Comoetitie O j Financieel hulpprogramma nadert einde 13 OP DE WERKVLOER KIJKSHOP UITVERKOOP Kan Griekenland binnenkort weer financieel op eigen benen staan, zoals het land zo vurig hoopt? De vooruitzichten zijn niet echt gunstig. Net dat beetje collegiale competitie lijkt goed voor de bedrijfsresultaten. Tót het onderling knokken wordt en er alleen verliezers zijn. Hoe je dit spel moet spelen, leren we van dartspijltjes en van bloemkolen. Eerst de bloemkolen. Die komen uit het En gelse bankwezen. Daar kreeg je als medewer ker een bloemkool op je bureau. Om door te geven, maar pas nadat je een klant had ge scoord. Een ander bankkantoor had wekelijks een gezamenlijk competitiemomentje. Mede werkers die boven hun target zaten, kregen contant geld. Onderpresteerders kregen een kool op deze 'cash- of kooldag'. Angst beheerste zo de werkvloer, conclu deerden onderzoekers over de cultuur van Britse retailbanken. Het gevolg voor deze be drijven was tijdens de bankencrisis 'een bijna- doodervaring', inclusief miljoenenboetes en 20,8 miljoen klachten. De cultuur veranderen naar klantgericht en servicegericht gaat een generatie duren, vreesden ze. Nu de dartspijltjes. Andere Engelse onderzoe kers lieten deelnemers geblinddoekt darten. De darters kregen feedback van hun ei gen universiteit, of van een wetenschap per van een rivalise- Bloemkool rende universiteit. Ei- gen kritiek werd blind dOOrQGVGn aangenomen. Was die bij gen ontmoedigend, dan mislukte de volgende nieuwe kl^nt poging. Was die be moedigend, dan was het volgende pijltje meteen meer raak. Bemoe digende kritiek van de rivaal had dat mooie ef fect niet. Ontmoedigende kritiek van de bui tenstaanders deed iets opvallends: de darters wilden het meteen beter doen. Ze wilden be wijzen dat de eigen groep goed zat, en niet die rivaliserende groep buitenstaanders. de wij-zij-mentaliteit is een werkende vorm van competitie (zoals ook Pepsi-Cola weet). Twee: alleen maar de slechte prestaties benoe men, leidt niet tot gezonde competitie, maar tot meer slechte prestaties. beter dan onderlinge strijd met winnaars en verliezers. Wat heeft goede competitie nog meer nodig? Transparante spelregels, team geest en fair play, zou ik zeggen. Meer vergelij kingen met sport durf ik niet aan. Te vaak ben ik in bedrijven rondgeleid waar de manager zei: 'We spelen hier toevallig wél eredivisie'. Te vaak wisten ze wel wie moest winnen, maar hadden ze geen antwoord op twee sim pele vragen: hoe speel je het spel en wie zijn de verliezers? Tegenslag Spotify Knot: Bouw nu extra buffers op VW: tests met dieren waren fout Athene hoopt dat het deze zomer - na acht lange jaren van financiële steun - eindelijk gedaan is met de bemoeienis van de geldschieters, als het derde internationale hulp programma afloopt. „We laten ein delijk het tijdperk van toezicht ach ter ons, van harde maatregelen en vernedering", nam premier Alexis Tsipras deze week alvast een voor schot. Maar dat lijkt te rooskleurig ingeschat. De kans dat de EU en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de Grieken in augustus los laten, lijkt klein. Eerder deze maand joeg de Griekse regering nog eens 1.500 pa gina's aan nieuwe hervormingen door het parlement. Onder meer het stakingsrecht werd ingeperkt, en het veilen van huizen van men sen en bedrijven die hun hypo theek niet aflossen werd makkelij ker. Met deze zoveelste ronde aan pijnlijke maatregelen verzekerde Griekenland zich van weer 6,7 mil jard euro uit het in 2015 overeenge komen leningenpakket, uit te ke ren in februari en april. De geldschieters buitelden over