Vrouwen melden ongewenst gedrag van eerste burger van Oosterhout 3 Seksuele misdragingen leidden tot de val van Stefan Huisman, de burgemeester van de Brabantse gemeente Oosterhout. „Als hij een borrel opheeft, gaat hij graaien." Het is toch bizar dat iemand in zo'n publieke functie jaren lang met dit gedrag kan wegkomen Het vertrek van Stefan Huisman (VVD), burgemeester van Ooster hout sinds 2009, kwam vrijdag on verwacht. Hij zou tijdens een per soneelsfeest te veel alcohol hebben gedronken, terwijl hij piketdienst had, aldus de toelichting. Ook had den enkele mensen verklaringen afgelegd over zijn 'grensoverschrij dend gedrag'. Nu blijkt dat er veel meer aan de hand is. Diverse vrouwen hebben, onaf hankelijk van elkaar, tegenover dag blad BN De Stem verklaard dat ze door Huisman zijn betast, of heb ben gezien hoe hij anderen be tastte. Zijn gedrag tijdens het per soneelsfeest in december was vol gens hen geen incident. „Het is toch bizar dat iemand in zo'n publieke functie jarenlang met dit gedrag is weggekomen", zegt een van de vrouwen, die Huismans gedrag aan den lijve ondervonden zegt te heb ben. Huisman zelf wil niet reageren op de aantijgingen. Ook raadsleden en de locoburgemeester willen geen reactie geven. Huisman had in Oosterhout (55.000 inwoners) vanwege zijn drankgebruik al geruime tijd de bij naam 'Baco'. Nu melden vrouwen dat hij zich ook schuldig heeft ge maakt aan handtastelijkheden. „Borsten, billen... Vooral borsten. Het is geen incident, het speelt al ja ren", zegt een betrokkene. Een an der: „Als hij een borrel opheeft, gaat hij graaien." Een dergelijk vergrijp zou ook hebben plaatsgevonden tijdens het personeelsfeest in december. De verklaringen over dit seksueel ge tinte gedrag van Huisman vormen de druppel die de emmer doet over lopen. Afgelopen week werd Huis man met zijn onbetamelijkheden geconfronteerd. Vrijdagavond wer den alle fractievoorzitters bijeenge roepen in het provinciehuis in Den Bosch, waar de commissaris van de Koning hen vertrouwelijk infor meerde. Daarna kwam Huisman zelf de zaal binnen, zichtbaar geëmotio neerd. Terwijl zijn vrouw hem vasthield, las hij een korte verkla ring voor: „Eind december 2017 vond de personeelsborrel van de gemeente Oosterhout plaats. Bij die gelegenheid heb ik te veel alcohol gedronken en dat terwijl ik piket dienst had. Enkele weken later zijn er verklaringen afgelegd waarin werd aangegeven dat ik grensover schrijdend gedrag heb vertoond en dat er mensen zijn die zich bescha digd voelen. Voor dit alles bied ik mijn oprechte verontschuldigingen aan. Ik trek de uiterste consequen tie en heb besloten mijn ontslag als burgemeester van Oosterhout in te dienen." Zwijgen De verbijsterde politici gingen daarna terug naar Oosterhout, waar ze besloten te zwijgen over de kwestie. De verklaring van Huis man werd als persbericht verspreid. Fractievoorzitter Walther Hoosemans van Gemeentebelan gen is aangewezen als contactper soon, maar wil alleen een sum miere toelichting geven. „Het gaat om het functioneren van een per soon, in dit geval de burgemeester. Die is onafhankelijk van de raad", zegt Hoosemans. Hij benadrukt dat dit een 'per soonlijk drama' is, dat 'niet in de politieke sfeer moet worden ge trokken'. Ook D66-fractievoorzit- ter Marleen Hemmer wil niet veel woorden kwijt over de kwestie: „Het is allemaal zo gevoelig. Het gaat hier wel om mensen." Wethouder Marian Witte, die de burgemeester vervangt: „We heb ben nu behoefte aan rust in de tent." maandag 29 januari 2018 GO Burgemeester Stefan Huisman proost in 2009 tijdens zijn installatie als burgemeester met Hanja May-Weggen, toenmalig commissaris van de Koningin. FOTO EDWIN WIEKENS Burgemeester 'Baco' betastte borsten en billen Nico Schapendonk Jamaica Vink Oosterhout - Slachtoffer van gedrag Huisman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3