Een harnas Erik ten Hag moet nu zijn 26 Trainer is sinds oktober al vrij, KNVB komt na Ronald Koeman moet de nieuwe bondscoach van Oranje worden. De KNVB is officieel is gesprek met de 54-jarige trainer die de opvolger wordt van Dick Advocaat. Column $0 @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU Ergens wel grappig. Honderd dagen, drie honderd koppen koffie, twaalf gevulde koe ken en twaalf vergaderingen lang heel diep nadenken. Om vervolgens de bondscoach te bena deren die heel Nederland allang had bedacht. Nee, vernieuwend of verrassend kun je de keuze voor Ronald Koeman niet echt noemen. De komiek, cartoonist en kunstenaar Gummbah maakte ooit een briljante serie getiteld 'Huizen die op Ronald Koeman lijken'. De huizen waren alle maal rechttoe rechtaan Hollands, u weet wel, van die stevige no-nonsense baksteenwoningen die inderdaad - warempel - wonderlijk veel op Ronald Koeman leken. Met Koeman weet je precies wat je krijgt. Een pragmatische, slimme, ervaren coach die tegen een stootje kan. Geen revolutionair, wel een bondscoach die voor lopig niet noemens waardig ter discussie zal staan bij pers of pu bliek. Een trainer van wie je mag verwachten dat hij de poppetjes op de juiste plek zet en die duidelijkheid en disci pline schept. Dat is ook wat waard. Dat het Neder landse voetbal aan grondige vernieuwing en hervorming toe is, lijdt geen twijfel. Koe man gaat daar niet hoogstpersoonlijk voor zorgen, maar hij kan wel een waardevol schild vormen, een buffer tussen het aangeschoten wild in de bos sen van Zeist en de boze buitenwereld. Achter zijn brede rug kan de nieuwe technisch directeur/manager technische zaken in relatieve kalmte zijn werk gaan doen, grondig bouwend aan een nieuw fundament onder de ingedutte Hol landse school. Want 2018 mag dan een 'opbouwjaar' worden voor Oranje, het wordt er wel eentje met valkui len. Je hoeft alleen het wedstrijdschema er maar even bij te pakken van de aankomende zes inter lands, met dank ook aan de loodzware loting voor de Nations League. Achtereenvolgens: Engeland (thuis), Portugal (in Zwitserland), Frankrijk (uit), Duitsland (thuis), Frankrijk (thuis), Duitsland (uit). Het is niet ondenkbeeldig dat je er hooguit één of twee wint, maar nul zou ook best kunnen. Voor je het weet is er weer heibel in de tent en zitten we subiet in de volgende nationale voetbaldepressie. Dan kun je maar beter Koeman in huis hebben, dacht Eric Gudde, na uitvoerig beraad met zichzelf en de halve wereld. Het pleit voor de nieuwe direc teur dat hij niet over één nacht ijs wilde gaan, dat hij alle opties zo lang mogelijk open wilde houden, ondanks het best wel pijnlijke gebrek aan opties. Je kunt er gemakkelijk cynisch over doen, dat de KNVB opnieuw uitkomt bij iemand uit het ver trouwde netwerk van coaches en oud-spelers en niet bij een jonge vernieuwer of een kinky buiten lander. Peter Bosz of Frank de Boer had ook gekund, maar met Koeman haalt de KNVB de meeste ze kerheid in huis. Houvast. Een harnas. Zolang zijn aanstelling de echte revolutie in de jeugdopleidin gen, de trainersopleidingen en de (jeugd)competi- ties niet in de weg zit, is dat een logische keuze. Dat wist heel Nederland honderd dagen geleden ook al wel en Gudde natuurlijk ook. Aftikken die hap. En snel op naar betere tijden. Bosz of De Boer had ook gekund, maar met Koeman haal je meeste zekerheid in huis Van der Wiel naar Toronto Vijf duels voor Tim Matavz 23 maart in de Amsterdam Arena tegen Engeland. Dat wordt de de buutinterland van Ronald Koeman op de bank bij het Nederlands elftal. Zijn aanstelling is nog niet rond, maar de gesprekken lopen en gaan ook komende week door, zo is gis teravond bevestigd. Koeman zelf wil graag en alge meen