elkaar heen om Athene te prijzen. „De overeenkomst weerspiegelt de enorme inzet en voortreffelijke sa menwerking tussen de Griekse re gering en de instituties", zei de nieuwe Portugese voorzitter Mario Centeno van de Eurogroep. „Die inzet wordt erkend door iedereen, ook door degenen die een tijdje ge leden nog sceptisch waren", voegde Eurocommissaris van Financiën Pierre Moscovici toe. De mooie woorden zijn een be wijs van de sterk verbeterde relaties tussen Griekenland en de geld schieters. Het gedwongen vertrek We verlaten het tijdperk van toezicht, van vernedering en harde maatregelen van de eigenzinnige minister van financiën Yanis Varoufakis in 2015 lijkt daarbij een doorslaggevende rol te hebben gespeeld, zei Jeroen Dijsselbloem bij zijn afscheid als voorzitter van de eurogroep. „Pre mier Alexis Tsipras en, natuurlijk, de huidige minister Efklidis Tsaka- lotos, hebben de verhouding met de Europese partners volledig ver anderd. Bijna alles gaat sindsdien makkelijker. De situatie is com pleet anders." Inmiddels groeit de Griekse eco nomie weer voorzichtig - dit jaar met 1,6 procent, denkt de Europese Commissie. De werkloosheid is ge daald van 27 tot iets boven de 20 procent. Het is de bedoeling dat Griekenland vanaf augustus weer zelfstandig geld kan lenen op de fi nanciële markten. Maar het lijkt uitgesloten dat Griekenland zijn toekomst vanaf dat moment zelf kan uitstippelen. Sowieso geldt de regel dat een land onder toezicht blijft, zij het minder strikt, tot 75 procent van de schuld bij de geldschieters is afgelost. Bij de huidige prognoses bereikt Grie kenland dat punt in 2060. Ook is het niet zeker dat partijen zonder meer hun geld toevertrou wen aan de Grieken. Vandaar dat Griekenland nu al met behulp van de geldschieters een buffer van en kele miljarden aanlegt. Sommigen pleiten zelfs voor een vierde hulp programma, in de vorm van een vangnet voor het geval het toch weer misgaat. Ook zo'n pakket zou gepaard gaan met de nodige eisen. Niet zo vreemd dus dat Grieken land de geldschieters aanspreekt op een oude belofte: kijken naar mo gelijkheden om de staatsschuld te verlichten. De Fransen denken de oplossing te hebben: zij willen de schuldverlichting te laten afhangen van de groei. Hoe beter het met Griekenland gaat, hoe minder pro blematisch de schuldenlast im mers is. De komende maanden wordt gekeken of dit een werkbaar mechanisme kan opleveren. maandag 29 januari 2018 GO Competitie tussen collega's, goed of gevaarlijk? De wetenschappers zien twee lessen. Eén: Samenwerking en vertrouwen doen het dus -Bart van Eldert MUZIEK Songwriters krijgen in de VS voortaan meer voor hun ge- streamde lied jes. Auteurs rechtenorgani satie Copyright Royalty Board heeft dat be paald. Dat bete kent een tegen slag voor dien sten als Spotify, Apple Music en Amazon Music. Schrijvers krij gen nu 10,5 pro cent, dat wordt 15,1 procent. SPAREN Overheid, ban ken en particu lieren moeten buffers gaan opbouwen. Dat zei president Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) in Buitenhof. DIESELGATE VW heeft excu ses aangebo den voor proe ven waarbij apen uitlaatgas sen moesten inademen van een Volkswagen Beetle. E o Klanten zoeken naar iets van hun gading in de vitrines van een Kijkshop-vestiging in Amster dam. 50 van de 62 winkels zijn weer open voor een executieverkoop. Kijkshop maakte vorige week bekend faillissement aan te vragen we gens aanhoudende verliezen, foto remko de waal/anp Grieken hopen dat de teugels worden gevierd Thijs Kettenis Athene —Alexis Tsipras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13