De Contex Dublin valt voor Zeeuwse band Coalitie wil ook 20 miljoen binnenhalen r 2 MARLEEN BLOMMAERT oprichter ikea overleden Column Soms snap ik dingen niet meteen. Niet altijd, soms. Zo woedt er nu een driftige discussie over vroeger. Vroeger is erg belangrijk geworden de laatste jaren. Liever zag ik een wereld waarin we het over het nu en de toekomst hadden maar je hebt het niet altijd voor het kiezen. De mi- nister-president zei dat we de ver der weg liggende geschiedenis niet met de bril van nu moeten be oordelen. Ik struikel al meteen in het begin van zo'n zin. Verder weg liggend...verder dan wat? denk ik dan meteen. Een populaire collega van hem, Klaas Dijkhoff, zei ook al dat je geschiedenis in de context van destijds moet zien. En hij is niet de minste maar officieel zelfs de slimste mens. Hij is bovendien de 'rising star' en daar moet je al tijd op letten. Ik ben het wel met hem eens. Ik vind namelijk dat je alles in zijn context moet zien. Je kunt het bovendien moeilijk niet eens zijn met de slimste mens an ders diskwalificeer je jezelf na tuurlijk op grandioze wijze. Maar wat is dan die context van die ver der weg liggende geschiedenis ei genlijk? Wat moet ik in die context zien? En welke bril moet ik opzet ten? Moet ik uitbuiting en slaver nij in zijn context zien? Of moet ik het heldendom van toen in zijn context zien? Of moet ik macht in zijn context zien?Als ik kijk naar de geschiedenisboeken die me probeerden het vak bij te brengen was dat toch tamelijk eenzijdig. Het ging meestal om heldhaftige mannen, alsof vrouwen er vroeger slechts waren om al die helden te baren. Het ging om strijd, bezet tingslegers, godsdienstoorlogen, generaals die zich tot keizers kroonden met vrouwen als een soort behang op de achtergrond. Ik vond dat toen al een beetje een eenzijdig verhaal.Maar uiteindelijk gingen de verhalen in de kern al tijd over macht. Dat geldt ook voor de geschiedenis en het beeld dat we daarvan hebben. Want degene die de macht heeft, houdt de pen vast van het geschiedenisboek dat geschreven of herschreven wordt. Altijd. En dat heren, is context. Uiteindelijk gingen de verhalen in de kern altijd over macht DESTELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ZES PLANKEN EN TWAALF SCHROEVEN. Met 200 over deSloeweg Blof op nummer 1 met 'Zoutelande' Fietsvoetveer op volle sterkte BORSSELE Ruim 17.000 keer gratis door tunnel De band rond de Middelburgse zanger Jan Piet de Klerk heeft dit weekeinde drie concerten verzorgd op het Tradfest muziekfestival: donderdag in de Buskers Bar, vrij dag in de Mint Bar en zaterdag in het Temple Bar Hotel. „Het zijn geen echte zalen. Meer hotelbars, maar wel groot. We spelen voor een paar honderd man", vertelt De Klerk. En die zijn laaiend enthousiast. „Het is best spannend om hier op te treden, in het hart van de Ierse mu ziekwereld", verklaart De Klerk. „Maar het valt echt in het pulletje. Behalve de muziek telt bij ons na tuurlijk het hele plaatje. Het is een echte show, het ziet er allemaal fan tastisch uit en we stralen positieve energie uit. Dat werkt hier ook. We krijgen emotionele reacties. Als we 'We shall overcome' spelen, wordt dat hier uit volle borst meegezon gen en hebben de mensen tranen in hun ogen. Dat zijn magische mo menten." The Times heeft zaterdag een foto gepubliceerd van de fotoshoot van de groep voor de beroemde Temple Bar in Dublin en vrijdagavond kon heel Ierland meegenieten van een optreden tijdens het tv-programma The Late Late Show. De Klerk: „We worden hier met alle egards behan deld. Het is één groot avontuur. Een soort droom." Na bijna tien jaar dachten de le den van JP The Seeger Session Band eigenlijk aan stoppen, maar in Dublin stromen nu aanbiedingen voor concerten binnen. „We moe ten het nog maar eens opnieuw be kijken", zegt De Klerk. „Wat er nu gebeurt is