. Bij het roofvogelspotten in de Koude kerksche Inlaag, het natuurge bied achter de Plompe Toren bij Burghsluis, is dat niet anders. Timo van de Kasteele Burghsluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51