ZEELAND GEBOEKT Gesprek met Murat Isik Boer Boris gaat op tournee BOER BORIS Wanhoop te West kapel Ie li nacht 23 De watersnoodramp in zwartwit geschoten door de beste fotografen die Nederland destijds had. Dat levert een heel bijzonder fotoboek op. ZV 11e grote Nederlandse fotografen reisden in de dagen van de Fe- bruariramp in 1953 naar het del- tagebied af. Aart Klein, Ed van ^^f^^^Wijk, Maria Austria, Eva Besnyö, Ad Windig, Cas Oorthuys, Ed van der Elsken. Zij legden het leed, de ontreddering, de dood, de ravage, de hulpverlening vast. Hun ogen waren nodig om de wereld op de hoogte te brengen van de Ramp. Nu, 65 jaar na dato, zijn hun watersnoodbeel- den samengebracht in het fotoboek 'De ramp, de watersnood van 1953 in documentaire foto grafie'. Daarin is ook werk opgenomen van in kleinere kring bekende fotografen als Kees Mol- kenboer, Dolf Kruger en Frits Gerritsen. Directeur Ruud Visschedijk van het Neder lands Fotomuseum schrijft in zijn voorwoord over de overstroming als 'de eerste nationale natuurramp waarvan de media massaal ver slag deden'. Kort en hedendaags gezegd: het was een 'media-event'. De in Gapinge woon- Besnyö vond eigenlijk dat het ethisch ontoelaatbaar was om van verschrikkingen esthetische foto's te maken achtige kunsthistorica Jacqueline van Paa schen laat in het inleidende hoofdstuk haar licht schijnen op de ontwikkeling van de foto grafie in de 20ste eeuw en bespreekt een aan tal fotografen en in het boek opgenomen foto's. 'Een beeld zegt meer dan duizend woorden'. Het is een cliché, maar daarom niet minder waar. Een fotografe als Eva Besnyö had het wel moeilijk met het fotograferen van alle ellende. Jaqueline van Paaschen schrijft: „Besnyö vond dat het eigenlijk ethisch ontoelaatbaar was om van verschrikkingen esthetische foto's te ma ken en schaamde zich voor het feit dat ze hier desalniettemin aan toegaf." Aparte hoofdstukken worden gewijd aan de nationale boekuitgave 'de ramp' in 1953 en aan de geïllustreerde pers in binnen- en buiten land. Van de reis van Ed van der Elsken in het overstromingsgebied is op uitklappagina's een reconstructie gemaakt aan de hand van zijn bewaard gebleven kleinbeeldnegatieven. De ramp The Flood. De watersnoodramp van 1953 in documentaire fotografie - Uitge verij Komma, hardcover, 224 pagina's, 57,50 euro. Het boek verschijnt 2 februari. Een deel van de foto's is vanaf 1 februari te zien in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Auteur Murat Isik (1977) is vrijdag 2 februari om 15.30 uur te gast in de Klove niersdoelen in Middelburg. Hij vertelt over zijn roman 'Wees on zichtbaar'. 'Leesambassadeur' Lidewijde Paris is de interviewer. Het por tret van een sensitieve jongen, die opgroeit in een onveilige wereld, is gebaseerd op Murat Isiks eigen jeugd. Het boek is tevens een ode aan de Bijlmer. Lezers van NRC Han delsblad kozen het boek tot de be ste roman van 2017. Murat Isik won in 2012 met zijn debuut 'Ver loren grond' de Bronzen Uil Pu blieksprijs. Tickets kosten €7,50. Afgelopen weekeinde verscheen het eerste boek van Boer Boris in het Zeeuws. Boer Boris is een populaire prentenboekense rie van illustrator Philip Hop man en kinderboekenschrij ver Ted van Lieshout. Trou badour Engel Reinhoudt ver taalde 'Boer Boris gaat naar zee' (Prentenboek van het Jaar in 2015) in het Zeeuws: 'Boer Boris ei vekantie'. Tij dens de Voorleesdagen, op woensdag 