heel bijzonder. Als zich nog meer van zulke mooie dingen voordoen, moeten we daar gewoon voor kiezen." Dat de motorrijtuigenbelasting in Zeeland omhoog gaat is zeker, de vraag is alleen met hoeveel en voor hoe lang. Dat wordt dit voorjaar de discussie in Provinciale Staten. Er zit een 'weeffout' in de verde ling van rijksgeld over de provin cies, waardoor Zeeland tot en met 2020 elk jaar 10 miljoen te weinig krijgt. Daarvan willen de overige elf provincies de komende drie jaar elk jaar 6,7 miljoen euro bijpassen, op voorwaarde dat Zeeland de overige 3,3 miljoen op tafel legt. Dat kan door de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting te verho gen. Diverse provincies heffen al meer dan Zeeland. Tot afgelopen week, toen het be stuur van het Interprovinciaal Overleg (IPO) hiermee instemde, wilden de coalitiepartijen VVD, CDA, SGP en PvdA geen commen taar geven. Nu laten ze allemaal we ten dat ze - in de woorden van PvdA-fractievoorzitter Anita Pijpelink - 'het schip met 20 mil joen euro niet aan Zeeland voorbij willen laten varen.' Wil Zeeland jaarlijks zelf 3,3 mil joen euro bijdragen, moet de mo torrijtuigenbelasting met zeker 15 euro omhoog. Zo ver zijn de par tijen nog niet. Net als Pijpelink ge ven fractievoorzitters Goos Roe land (SGP), Hannie Kool (CDA) en Kees Bierens (WD) aan dat de pijn voor de automobilisten kan worden verzacht als wordt gekeken naar de periode. Bijvoorbeeld maximaal drie jaar de benodigde heffing of een lager bedrag over een langere periode. Pijpelink en Bierens willen ook inspraak in wat er met het geld wordt gedaan. Een investering in wegen ligt voor de hand, vindt de laatste. „Het is bij de besteding lo gisch om te kijken naar degenen die het geld op moeten brengen, de au tomobilisten." Het dagelijks provinciebestuur komt waarschijnlijk in de voor jaarsnota met een concreet voorstel voor de belastingverhoging. maandag 29 januari 2018 Vandaag: Zeeland ontkomt niet aan verhoging wegenbelasting Reageer op pzc.nl Zaterdag: Ik zou mijn bur gemeester ook niet herkennen 1381 reacties 'S-HEERENHOEK Tijdens een snelheids controle op de Sloeweg bij 's-Heerenhoek hebben agenten gisterochtend het rijbewijs ingevorderd van een 23-jarige begin nend bestuurder. De man werd om 11.55 uur 'ge klokt' met een gecorri geerde snelheid van 206 kilometer per uur. Daar mee overschreed hij de maximumsnelheid met 106 kilometer per uur. Zijn rijbewijs is ingeno men en via het OM volgt nog een boete. VLISSINGEN De Zeeuwse popgroep Blof heeft voor de vijfde keer in zijn carrière een nummer 1-hit. Het liedje 'Zoutelande', waarop ook de Vlaamse zangeres Geike Arnaert is te horen, staat momenteel bovenaan in de Mega Top 50. Veertien jaar ge leden stond Blof voor de eerste keer op 1 met 'Ho- liday in Spain'. Daarna volgden nog drie nummer 1-hits: 'Aanzoek Zonder Ringen' in 2006, 'Alles Is Liefde' in 2007 en 'Okto ber' in 2008. VLISSINGEN Het fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens gaat vanaf vandaag weer met twee schepen varen. In verband met groot on derhoud aan de veerboot Prins Willem Alexander werd er deze maand maar één boot ingezet. Vanaf maandag geldt de gewone dienstregeling weer. Op de eerste tolvrije dag van het jaar hebben za terdag 17.093 voertuigen gebruik gemaakt van de Westerscheldetunnel. Dat is een fractie minder dan vorig jaar, toen kwam de teller op 17.698. De Westerschel detunnel is in 2018 nog tolvrij op 24 februari, 14 april, 8 september, 27 oktober en 24 november. Optreden bij het Temple Bar Hotel, fotoleonfarrell Ze dachten erover hun instru menten aan de wilgen te han gen. Maar de trip van de groten deels Zeeuwse groep JP The Seeger Session Band naar Du blin is zo'n succes, dat ze er nog eens een nachtje over gaan sla pen. Ernst Jan Rozendaal Dublin Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2