Alles op zijn tijd D66 bereidt zich voor op deelname coalitie Tuinvogeltellers zien veel minder merels Glas 16 ZE VLEESHAL OPENING EXPOSITIE De Vleeshal elitair? Welnee. Bij de opening van de nieuwe expositie werd zaterdag stamppot geserveerd en een bus haalde publiek op uit de Randstad. Commentaar Het Zeeuwse provinciebestuur is voor het blok gezet. Als het de provinciale opcenten op de motorrijtuigen belasting niet verhoogt, gaat er 20 miljoen euro aan Zeeland voorbij. Voor een provincie die krap bij kas zit, is dat erg veel geld. Maar het voelt onrechtvaardig. Door een fout in de verde ling van rijksgeld over de provincies, krijgt Zeeland elk jaar 10 miljoen euro te weinig. De andere provincies willen dat wel repareren, maar niet helemaal. Ze willen drie jaar achter elkaar 6,7 miljoen afstaan aan Zeeland, op voorwaarde dat Middelburg er elke keer nog 3,3 miljoen bijlegt. Dat kan door de wegenbelasting te verhogen. In Drenthe, Gelderland, Groningen en Zuid-Holland betalen automobi listen meer dan in Zeeland. We kunnen moeilijk aan onze burgers verkopen dat we Zeeland sponsoren, redeneren ze daar, zolang de Zeeuwen minder belasting betalen. Maar een verhoging van de motorrijtuigenbelasting ligt in Zeeland gevoelig. Veel automobilisten hebben het idee dat ze hier al extra gepakt worden, omdat ze dagelijks tol moe ten betalen in de Westerscheldetunnel. Het besluit is onont koombaar, maar het provinciebestuur neemt de tijd om nog eens goed na te denken over de precieze uitwerking. Het is niet onlogisch om pas bij de voorjaarsnota met een voorstel te komen. Maar het komt ook wel erg goed uit. Die verschijnt namelijk ruim na de gemeenteraadsverkiezingen. Andere provincies willen Zeeland niet sponsoren zolang Zeeuwen minder wegenbelasting betalen Eén van die vijf is Middelburger Frits Broos. Hij is nu al steunfractie- lid en commissielid. De andere vier kandidaten komen van buiten Mid delburg. „We willen vooral iemand hebben die inhoudelijk veel van een portefeuille weet", verklaart lijsttrekker Rob van Eijkelenburg. De andere kandidaten zijn ervaren, onder meer als wethouder, en som mige komen zelfs van buiten de provincie, uit West-Brabant en Zuid-Holland. Afhankelijk van de wethouderspost die D66 eventueel krijgt, wordt een kandidaat naar vo ren geschoven. D66 heeft nu drie zetels en streeft naar vier. Van Eijkelenburg hoopt dat de partij lokaal meelift op het landelijke succes. Overigens doet We willen vooral iemand hebben die inhoudelijk veel van een portefeuille weet zijn partij het in Middelburg ook op eigen kracht al langere tijd goed, merkt hij op. „We zijn de afgelopen verkiezingen alleen maar groter ge worden." D66 gaat de campagne in met drie speerpunten: goed wonen, goed duurzaam en goed veilig. ALMANAK Altijd een klein feestje waard, het afsluiten van een behandel- traject bij Ithaka in Goes. Het 'feestje' bestaat dan uit een af sluitend gesprek tussen de psy chologen en de patiënt. In zo'n gesprek wordt vaak zon nig naar de toekomst gekeken. Dit samenzijn was daar geen uitzondering op. „Kijk naar het leven als een glas dat halfvol is en niet halfleeg", aldus een psy choloog. Het 9-jarige zusje van de patiënt, dat er ook was, om dat ze niet alleen thuis kon blij ven, reageerde droogjes vanach ter haar iPad. „Maar dat is toch precies hetzelfde?!" Vader en zoon met elkaar op de vuist Jongen voorkomt diefstal fiets Bezorger op pad met enkelband GOES Jongen haalt nat pak na het uitgaan Zonder jas is het koud op de kleine binnenplaats naast de Vleeshal in Middelburg. Voor de tent waarin De Zeeuw- sche Cateraar een smakelijke stamppot serveert, staat Roos Gortzak, directeur van de Middel burgse expositieruimte, in de rij te kleumen. „Bent u Roos?", vraagt een man die achter haar staat. „Ik ben Wilfried." Hij heeft een schil derij van Evelyn Taocheng Wang uitgeleend voor de nieuwe exposi tie Show Personality, NotPersonal Items. De kunstenares - tot novem- lk wilde dit al lang doen, maar was vooral met het redden van de Vleeshal bezig ber nog een hij - staat een paar plekken verderop in de rij. Net als Gortzak heeft ze de bruikleenge ver niet eerder persoonlijk gespro ken. Hij heeft wel eens via inter net contact gezocht. „My God, was that you?", reageert Wang. „I bloc- ked you. I'm so sorry." De opening van de expositie is zaterdag anders dan anders. Druk ker ook. Voor een habbekrats kun nen bezoekers een bord eten laten opscheppen, dat ze in een tweede tent op het binnenplaatsje kunnen nuttigen, of binnen bij de kunst werken. Behalve schilderijen van Wang, zijn er schilderijen en sculpturen