De dijken braken Vandaag bij deze krant Hoe de ramp zijn sporen naliet in de Nieuw- Neuzenpolder Uit onderzoek blijkt dat de helft van de Nederlanders zijn burgemeester niet kent. 'Is dat de vader van Guus Meeuwis?' Doe de quiz op PZC.nl AMC onderzoekt ontwikkeling menselijke organen Walcheren - 1953-2018 Onderzoek van het weefsel moet meer duidelijk maken over de wer king van genen en ontwikkeling van organen. Het is voor het eerst dat een zie kenhuis een biobank opent. Zodra ouders toestemming hebben gege ven en afscheid genomen, haalt het AMC de foetus zo snel mogelijk op. „Het kwam heel af en toe voor dat ouders spontaan vroegen of ze de wetenschap vooruit konden helpen nadat hun kindje dood was geboren of na een abortus", vertelt coördi nator en arts-embryoloog Berna- dette de Bakker. „Maar dat is te wei nig weefsel voor gedegen onder zoek." Het AMC hoopt met behulp van de biobank meer te weten te komen over aangeboren afwijkingen en over de normale groei van een foe tus. Er is bijvoorbeeld nog weinig bekend over het downsyndroom en waarom één extra chromosoom zulke ingrijpende gevolgen heeft. „We weten niet goed waarom het ene kind met downsyndroom be perkte ontwikkelingsmogelijkhe id de toekomst hopen we nog eerder een afwijking te kunnen herkennen den heeft, terwijl het andere de ge wone basisschool kan volgen", zegt Raoul Hennekam, hoogleraar Kin dergeneeskunde en Translationele Genetica, in AMC Magazine. In Nederland ligt de grens voor abortus bij 24 weken. De foetus is dan in principe gezond, waardoor de normale ontwikkeling gevolgd kan worden. Over de foetale ont wikkeling in de eerste tien weken is nog weinig bekend. Daarvoor heeft het AMC eerder de Atlas van de Em bryologie gepresenteerd, waarin in 3D te zien is hoe organen zich in die periode ontwikkelen. Als tijdens een zwangerschapse cho bij veertien weken een vlekje zichtbaar is, weten artsen te vaak niet wat dat betekent, zegt De Bak ker. „In de toekomst hopen we nog vroeger in de zwangerschap een aangeboren afwijking te kunnen herkennen." Het AMC is afgelopen najaar op kleine schaal begonnen met de bio bank. Van de eerste tien foetussen heeft de helft een chromosoomaf wijking, die is vastgesteld na een Niet Invasieve Prenatale Test (NIPT) of vlokkentest. Bij de andere helft gaat het om 'normale' foetus sen na een abortus 'om sociale re denen'. Nieuwsmedia ZEELAND 4 Eerste biobank met foetussen Stellen kunnen na een miskraam of een voortijdig afgebroken zwangerschap voortaan de foe tus nalaten aan de wetenschap. Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam opent hiervoor een speciale biobank. Tonny van der Mee Amsterdam Bernadette de Bakker, arts zaterdag 27 januari 2018 Overwegend grijze dag, hier en daar 7°C wat zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 11688 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1