Marathonschaatsers met elkaar op de vuist na tumultueus Open NK 7 allround. Leuk, dat zeker. Maar zijn grote doel is olympisch goud in Peking 'Dit is nu al een topseizoen' twee, ging ze toch overstag. Som- de persruimte van Thialf. „Ik hoop mige dromen moet je een kans ge- dat dit niet mijn enige titel gaat ven. worden." Emigreren Bosker ging bij een gastgezin wo nen in het Noord-Groningse Ten Boer. Jan en Ineke Smit noemt hij nu net zo goed zijn ouders. Hij woonde er vijfjaar en fietste dage lijks naar ijsbaan Kardinge. Bosker is geen natuurtalent. Aan conditie en discipline geen gebrek, maar de techniek was aanvankelijk een punt van zorg. Maar hij werd elk jaar sneller en koos anderhalf seizoen geleden voor de ploeg van Ireen Wüst, Team Justlease.nl. Boskers moeder, gisteren op de tribune in Thialf, won in 1989 de allroundtitel op de Uithof en zag haar zoon 29 jaar later op het po dium staan. Ondanks twee ont stoken kiezen, waar hij van daag van wordt verlost. „Leuk om mijn moeder op te volgen", zei Bos ker, voor het eerst aan de ronde in terviewtafel in Pyeongchang Pas bij olympisch goud is zijn mis sie geslaagd. Als hij 'gewoon' voor zijn geboorteland Zwitserland had gekozen, had hij komende week op het vliegtuig gezeten naar Pyeong chang. Maar Bosker is niet van de makkelijke weg. Bosker: „Meedoen aan de Olympische Spelen is voor mij geen doel. Ik wil de beste wor den." PRIMEUR Wie had - na een aanvankelijk saaie bedoening - kunnen beden ken dat de optocht van 100 kilo meter net voor en na de eindstreep compleet zou ontploffen? In een chaotische finale gaat de meeste aandacht uit naar de rivalen Gary Hekman en Arjan Stroetinga, de sprinters van respectievelijk AB Vakwerk en Royal A-ware. Twee voudig kampioen Hekman wordt gehinderd door Stroetinga's ploeg genoot Simon Schouten en komt in de sneeuwrand terecht. Terug op de baan raakt Hekman in de clinch met Stroetinga, die ten val komt en Rick Smit (ploeggenoot Hekman, red.) meeneemt. Na af loop zoeken de kemphanen elkaar op en ontstaat er volgens de jury 'een handgemeen'. Bij Vakwerk zijn ze laaiend over de acties van Stroetinga en Schou ten. „Die trekken Gary zo naar achter en rijden hem van de baan af', zegt ploegleider Roy Boeve. „Hij zou fluitend winnen." Mana ger Teun Breedijk: „Een bewuste actie, Gary wordt geëlimineerd door twee man." Kort na de ontknoping zegt Boeve bij de jurywagen dat de uit slag geschrapt moet worden. Op dat moment klinkt het Wilhelmus voor de nieuwe kampioen Bart Hoolwerf. Boeve: „Het gaat er mij om dat we het gedrag van A-ware niet kunnen accepteren. Je bent sportman en traint het hele jaar door en dan doe je dit bij een an dere sportman, die ook het hele jaar traint. Dit wil je toch niet?" Na bestudering van de finish- beelden delen de scheidsrechters vier rode kaarten uit: eentje voor Schouten als aanstichter, Smit en Stroetinga voor hun gedrag achter de finish. Hekman wordt vijfde, de andere drie staan niet in de uitslag. De kans is klein dat de overtre ders deze week al gestraft worden. Volgens Simon Schouten heeft zijn ploeg protest aangetekend. Het dreigement dat de mannen van Breedijk woensdag niet mee doen aan de Alternatieve Elfste dentocht is een dag later van de baan. „Maar we willen wel dat het onsportieve gedrag onder de aan dacht komt." Bij de vrouwen won Lisa van der Geest, die haar trilogie op de Weissensee compleet maakte. Na haar zeges in de Aart Koopmans Memorial en vorig jaar de Alterna tieve Elfstedentocht, was de War- mondse zaterdag de snelste in de sprint. „Ik heb de drie grote wed strijden op de Weissensee gewon nen en dit is bovendien mijn eer ste nationale titel." maandag 29 januari 2018 moeder op te volgen' ^Marcel Bosker won dit week einde de NK all round. FOTO ANP HEERENVEEN „Dat ik dit op mijn oude dag nog kan", zei Annouk van der Weijden (foto) gistermiddag, spottend met zichzelf. Als 31-jarige won ze haar eerste nationale allroundtitel, waardoor ze in maart haar debuut maakt op de WK allround. Van der Weijden was op drie van de vier afstanden de snel ste, alleen op de 1500 meter moest ze Linda de Vries voor zich dulden. Die werd in het eindklassement tweede, Me- lissa Wijfje pakte brons. „Dit is nu ai een topseizoen", zei Van der Weijden. „Geplaatst voor de Spelen, Nederlands kampioene allround en mas sastart." Vier rode kaarten, schaatsers die na de streep met elkaar op de vuist gaan en een ploeg die dreigt niet meer te rijden op de Weissensee. Het Open NK na tuurijs was vol emoties. Ralph Blijlevens Techendorf De tumultueuze slotfase bij de mannen, foto vincent riemersma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35