directeur Eric Gudde gaat met hem voor een oude bekende. Eerder werkten ze drie seizoenen samen bij Feyenoord. In die periode liet Gudde als baas in de Kuip geen mogelijkheid onbenut om het vak manschap van zijn trainer te bena drukken. Koeman krijgt de voorkeur boven onder anderen Peter Bosz, van wie ze bij de KNVB ook gecharmeerd zijn. Bosz werd afgelopen najaar nog informeel gepolst hoe hij te genover een overstap naar de KNVB zou staan, maar hij wilde toen bij Borussia Dortmund blij ven. Later werd hij ontslagen. Koeman is al sinds oktober vrij, na zijn ontslag bij Everton in de Premier League. Dat de KNVB nu pas bij hem uitkomt zou je als een omweg van bijna drie maanden kunnen zien. Want toen Gudde in november zelf begon in Zeist, was Koeman al beschikbaar én bereid te komen. Maar Gudde is wel duidelijk ge weest vanaf zijn aantreden: hij wilde niet overhaast te werk gaan. Hij nam eerst ruim tijd om de situ atie bij Oranje door te lichten en te praten met spelers, trainers en ad viseurs in het voetbal, onder wie Louis van Gaal. De oud-bondcoach was in okto ber de eerste bij wie Gudde op de koffie ging. Uiteindelijk zijn Gudde en voetbalcommissaris Han Berger afgelopen week officieel bij Koe man uitgekomen. Van Gaal is na dat eerste contact verder niet meer ge- Erik ten Hag benadrukte het nog maar eens. Hij wil weinig weten van de emoties die er morgen ko men kijken bij zijn terugkeer in stadion Galgenwaard. Omdat het om Ajax draait en niet om hem. Maar of hij nu wil of niet: de komst van Ten Hag naar Utrecht, zo snel na zijn vertrek, zal gepaard gaan met heftige gevoelens. Vooral ook omdat hij niet zomaar een trainer was in Utrecht. Nee, Ten Hag zorgde de afgelopen tweeënhalf jaar voor een cultuuromslag en gaf de ploeg vooral eer en trots terug. Juist hij vertrok halverwege het seizoen, midden in het door hem zelf zo vaak genoemde 'proces' naar rivaal Ajax. Overvoeren Het gaat hoe dan ook een speciale wedstrijd worden. Ten Hag kent alle sterktes en zwaktes van de te genstander absurd goed. Dat moet toch een voordeel zijn? „Maar ik moet mijn spelers niet overvoeren met de informatie die ik heb over de spelers en staf', zegt hij zelf. „Dat is natuurlijk het gevaar. Dat ik té veel vertel. Het is mijn taak om specifieke punten te pakken waar we echt het verschil kunnen ma ken." Op Zoudenbalch, het trainings complex van FC Utrecht, is de grap snel gemaakt. Iemand Ten Hag al met zijn verrekijker op het balkon gezien? De oud-trainer woont nog altijd in de toren naast het stadion. In de doeken rond het trainings veld - aangebracht voor Kerst en dé tastbare erfenis van het Ten Hag- tijdperk - ontbreekt nog een stukje. „Daar wilde Erik nog even- zaterdag 27 januari 2018 GO 3- C- MLS Gregory van der Wiel (29) staat op het punt over te stappen naar Toronto FC, de Canadese club die afge lopen seizoen kampioen werd van de MLS. Voor Van der Wiel ligt een con tract voor twee jaar klaar. De 46- voudig inter national neemt al na een half jaar afscheid van Cagliari. Dus toch Koeman, coach in de herkansing SCHORSING De tuchtcom- missie van de KNVB heeft Tim Matavz (Vitesse) voor vijf duels ge schorst. Een daarvan is voorwaarde lijk. Het col lege acht be wezen dat hij tegen Hee renveen een elleboogstoot gaf aan Den zei Dumfries. Matavz gaat opnieuw in beroep en kan vandaag spelen tegen PEC Zwolle. Mikos Gouka, Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels Zeist o o, 0) Trainer Erik ten Hag moet mor gen met zijn nieuwe club Ajax zijn oude werkgever FC Utrecht verslaan. Als een architect die zijn zorgvuldig ontworpen ge bouw moet slopen. Voordeel of nadeel? Daniël Dwarswaard en Ard Schouten Amsterdam/Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26