te zien van Leda Bour gogne en een video en een spiege lend object van Nora Turato. De laatste heeft de opening ook inge luid met een performance die het midden houdt tussen de zangerige voordracht van een gedicht en het agressieve gemompel van een zwerver op straat. Voor het eerst heeft de Vleeshal een bus laten rijden om kunstlief hebbers uit Amsterdam en Rotter dam op te halen. Met de stamppot en de buslading randstedelingen hoopt Gortzak de openingen laag- drempeliger en bruisender te krij gen. „Ik wilde dat al heel lang doen, maar sinds ik hier ben was ik vooral bezig met de politiek en het redden van de Vleeshal. Nu komt het er wel van. We hebben best veel fans in het land. En de kunstenaars hebben ook kennis sen die de opening graag bijwo nen. Het valt me op hoeveel jonge mensen met de bus zijn meegeko men." De Vleeshal staat nationaal en internationaal hoog aangeschre ven. „NRC en Volkskrant weten ons goed te vinden", zegt Gortzak. Over publiek van buiten Zeeland heeft ze dan ook niet te klagen, maar sommigen hebben nog een laatste duwtje nodig. Net als de stamppot past het in haar streven drempels te slechten, zodat men sen makkelijker binnenstappen in de monumentale expositieruimte voor hedendaagse kunst. Vooral ook Zeeuwen. „Ik wil het bezoe kers makkelijker maken met el kaar, met ons en met de kunste naars in gesprek te gaan. Een ope ning is daarvoor de ideale gelegen heid. Dat enge en elitaire mag er best vanaf. Daar ben ik al drie jaar mee bezig. Ik merk dat dit aan slaat, dus we gaan hier zeker mee door." De huismus staat nog steeds op t in de Nationale Tuinvogeltelling, zo wel landelijk als in Zeeland. Zater dag en zondag konden mensen vo gels tellen in hun tuin. Gisteravond hadden 1329 Zeeuwen hun resulta ten doorgegeven. De huismus bleek in Zeeland 3969 keer te zijn waarge nomen, gevolgd door de koolmees (3305), de kauw (3226), de vink (2604) en Turkse tortel (2565). Lan delijk ziet de top 5 er zo uit: huis mus, koolmees, pimpelmees, kauw en merel. In Zeeland staat de merel op zes (2276 keer geteld). Voorheen stond de merel hoger in het klassement, vaak op twee. Bij de telling van af gelopen weekeinde is hij veel min der vaak waargenomen. Volgens Kees de Pater van de Vo gelbescherming Nederland kan dat liggen aan het Usutu-virus, ook wel merelziekte genoemd, dat sinds 20t6 rondwaart. „Daar moeten we ons nog verder in verdiepen." Het is nog tot vanochtend moge lijk om tellingen door te geven op tuinvogeltelling.nl. maandag 29 januari 2018 n D66 zit in Middelburg in de op positie maar bereidt zich ter dege voor op een rol in het nieuwe college van B en W dat na de verkiezingen zal aantre den. De partij heeft maar liefst vijf kandidaten voor een wet- houderspost. Maurits Sep Middelburg -Rob van Eijkelenburg, lijsttrekker Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De politie kreeg zaterdag melding dat er een ruzie aan de gang was op de Nassaulaan in Middel burg. Het bleek te gaan om een vader en zoon. De vader had een bloed neus, zijn zoon een dik oog. De jongen vertelde dat ze ruzie hadden over zijn gedrag. De jongen bleek nog 145 euro aan boetes open te hebben staan. Vader betaalde dat bedrag op het bureau en ze gingen gebroeder lijk weer naar huis. VLISSINGEN De Vlissingse jongen Arvid (foto) die zaterdag naar de kapper ging, heeft en passant ook voorkomen dat de fiets van een van de kapsters van Vertigo in de Schel- destraat werd gestolen. Hij zag dat iemand een fiets probeerde te stelen en vertelde dat aan zijn moeder. De dief ging er vandoor, maar door het signalement dat Arvid en zijn moeder doorgaven, heeft de politie goede hoop op een arrestatie. MIDDELBURG De politie heeft zaterdag avond een bezorger van eten staande gehouden op de Roozenburglaan in Middelburg omdat hij zich zenuwachtig ge droeg. Hij had geen iden titeitsbewijs bij zich. De bezorger bleek ook niet in het bezit van een rijbe wijs, maar wel van een enkelband. De politie maakte 2 processen-ver- baal op en verstuurde een bericht aan de re classering. Een jongen heeft in de nacht van zaterdag op zondag na het uitgaan geprobeerd om in de stadshaven van Goes op een boot te klimmen, maar moest die actie bekopen met een nat pak. Het moment werd met bewakingscamera's geregistreerd. Agenten hebben de jongen uit het water gehaald. Kunst met Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Roos Gortzak, directeur De merel duikelt in het klasse ment van meest getelde vogels. De vogelbescherming gaat on derzoeken of dat mogelijk komt door het Usutu-virus. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16