31 januari, leest Engel Reinhoudt zijn versie voor om 15.00 uur in boekhan- De kaft van Boer Boris ei vekantie. del Het Paard van Troje in Goes. De Goese wethouder Derk Alssema neemt daar de Nederlandse tekst voor zijn rekening. De zondag daarop, 4 februari, is Boer Boris de centrale figuur in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Engel Rein houdt presenteert daar we derom zijn Zeeuwse verta ling. Voorafgaand aan de Bo- ris-manifestatie is er van 14.00 tot 15.00 uur een talk show voor het oudere pu bliek: interviewer Klaas Vos spreekt dan met Jos Palm, au teur van het boek 'De gewone man'. Ted van Lieshout en Engel Reinhoudt schuiven daarbij aan. Om 15.00 uur be gint de Boer Boris-show van Van Lieshout en Hopman. Daarna volgt om 15.45 uur de presentatie vanBoer Boris ei vekantie'. Engel Reinhoudt vertaalde eerder al 'Nijntje aan zee' en 'Nijntje op de fiets' in het Zeeuws. Zijn Boer Boris is uitgegeven door Het Paard van Troje (14,95 euro). Zeeuwse schrijvers Zij was drieëndertig en hij was vijfentwintig. Zij, de schilderes Charley Toorop, van de verontrustende zelfportret ten. Hij, de dichter H. Marsman (1899-1940), van de heftigste poë zie uit onze literatuur. De twee werden minnaars, in 1924. Hij was in de ban van de sterke vrouw, een moderne versie van Penthesileia, de knappe koningin van de Ama zonen. En zij vond hem 'een ont zettend lieve jongen,' meldde ze in een brief. In haar woedde een 'strijd tussen vrijen en werken. Sa men gaat het haast niet. Bij mij tenminste: strijd tusschen vrouw zijn en scheppend werken.' De aanbidder wilde meer, zij wilde minder: 'Ik denk niet dat ik je zal schrijven om in Westkapelle te ko men.' Maar hij kwam dus wel. Liefde die breekt, Mars man schreef daarover 'De laat ste nacht', een nacht te Westka- P pelle: 'De gaat over H. Marsman ons heen/ diep onder het raam slaapt het dorp,/ ver ach ter de huizen de zee.' Westkapelle was voor Charley Toorop een werkadres, ze maakte er belangrijke schilderijen. Ze had Walcheren al jong leren kennen, elke zomer ging ze met haar vader mee naar het relatief mondaine Domburg. Maar in Westkapelle vond ze het echte en zuivere leven. Ze logeerde in dorpsherberg De Valk waar de jonge dichter haar soms gezelschap hield. 'Penthesileia', zo schreef Mars man, 'was voor mij een soldaat allereerst en bijna uitsluitend: lichaam.' Hij nestelt in haar schoot, dicht hij elders, 'als uw be minde eerstgeboren zoon'. Een fatale vrouw, tenminste dat maakte hij van haar. Een noodlot tige liefde, daartoe moest zijn ernst wel leiden. Het einde inspireerde hem tot 'Afscheid', het op een na verplette- rendste vers over dit verplette rende thema: 'Slaap met het don ker, vrouw/ slaap met den nacht/ ons diepst omarmen/ heeft den droom omgebracht.' 'De laatste nacht' is, met alle duistere verwij zingen naar de dood, nóg huive ringwekkender. De Valk is herre zen, Zuidstraat 97, maar wie durft er te logeren? Hier sliepen voor het laatst, o nee, ze lagen eindeloos wakker, de schilderes en de dich ter, 'ver achter de huizen de zee.' Wanhoop te Westkapelle. maandag 29 januari 2018 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Meer dan duizend woorden FOTO ED VAN WIJK (1917-1992) Jan van Damme FOTO MARIA AUSTRIA (1915-1975) -Jacqueline van Paaschen, kunsthistorica El VEKANTIE Ted van Lieshout Philip Hopman Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23