C9 Terneuzen slaat terug NGB laat Sluisenaren program deels invullen Officier wil pedofiel nog twee jaar in tbs Hondje 2 OUDERENZORG INNOVATIEA HZ-studenten ontwikkelden een 'smart shower'; een innovatieve douche die ervoor kan zorgen dat ouderen zich langer zelfstandig kunnen wassen. Commentaar Het ZB Planbureau haalt zich de woede op de hals van Jan Lonink. De burgemeester van Terneuzen heeft geen goed woord over voor de aanbeveling om de stedelijkheid in Zeeland te bundelen op Walcheren. Lonink toont misschien wat onnodige minachting met zijn opmer king dat Vlissingen en Middelburg al decennia niet met el kaar overweg kunnen. Maar zijn ergernis over het advies van het planbureau is begrijpelijk. En zijn kritiek is terecht. Niemand kan de ogen sluiten voor de ontwikkeling dat be drijven en instellingen meer en meer aansluiten bij sterke partners buiten Zeeland. Je hoeft hier niet krampachtig naar stedelijke kracht te streven als die er in de nabije omgeving al is. Lonink constateert dat Zeeland uit drie regio's bestaat die allemaal in een andere richting kijken. Dat is juist. De ban den met België, Rotterdam of Brabant zijn in veel opzichten belangrijker dan de samenhang binnen Zeeland. Dat ziet Lo nink goed. Het is niet verstandig Zeeland naar binnen te rich ten. Toch, hoe succesvol de samenwerking over de grens ook is, er blijven hier afspraken nodig over onderwijs, wonen, ver voer en cultuur. Als Zeeuwse overheden hun krachten bun delen en voorzieningen naar een hoger plan tillen door ze te concentreren, dan schieten we er allemaal mee op. Ontdaan van het luchtfietsen over urbanisatie is het advies van ZB Planbureau wel degelijk nuttig. Lonink brengt het terug naar de juiste proporties. Zeeland hoeft niet krampachtig naar sterke stad te streven als die er in de nabije omgeving al zijn „We hebben zo'n twintig reacties gehad. Ik ben er enthousiast over dat mensen die moeite hebben ge nomen", zegt fractievoorzitter Mare Rijk. De aangedragen punten moesten wel rijmen met de visie van de par tij om opgenomen te worden in het programma. Rijk noemt als voor beeld de paden van het Elder- schansbos in Aardenburg. „Die moeten opgeknapt worden zodat ook mensen van Coensdike er met hun rollator kunnen lopen. Zoiets nemen we direct over." Natuurver- eniging 't Duumpje liet weten toe gankelijke natuur belangrijk te vin den. „Daar staan wij zelf ook achter, dat stond al in ons programma." Ik ben er enthousiast over dat mensen de moeite namen te reageren Andere punten uit het programma zijn ruimte geven aan bedrijven en de agrarische sector, zoeken naar mogelijkheden om starters- en le- vensloopbestendige woningen te bouwen en behoud van alle vor men van verkeer langs de kustlijn. ALMANAK Het was een verschijning waar je beslist niet omheen kon. Een niet onaantrekkelijke vrouw liep door het centrum van Middelburg. Hoge hakken, lange benen en een lange jas waarin ze een allerschattigst hondje had gestopt. Een man die haar passeerde keek jaloers naar de comfortabele plek die het diertje had. „Zo, die zit daar lekker. Ik zou willen dat ik dat hondje was." „Dat zou u niet meevallen, me neer", reageerde de vrouw. „Ik ben namelijk net onderweg naar de dierenarts. Om hem te laten castreren." AARDENBURG Partijen om tafel voor leefbaarheid Duitstalige roman Barbara Burkhardt Twintig kandidaten Sociaal Terneuzen TERNEUZEN Concert Jon Amor gaat niet door Schrobben moet je zelf doen, maar verder maakt de 'smart shower' het douchen een stuk makkelijker. „Je hoeft nergens naar om te kijken", zegt HZ-student Vincent de Bert. „Je staat nooit onder een koude straal: het water is meteen de goede temperatuur." Met een modern be dieningspaneel kun je het apparaat allerlei opdrachten geven: shampoo bij het water voegen en drogen bij voorbeeld. „Je kunt kiezen voor een straal van boven ofvanaf de zijkant: zo is het mogelijk om bijvoorbeeld alleen het onderlichaam te douchen." Het drogen gebeurt niet met warme