'Een keer per maand de was doen' 9 Nog even en er komt geen druppel water meer uit de kraan in Kaapstad. De Zuid-Afrikaanse metropool kampt met een ernstig watertekort en is daarmee zeker niet de enige plek op aarde. „Water is wereldwijd het belangrijkste onderwerp van dit moment." Hooguit twee minuten douchen. De wc slechts twee keer per dag doorspoelen. Het water is voor de inwoners van Kaap stad op rantsoen door de aanhoudende droogte - de ergste in honderd jaar. Vanaf 1 februari is er voor maximaal 50 liter per per soon per dag beschikbaar. De tuin sproeien of de auto wassen is uit den boze. De gemeente waarschuwt dat iedereen zich hier aan móet houden. Zo niet, dan daalt het peil in de spaarbekkens zo ver dat er geen druppel meer door de leidingen zal stromen. Het probleem in Kaapstad staat niet op zichzelf. Over de hele wereld raakt het water sneller op dan het wordt aangevuld. Nu al verdringen 7,5 miljard dorstige wereldburgers zich rond de tap en daar ko men er tot 2050 naar verwachting nog een miljard mensen bij. Eerder deze maand zei VN-baas Antonio Guterres dat in 2050 wereldwijd de vraag naar zoet water met nog eens 40 procent zal stijgen en dat dan zeker een kwart van alle mensen in landen wonen met een chronisch gebrek aan water. Zelfs in het kleddernatte Nederland bestaat water- schaarste, benadrukt Rijkswaterstaat. „Zeker als er langere tijd weinig regen valt in het stroomgebied van de grote rivieren of er via de Rijn en Maas minder water ons land binnenkomt. Het leidt tot problemen met de drinkwatervoorziening, de landbouw, de scheepvaart, de industrie en de natuur." Er is oneindig veel water op aarde maar het zit vrij wel allemaal in de oceaan. Dat water is te zout om te worden gebruikt als drinkwater of voor de landbouw. Slechts 3 procent van al het water op aarde is zoet maar daarvan zit weer 70 procent gevangen in sneeuw en ijs en 29 procent als grondwater in de bo dem. Minder dan 1 procent van al het zoete water op aarde zit in meren, rivieren en moerassen en daarvan is slechts 1 procent geschikt als drinkwater. Ontzilten Om de dorst te lessen bouwden onder meer de rijke oliesjeiks in Dubai of Koeweit zogeheten ontziltings- installaties, die zout zeewater omzetten in drinkwa ter. Toch gelooft Kees van Leeuwen, hoogleraar wa termanagement en stedelijke ontwikkeling aan de Universiteit Utrecht, niet dat het ontzilten de water- schaarste op de wereld gaat oplossen. „De methode is erg duur. Zulke installaties zijn van kostbaar roest vrij staal want het zout tast andere metalen aan. Bo vendien is veel energie nodig om het zoet te maken en smaakt het water niet zo lekker." Het zout dat overblijft, gaat vaak terug naar zee waar het milieuschade veroorzaakt, waarschuwen milieu organisaties. Grote delen van de Perzische Golf zouden al zo zout zijn dat het water ongeschikt is voor de ont- ziltingsinstallaties. Beter is het volgens Van Leeuwen om zoveel moge lijk van de weinige neerslag die valt in droge gebieden op te vangen, bijvoorbeeld in regentanks maar ook via de bodem. „Nu pompen steden veel grondwater op dat niet meer wordt aangevuld via de neerslag, omdat alles is dichtgemetseld en het water niet meer in de bodem te rechtkomt. Het water stroomt rechtstreeks via straten en riolen in afwateringskanalen vanwaaruit het via ri vieren in zee belandt. Zo gaan grote hoeveelheden kostbaar water verloren." Schaarste Volgens de hoogleraar leggen meer en meer steden parken en ander groen aan om water de kans te geven in de bodem te zakken. „Vrijwel iedereen is het er in middels over eens dat water wereldwijd het belang rijkste onderwerp van dit moment is. Waterschaarste staat bij organisaties als de Wereldvoedselorganisa tie FAO of