C9 Terneuzen slaat terug Eteck loopt zich warm voor verdere strijd Officier wil pedofiel nog twee jaar in tbs Hondje 2 OUDERENZORG INNOVATIEA HZ-studenten ontwikkelden een 'smart shower'; een innovatieve douche die ervoor kan zorgen dat ouderen zich langer zelfstandig kunnen wassen. Commentaar Het ZB Planbureau haalt zich de woede op de hals van Jan Lonink. De burgemeester van Terneuzen heeft geen goed woord over voor de aanbeveling om de stedelijkheid in Zeeland te bundelen op Walcheren. Lonink toont misschien wat onnodige minachting met zijn opmer king dat Vlissingen en Middelburg al decennia niet met el kaar overweg kunnen. Maar zijn ergernis over het advies van het planbureau is begrijpelijk. En zijn kritiek is terecht. Niemand kan de ogen sluiten voor de ontwikkeling dat be drijven en instellingen meer en meer aansluiten bij sterke partners buiten Zeeland. Je hoeft hier niet krampachtig naar stedelijke kracht te streven als die er in de nabije omgeving al is. Lonink constateert dat Zeeland uit drie regio's bestaat die allemaal in een andere richting kijken. Dat is juist. De ban den met België, Rotterdam of Brabant zijn in veel opzichten belangrijker dan de samenhang binnen Zeeland. Dat ziet Lo nink goed. Het is niet verstandig Zeeland naar binnen te rich ten. Toch, hoe succesvol de samenwerking over de grens ook is, er blijven hier afspraken nodig over onderwijs, wonen, ver voer en cultuur. Als Zeeuwse overheden hun krachten bun delen en voorzieningen naar een hoger plan tillen door ze te concentreren, dan schieten we er allemaal mee op. Ontdaan van het luchtfietsen over urbanisatie is het advies van ZB Planbureau wel degelijk nuttig. Lonink brengt het terug naar de juiste proporties. Zeeland hoeft niet krampachtig naar sterke stad te streven als die er in de nabije omgeving al zijn Eteck was tot voor kort eigenaar van het zogeheten warmte-koude-op- slagsysteem in Ouverture, maar de gemeente besloot in samenspraak met de bewoners vanaf dit jaar in zee te gaan met een andere exploi tant: DNWG-infra. Eteck vindt dat de gemeente niet de juist procedu res heeft gevolgd, maar haalde bak zeil bij de rechter. Eerder deed ook het Nederlandse Arbitrage Insti tuut al een voor de gemeente gun stige uitspraak, namelijk dat Eteck de installatie moest overdragen. De gemeente meldt dat het be drijf dat op t januari heeft gedaan. Zes dagen later was er meteen een grote storing, waarbij DNWG te gen een aantal praktische zaken aanliep die nog niet goed waren ge- Zes dagen na de overdracht deed zich al een grote storing voor regeld. De komende tijd worden verbeteringen doorgevoerd. Eteck legt zich ondertussen nog niet neer bij de uitkomst. Eind volgende maand dient het hoger beroep. De gemeente zegt alle vertrouwen te hebben in een goede afloop. ALMANAK Het was een verschijning waar je beslist niet omheen kon. Een niet onaantrekkelijke vrouw liep door het centrum van Middelburg. Hoge hakken, lange benen en een lange jas waarin ze een allerschattigst hondje had gestopt. Een man die haar passeerde keek jaloers naar de comfortabele plek die het diertje had. „Zo, die zit daar lekker. Ik zou willen dat ik dat hondje was." „Dat zou u niet meevallen, me neer", reageerde de vrouw. „Ik ben namelijk net onderweg naar de dierenarts. Om hem te laten castreren." Cultuurcentrum wint toekomstprijs 't Smoske gaat maandag open Oude leidingen vervangen GOES Westveer heet niet Bram maar Bart Schrobben moet je zelf doen, maar verder maakt de 'smart shower' het douchen een stuk makkelijker. „Je hoeft nergens naar om te kijken", zegt HZ-student Vincent de Bert. „Je staat nooit onder een koude straal: het water is meteen de goede