20 303? Wozniacki is van De Vraag verlost 5 20ste Grand Slam-titel emotionele mijlpaal voor Federer Oranje wacht loodzwaar duel Giri verliest tiebreak om titel En dat is 55 voor Hirscher FLITSEN Op zijn 36ste herschreef Roger Federer in Australië nog maar eens de tennisgeschiedenis met zijn 20ste Grand Slam-zege. Een ode aan de meester aan de hand van cijfers. Laat dat getal even op u inwerken. Twintig gewonnen Grand Slam-toernooien. Zelfs als je ze al lemaal achter elkaar zou winnen, heb je er al vijfjaar voor nodig. Fe derer pakte zijn eerste op Wimble- don in 2003, vijftien jaar geleden. Tegen Marin Cilic speelde hij in Melbourne ook al zijn 30ste Grand Slam-finale en in vijf sets (6-2 6-7 6-3 3-6 6-1) knokte hij zich dus naar overwinning twintig. „Ongeloof lijk, wat ben ik blij. Mijn sprookje blijft maar duren", constateerde de Zwitserse tenniskoning, die het niet droog hield. „Heel de wedstrijd bleef ik maar denken: hoe zou het voelen als ik 'm win? De twintig bereiken, dit is een heel speciaal moment in mijn leven." Alleen drie vrouwen wonnen va ker: Margaret Court (24), Serena Williams (23) en Steffi Graf (22). Zijn eeuwige en nog actieve rivaal Rafael Nadal (31 jaar pas) tenniste tot nu toe zestien Grand Slam-titels bijeen. i k Met nog bijna een heel II f k jaar voor zich zou Fe- v\' w -r derer in 2018 zomaar eens door de magische grens van 100 ATP-toernooizeges kunnen breken. In Milaan won hij op 4 fe bruari 2001 zijn eerste ATP-titel, bijna zeventien jaar later staat hij nu op 96. Slechts één speler won in een halve eeuw proftennis meer toernooien: de Amerikaan Jimmy Connors (109). In augustus wordt Ik heb nu drie Grand Slam-titels gewonnen in twaalf maanden. Ik kan het niet geloven Federer 37 jaar. Hoe lang hij nog op records blijft jagen? „Eerlijk gezegd heb ik geen idee. Ik heb nu drie Grand Slam-titels gewonnen in twaalf maanden. Ik kan het niet ge loven. Als je maar een goed schema aanhoudt en hongerig blijft, blijkt leeftijd dus niet per se een pro bleem. Het is slechts een getal." 6 Doe je ogen dicht, denk aan Federer en je ziet hem waar schijnlijk spelen op gras, in het wit gestoken. Niet zo gek ook, want op Wimbledon won de Zwit ser acht titels en hij zette er 91 wed strijden naar zijn hand. Maar ook die hardcourtvloer in Melbourne ligt Federer wel. Zijn zesde titel op Melbourne Park, waar hij zelfs 94 partijen wist te winnen, betekende de evenaring van een record. Roy Emerson en Novak Djokovic won nen beiden eveneens zes titels. Op het hardcourt van de US Open won Federer vijf keer. Het gravel van Ro land Garros ligt zijn snelle, agres sieve spel het minst, maar ook daar kroonde hij zich één keer (2009) tot winnaar. 2 Deze Australian Open speelde Roger Federer in zijn zeven partijen bij elkaar slechts 22 sets. Tegen de Zuid-Kore- aan Hyeon Chung was hij in de halve finale na amper twee sets (6-1 5-2) klaar. Chung gaf op met blaren. Van de 22 sets verloor Federer er maar twee, gisteren pas in de finale tegen Cilic. „Na de partij tegen Chung kon ik nauwelijks in slaap komen. Zo'n korte partij in de laat ste fase van een toernooi, dat voelde vreemd. De finale kwam voor mijn gevoel zo extreem snel, dat maakte me zelfs een beetje nerveus." Bij elkaar stond Fe derer 302 weken op de nummer t-positie van de ATP-ranking. Maar niet meer sinds 4 november 2012. Na zijn his torische prestatie op Melbourne zou een 303de week op de troon zo maar aanstaande kunnen zijn. Het is dat Rafael Nadal nog de kwartfi nale haalde, anders hadden de Spanjaard (na Melbourne nog de nummer 1 met 9760 punten) en de Zwitser (tweede met 9605) al van plaats gewisseld. Dat kan alsnog, als Nadal eind februari 300 