II Middelburg is nog steeds herkenbaar EN 19 VERZAMELING 6000 ANSICHTKAARTEN VAN MIDDELBURG De duizenden oude ansichtkaarten van Middelburg die Cor Sohierin55jaar verzamelde, zijn een belangrijke informatiebron voor boeken over de stad. Sinds kort plaatst hij ze ook op Facebook. „Zo kan iedereen ervan genieten." Op een tafel in de Grijpskerkse woon kamer liggen stapels prachtige boeken. Van buiten en van binnen zijn ze waardevol. Al is dat niet in geld uit te drukken. „Vroe ger kostte het veel minder geld om ansichtkaarten te verzamelen. Te genwoordig is het echt handel. Eenvoudige kaartjes kosten soms al twintig euro." Cor Sohier (76) deelt zijn passie met vrouw Mieneke - en zij erfde die weer van haar vader. Letterlijk ook, want diens verzameling was wel 40.000 kaarten groot en werd verdeeld onder de kinderen. Als echte Grijpskerkse zoekt ze vooral naar kaarten van haar dorp. Cor speurt stad en land af naar Middel burgse ansichten. „Ik ben een echte Middelburger, geboren in de Koepoortstraat." Op ruilbeurzen betaalde Cor aanvankelijk tien cent voor een ge kleurde ansichtkaart, 25 cent voor een zwart-witte. „Want die zijn ouder." Een tijd geleden legde hij twintig euro neer voor een bijzon der exemplaar. Althans, dat zei hij tegen Mieneke. Zij grijnst: „Maar ik wist dat het niet klopte. Ik had die kaart de dag ervoor al gezien. De handelaar vroeg er toen zestig euro voor." Cor lacht: „Ik vond zestig ook veel te veel. Uiteindelijk heb ik 45 euro betaald. Elet is een van de duurste in mijn verzame ling maar ik moest hem gewoon hebben." Die kaart was ook werkelijk spe ciaal: een grijze foto van het stad- Tegenwoordig zet ik wekelijks ansichtkaarten op Facebook. Zo kan iedereen meegenieten huis van Middelburg met daarvoor een ingekleurde sportauto van het merk Spyker. Die heeft er ook echt ooit gestaan. „Ken je het boek De Geschiedenis van Middelburg in 25 stappen? Van Peter Sijnke en Tobias van Gent? Nou, die omslag, daarop staat die bewuste ansicht kaart van mij." Apetrots is Cor Sohier daarop. Want verzamelen is leuk voor je zelf, maar hij maakt anderen graag deelgenoot van zijn bezit. Met Mieneke bracht hij lang geleden het boekje Grijpskerke in vroeger tij den uit, gebaseerd op kaarten uit hun verzameling. En onlangs ver scheen het boek Middelburg wat was en is, van fotograaf Harald La- vooij. „Ik heb zo'n 120 kaarten ge leverd en hij heeft daarbij foto's gemaakt van dezelfde situatie in deze tijd." Vroeger, toen ze thuis nog geen tv hadden, kwamen 's avonds vaak boeken met ansicht kaarten op tafel. „Dan kwamen de verhalen vanzelf', vertelt Mie neke. Sinds kort plaatst Cor weke lijks een paar kaarten op Facebook op de pagina Middelburg. Ook dat levert meteen verhalen op. Zelf bladert hij nog altijd graag langs de ruim zesduizend kaarten in zijn collectie. Zo maakt de Mid- delburger-in-hart-en-nieren van uit Grijpskerke vaak nog een wan delingetje door zijn stad. Het fotoboek over verleden en heden van Vlissingen was een ware speur tocht voor fotograaf Harald Lavooij. Oude ansichten voldoende, maar veel is er verdwenen en dus was een foto van dezelfde situatie nu niet te maken. „Voor mijn nieuwe boek 'Middelburg wat was en is' was dat veel gemakkelijker. Middelburg is met respect voor het verleden her steld." De collectie oude ansichten van Cor Sohier was onmisbaar voor het boek van Lavooij. „Natuurlijk kun je veel vinden in digitale beeldbanken, maar ik wil niet allemaal bekende beelden laten zien. Ik zocht naar an dere foto's. Ik mocht al zijn kaarten- boeken meenemen en heb er uitein delijk 120 uit gebruikt." Lavooij trok vervolgens de stad in om de situatie zoals die pakweg een eeuw geleden op de kaart stond, in het nu te fotograferen. „Plekken die volledig zijn verdwenen, kan ik niet meer laten zien. Dus ik heb beelden gezocht die nog herkenbaar zijn. Die zijn er genoeg." Als geboren Middelburger dacht hij zijn stad goed te kennen. Veel verrassingen kwam hij ook niet te gen. „Maar wel bij het Balkengat. Dat is nu een jachthaven achter de Kin derdijk. Daar zie je de achterkant van oude VOC-panden. Dat kende ik zo helemaal niet, maar het verleden is er nog echt zichtbaar." Na fotoboeken over Vlissingen en Middelburg ligt een nieuwe uitgave over de plattelandsgemeente Veere voor de hand, beaamt Lavooij. „Maar dat is nu nog te vroeg. Ik zit met mijn hoofd nog te veel in Middelburg." Middelburg wat was en is, Harald La vooij. Het boek kost 19,50 euro en Is te koop bij De Drvkkery in Middel burg, Bruna in Oost-Souburg en 't Spui in Vlissingen. Meer info staat op www.lmbv.nl/boek maandag 29 januari 2018 Cor's collectie vult stapels boeken Maurits Sep Grijpskerke Cor Sohier heeft ruim zesduizend ansichtkaarten. „Vroeger betaalde ik een kwartje voor een ansichtkaart. Tegenwoordig is het echt handel. Eenvoudige kaartjes kosten soms al twintig euro." foto lex de meester - Cor Sohier KLOVENIERSDOELEN SCHUITVLOTSTRAAT SCHUITVLOTSTRAAT Maurits Sep Middelburg Harald Lavooij nam ansicht kaarten van Cor Sohier als uit gangspunt en maakte zelf de fo to's van dezelfde plek in deze tijd. ILLUSTRATIES UIT HET BOEK Mil: Hospitaal Middelburg 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19