het Wereld Economisch Forum op vrijwel elke vergadering bovenaan de agenda." Vooral in de landbouw en het transport is een we reld te winnen, zegt Van Leeuwen. „Nu bereikt een derde van al het voedsel de consument niet omdat het bederft of wordt verspild." Maar ook de productie van ons eten vraagt duize- Door minder vlees te eten kunnen we het waterprobleem op de wereld grotendeels oplossen lingwekkende hoeveelheden vocht. Zo is alleen al voor één fles wijn, gemiddeld 400 liter water nodig, blijkt uit Twents onderzoek naar de 'watervoetafdruk van de wereld'. Van Leeuwen stelt dat boeren het watergebruik makkelijk kunnen terugschroeven. „Bijvoorbeeld door gewassen niet te besproeien onder de bran dende zon, want daarmee gaat veel water verloren door verdamping. Of door elke plant via slangetjes af zonderlijk een paar druppels te geven." De vleesproductie drukt de grootste stempel op het waterverbruik. Een kilo rundvlees vraagt 15.145 liter water vooral voor de granen en andere gewassen die de dieren eten. „We hoeven wat mij betreft niet allemaal vegeta riër te worden maar alleen al door minder vlees te eten kunnen we het waterprobleem op de wereld grotendeels oplossen en daarmee ook politieke en so ciale onrust. Ik ben positief over de toekomst maar dan moet de wereld de komende jaren grote stappen zetten. Zo niet, dan komt een stroom vluchtelingen op gang, die we niet eerder hebben gezien." EGYPTE vrijdag 26 januari 2018 GO Gerben van 't Hof —Kees van Leeuwen, hoogleraar watermanagement en stedelijke ontwikkeling KAAPSTAD Water verdwijnt als sneeuw voor de zon. Het is warm en het waait. Het ver dampt waar je bij staat. Regen is er het afgelopen jaar nauwelijks gevallen. Kaapstad zucht en steunt onder de droogte en het daaruit voortvloeiende waterte kort. „Het is behelpen, elke dag weer", zegt de Nederlandse Elly Beek, inwoner van de Zuid-Afri kaanse miljoenenstad. „Er komt nog water uit de kraan maar ik koop soms ook water in vijf liter flessen die uit andere delen van het land zijn aangevoerd. De duurste was omgerekend 1,60." „Het water is om mee te koken, tandenpoetsen, douchen, de afwas doen. Al het afvalwater gaat bij de planten in de tuin. De wc mag maar één keer per dag worden doorgetrokken. We mogen maar één keer een was draaien. Ik heb dus maar wat extra lakens gekocht om schoon beddengoed te houden." „De autowasserettes in de stad zijn dicht of gebruiken uitslui tend gebruikt water. Het vullen van een privézwembad is uit den boze. Controleurs vliegen met helikopters boven de stad om na te gaan of het niet toch stiekem gebeurt." „Een deel van de inwoners heeft een eigen waterput. Ook dat water telt mee met het geldende rantsoen. Helaas houdt niet ie dereen zich hieraan. Die mensen verpesten het voor de rest." „Zolang er nog water uit de kraan komt, is er nog te leven met de waterschaarste. Maar ik houd mijn hart vast. Vanaf vol gende week gaat het maximum- verbruik per persoon terug naar 50 liter per dag. Daar kun je vrij wel niks mee. Hopelijk houden we het vol tot mei. Dan begint de winter en is er kans op regen." óf- FOTO'S AP, AFREPA 5 Egypte vreest dat Ethiopië minder water door de Nijl laat stromen, nu ze een grote dam aan het bou wen zijn. Onder meer sperziebonen die in Ne derland verkrijgbaar zijn, worden geteeld op de Egyptische woestijnbo dem omdat door het warme klimaat meerdere oogsten per jaar mogelijk zijn. Maar Egypte kan niet terugvallen op voorraden regenwater, want er is bijna nooit neerslag. WATERRISICO'S Optelsom van risico's op drinkwatertekort, neerslagtekort of - overschot, droogte en overstromingen. Extreem hoog Hoog Medium Laag-medium Laag Engeland Kaapstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9