punten te verdedigen heeft op de Mexico Open. Federer speelt in Dubai, waar hij vorig jaar met een tweede ronde slechts 45 schamele puntjes pakte. Bij beide toernooien is de winst goed voor 500 punten. MELBOURNE Waar Federer zijn twintigste pakte, greep Caroline Wozniacki (27) eindelijk voor het eerst raak. Ze was eerder al we kenlang de nummer 1, sloeg vele miljoenen bij elkaar en haalde twee keer een Grand Slam-finale, maar de kroon op haar werk kwam voor de Deense pas bij poging 3 in Mel bourne, na de thriller tegen de Roe meense Simona Halep (7-6 3-6 6-4). „Het meest positieve is dat nu niemand me meer de vraag kan stellen wanneer ik m'n eerste Grand Slam-toernooi ga winnen. Nu zal het wel wachten zijn op de eerste die me vraagt wanneer ik de tweede win. Maar ik sta mooi even stil bij dit moment. Ik neem deze beker mee naar huis en ga er lekker mee slapen." Anderhalfjaar gele den was ze weggezakt naar plek 74, nu is Wozniacki voor het eerst sinds 2012 weer nummer 1. „De nieuwe Grand Slam-kampioen én nummer 1. Dat vind ik best wel goed klinken", besloot ze tevreden. Halep bracht na de in een tempe ratuur van liefst 40 graden ge speelde finale vier uur door in het ziekenhuis met uitdrogingsver schijnselen. De organisatie besloot hierna het dak een dag later dicht te doen voor de mannenfinale. UITSLAGEN maandag 29 januari 2018 HANDBAL De Nederlandse handballers treffen ko mende zomer in de play- offs voor het WK van 2019 Zweden, dat gisteren in Kroatië de EK-finale verloor van Spanje. De Neder landse handballers staan al jaren in de schaduw van de vrouwen, die de aansluiting hebben gevonden met de wereldtop. De mannen ken den slechts één WK-deel- name, in 1961. SCHAKEN Anish Giri (foto) is er net niet in geslaagd de eerste Nederlandse win naar van het toptoernooi in Wijk aan Zee te worden na Jan Timman in 1985. De 23-jarige grootmeester verloor de tiebreak om de eindzege in Tata Steel Chess van regerend we reldkampioen Magnus Carlsen. Na twee weken moesten twee partijtjes snelschaak van elk vijf mi nuten de winnaar bepalen. SKIËN Marcel Hirscher won de laatste reuzensla lom voor de Winterspelen: zijn 55ste zege in de we reldbeker. De Oostenrijker passeerde daardoor land genoot Hermann Maier (54) en moet nu alleen de Zweed Ingemar Stenmark (86) voor zich dulden. Atlete Sifan Hassan is goed begonnen aan het in- doorseizoen en zegevierde in Seattle op de 3.000 meter. Hassan wil komend voorjaar meedoen aan de WK indoor. Kai Verbij is door schaatsbond KNSB aange wezen voor het wereld kampioenschap sprint in maart in Changchun. Springruiter Wlarc Hout zager heeft de hoofdprijs gepakt bij Jumping Amster dam. Hij won met zijn paard Sterrehof's Calimero de Grote Prijs van Amsterdam. Marianne Vos en Thalita de Jong maken deel uit van de selectie voor het WK veldrijden, komend week einde in Valkenburg. Arjan Schouten Rotterdam - Roger Federer (36) Caroline Wozniacki, gisteren met de champagne van de kam pioene in Melbourne Park. AUSTRALIAN OPEN Finales Mannen: Federer (Zwi/2) - Cilic (Kro/6) 6-2 6-7 6-3 3-6 6-1. Dubbel: Marach/Pavic (Oos/Kro/7)- Cabal/Farah (Col/11) 6-4 6-4. Vrouwen: Wozniacki (Den/2) - Halep (Roe/1) 7-6 3-6 6-4. Gemengd dubbel: Dabrowski/Pavic (Can/ Kro/8) - Babos/Bopanna (Hon/lnd/5) 2-6 6-411-9. Rolstoelers. Vrouwen: De Groot (Ned/2) - Kamiji (Jap/1) 7-6 6-4. Dubbel: Buis (Ned)/ Kamiji - De Groot/Van Koot (Ned) 6-0 6-4. Mannen: Kunieda (Jap) - Houdet (Fra) 4-6 6-1 7-6. Dubbel: Houdet/ Peifer (Fra/2) - Hewett/ Reid (Aus/1) 6-4 6-2. i Mijn sprookje Tranen voor Roger Federer bij de huldiging na de finale in Melbourne. foto's photo news

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33