Laatste week! Laagste prijzen op snowroomartik 7 Staatsbosbeheer laat duizenden populieren kappen Het Zeeuws-Vlaamse landschap wacht op zeker vier plekken een kaalslag Duizenden oude populieren worden tot half maart gekapt. „Niet voor zijn tijd." Het is een prachtige laan, de Driewegen- weg tussen Driewe gen (bij Biervliet) en IJzendijke. Al jaren volgroeide populieren steken tien tallen meters de lucht in. Ze geven de polder dat typisch Zeeuws- Vlaamse aanzicht. Peter van Os laat donderdagoch tend vroeg zijn hond uit langs de Driewegenweg. „Ik woon hier al ruim twintig jaar", vertelt hij, „maar de laatste twee, drie jaar is echt erg geworden. Na een storm ligt het bezaaid met takken en niet van die dunnetjes, nee, vuistdikke zitten ertussen. Je zult er maar net fietsen, als er één afvalt." Gert Jan Wösten, boswachter bij Staatsbosbeheer, kan er ook over mee praten. Als het maar een beetje hard heeft gewaaid, kan hij erop uit om her en der in Zeeuws- Vlaanderen takken van het weg dek te halen. „Veertig, vijfenveer tig jaar geleden zijn overal in Zeeuws-Vlaanderen populieren aangeplant. Die groeien snel. Ze zijn op." Met extra onderhoud, door doodhout met een hoogwerker weg te halen, zouden de bomen het langer uit kunnen houden. „Maar dat is nogal kostbaar", zegt Gert Jan Wösten. „En het schiet ook niet op", voegt 'inhuur-bos- wachter' en schapenhouder Jeroen Klauwens toe. Hij schat dat Staats bosbeheer alleen al 85 kilometer aan populieren heeft in Zeeuws- Vlaanderen. 'Slechts' zo'n vijf kilo meter aan populieren wordt vanaf aanstaande maandag tot half maart aangepakt, tot het broedsei- zoen aanbreekt. De werkzaamhe den zullen verspreid door Zeeuws-Vlaanderen plaatsvinden, naast de Driewegenweg tussen Driewegen en IJzendijke onder meer aan de Fort Ferdinandusweg tussen Koewacht en Absdale, aan de Mosselpolderdijk bij Philippine en in natuurgebied Smitsschorre bij Axel. Het Vlaamse bosbouwbedrijf De Baere die door Staatsbosbeheer in de arm is genomen, begint maan dag bij Axel. Aan de bomenkap daar zit een apart verhaal vast. Op zich kunnen de rijpe populieren daar weinig kwaad. Wegverkeer is Binnen driejaar moeten er jonge populieren terug staan er niet, maar de Rijksluchtvaart dienst heeft verwijdering van de bomen geëist, weet 'inhuur-bos- wachter' Jeroen Klauwens. „Om dat vlakbij een zweefvliegveld is." Van een kaalslag zal daar overigens geen sprake zijn, vertelt hij voor alle duidelijkheid. „Hazelaars die er ook staan, blijven er gewoon. Het gebied blijft groen." Weids Op de andere plekken waar popu lieren zullen verdwijnen, zal het eerst wel een vreemd gezicht zijn. De polder wordt opeens erg weids. Niks aan te doen, volgens Klauwens. Staatsbosbeheer laat het boven dien niet bij het kappen. Binnen drie jaar moeten er jonge bomen terug staan, opnieuw populieren. Klauwens: „Het voordeel van po pulieren is dat je de takken ervan op kweek kunt zetten, kunt klo nen. De bomen die teruggezet worden, zullen al 1,80 meter lang zijn. En als ze goed wortelen, kun nen ze wel een meter per jaar groeien." De gekapte populieren gaan, in korte stammen gezaagd, in contai ners naar Azië. Wat er daar mee gebeurt, weet Jeroen Klauwens niet. „Ze komen misschien wel te rug naar Europa. Koop je er straks een meubel van in de winkel." Het is mooi meegenomen dat Staatsbosbeheer ook nog wat aan de houtverkoop overhoudt. De op brengst wordt gebruikt voor het beheer van natuurgebieden. 25% showroomkorting vrijdag 26 januari 2018 zv 'Vuistdikke takken komen er vanaf Harmen van der Werf Driewegen Zweefvliegveld - Gert Jan Wösten, boswachter Boswachter Gert Jan Wösten (r) en zijn collega Jeroen Klauwens op de Driewegenweg, nog tussen de populieren, fotoboaztimmermans Wilt u dit voorjaar genieten van een gloednieuw interieur? Bij Binnenuit Meubelen (De Jonge Hoek van Dijke) profiteert u alléén deze week nog van 25% showroomkorting! Dus 25% korting op zitbanken, fauteuils, bijzettafels, eetkamertafels en eetkamerstoelen, televisiemeubels en meer. Plan vandaag nog uw bezoek! 100 WOONMERKEN 9.000M2 INSPIRATIE PERSOONLIJK WOONADVIES WOONPLAZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66