lucht, maar met grote rode ledlampen. Je hebt nog wel een handdoek nodig, legt HZ-stu dent Bart van Dijke (21) uit. „Die lampen zijn vooral bedoeld om mensen warm te houden na het douchen." Vincent en Bart horen bij de elf studenten van de opleiding Engi neering, die de afgelopen twee jaar aan de smart shower werkten. Ze bedachten het apparaat en ontwik kelden het, in overleg met de toe komstige gebruikers. Bart: „We hebben ouderen geïnterviewd en samen met hen het bedieningspa neel vormgegeven. De letters zijn groot, zodat ook slechtziende oude ren er gebruik van kunnen maken." De smart shower is één van de projecten die onderdeel zijn van een samenwerking tussen WVO Zorg en de Zeeuwse hogeschool. De studenten presenteerden een prototype van hun nieuwe apparaat gisteren aan bestuurders, docenten en andere betrokkenen. Bij het nieuwe zorgcentrum Scheldehof in Vlissingen werd een nieuw project- lokaal geopend, waarin studenten les krijgen in de praktijk. Ze werken daarnaast aan andere innovatieve T. werd vier jaar geleden voor een zedenzaak uit 2011 veroordeeld tot twee jaar cel en tbs. Het ging toen om het plegen van ontucht met een toen 10-jarige jongen, het bezit van kinderporno en het maken van kin derpornofoto's. Sinds 1985 heeft T. in totaal voor 18 keer ontucht met jongetjes iets meer dan 9 jaar achter de tralies doorgebracht. Gisteren wilde de officier van justitie dat die tbs met twee jaar wordt verlengd. Volgens hem weet T. deksels goed dat hij pedofiel is en dus niet voor een 'stoornis' hoeft te worden behandeld. Daarnaast vindt hij dat de behandelaars zich niet aan hun afspraken houden en wel degelijk inzicht hebben in hoe hij in elkaar steekt. Dit in tegenstel ling tot de gedragsdeskundigen. Ook vinden die dat er nog heel wat stappen moeten worden gezet om risico's in de toekomst uit te sluiten. Uitspraak 8 februari vrijdag 26 januari 2018 Nieuw Gemeentebelang (NGB) in Sluis vroeg clubs en vereni gingen om voor de gemeente raadsverkiezingen te laten weten wat ze belangrijk vinden in hun woonplaats. Dat resul teerde in een lijst aandachts- en actiepunten per kern. Sophie Stockman Sluis -Mare Rijk, fractievoorzitter Tip? redactie@pzc.nl De Koninklijke Neder- landsche Heidemaat schappij gaat in Aarden burg rond de tafel met al lerlei partijen om het stadje leefbaar te hou den. Dat is een gevolg van de enquête die eind 2016 op initiatief van de stadsraad onder inwo ners werd gehouden. De gemeente Sluis, Woon- goed Zeeuws-Vlaande- ren, ZorgSaam, de Rabo bank en projectontwikke laars zijn uitgenodigd voor een workshop. BRESKENS Talendocente Barbara Burkhardt (foto) uit Bres- kens heeft haar eerste roman geschreven. Schwanenbier is een Duitstalig boek dat gaat over Lea die haar tante in Brugge bezoekt. Ze komt echter terecht in een zoektocht door de ge schiedenis van een fami liebrouwerij. Schwanen bier is te bestellen via amazon.de. Vandaag en morgen is het boek daar ook gratis als e-book te downloaden. TERNEUZEN Sociaal Terneuzen, in september 2016 ont staan na een afsplitsing van de PvdA, gaat de raadsverkiezingen in met twintig kandidaten. Op één en twee staan raads leden Jack d'Hooghe uit Axel en Ingrid Wojtal uit Terneuzen. De partij stelt: 'door onze open, eigen stijl is het duidelijk dat gevestigde partijen in Terneuzen nog steeds moeten wennen aan onze directe aanpak'. Het concert dat de Britse blueszanger- en gitarist Jon Amor van avond, vrijdag, zou geven in cuituurcafé Porgy Bess in Terneu zen, gaat niet door. Amor heeft gisteren af gezegd, omdat hij ziek is. Hij zou optreden met gitarist-songwriter Matt Taylor en de King's Rhythm Crew. In je eentje Cornelleke Blok Vlissingen De inmiddels 71-jarige Terneuze- naar J. T., die in een tbs-kliniek in Poortugaal in Zuid-Holland verblijft, was gisteren overdui delijk tegenover de rechtbank: „Ze willen me laten zeggen wat ik niet kan zeggen omdat ik het niet heb gedaan." Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64