temperatuur." Met een modern be dieningspaneel kun je het apparaat allerlei opdrachten geven: shampoo bij het water voegen en drogen bij voorbeeld. „Je kunt kiezen voor een straal van boven ofvanaf de zijkant: zo is het mogelijk om bijvoorbeeld alleen het onderlichaam te douchen." Het drogen gebeurt niet met warme lucht, maar met grote rode ledlampen. Je hebt nog wel een handdoek nodig, legt HZ-stu dent Bart van Dijke (21) uit. „Die lampen zijn vooral bedoeld om mensen warm te houden na het douchen." Vincent en Bart horen bij de elf studenten van de opleiding Engi neering, die de afgelopen twee jaar aan de smart shower werkten. Ze bedachten het apparaat en ontwik kelden het, in overleg met de toe komstige gebruikers. Bart: „We hebben ouderen geïnterviewd en samen met hen het bedieningspa neel vormgegeven. De letters zijn groot, zodat ook slechtziende oude ren er gebruik van kunnen maken." De smart shower is één van de projecten die onderdeel zijn van een samenwerking tussen WVO Zorg en de Zeeuwse hogeschool. De studenten presenteerden een prototype van hun nieuwe apparaat gisteren aan bestuurders, docenten en andere betrokkenen. Bij het nieuwe zorgcentrum Scheldehof in Vlissingen werd een nieuw project- lokaal geopend, waarin studenten les krijgen in de praktijk. Ze werken daarnaast aan andere innovatieve T. werd vier jaar geleden voor een zedenzaak uit 2ori veroordeeld tot twee jaar cel en tbs. Het ging toen om het plegen van ontucht met een toen 10-jarige jongen, het bezit van kinderporno en het maken van kin derpornofoto's. Sinds 1985 heeft T. in totaal voor 18 keer ontucht met jongetjes iets meer dan 9 jaar achter de tralies doorgebracht. Gisteren wilde de officier van justitie dat die tbs met twee jaar wordt verlengd. Volgens hem weet T. deksels goed dat hij pedofiel is en dus niet voor een 'stoornis' hoeft te worden behandeld. Daarnaast vindt hij dat de behandelaars zich niet aan hun afspraken houden en wel degelijk inzicht hebben in hoe hij in elkaar steekt. Dit in tegenstel ling tot de gedragsdeskundigen. Ook vinden die dat er nog heel wat stappen moeten worden gezet om risico's in de toekomst uit te sluiten. Uitspraak 8 februari vrijdag 26 januari 2018 Het conflict over de collectieve energievoorziening in de Goese wijk Ouverture is nog niet be slecht. Het door de gemeente aan de kant geschoven bedrijf Eteck gaat in hoger beroep tegen een voor de gemeente gunstige uitspraak van de rech ter. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE De Toekomstprijs 2018 van de sociëteit Noord- Beveland is gewonnen door Biancavan Duyn uit Kortgene. Zij wil een Kunst en Cultuurcentrum oprichten. Dit plan won zowel de hoofdprijs als de publieksprijs. Dit jaar zijn maar vier plannen in gediend. Naast het win nende plan waren dat een hondenspeelplaats, 'Elk dorp zijn eigen hoog- stamboomgaard' en het waterproject 'Rondom de pomp'. MIDDELBURG 't Smoske opent maan dag 29 januari de nieuwe vestiging in Middelburg. De broodjeszaak in het winkelcentrum aan de Pottenbakkerssingel (bij AH en Action) gaat zeven dagen per week open van 10.00 tot 18.00 uur. Eigenaar Ton Luteijn (foto) verwacht veel klan ten en zet daarom extra personeel in. „We hebben veel personeel uit Mid delburg kunnen aantrek ken. Zij zijn al opgeleid in Vlissingen." OUD-VOSSEMEER Alle oude gas-, waterlei dingen en elektriciteits kabels worden vervangen in Oud-Vossemeer. Dat gebeurt in opdracht van Enduris en Evides. Het werk is gestart in de Bou Kooijmanstraat. Daarna zijn de Boneblok-, Raad- huis-, Cornelis Franken-, Prins Maurits-, Marinus Lindhout- en Molenstraat en Onder de Molen aan de beurt. De aannemer verwacht vijf maanden bezig te zijn. De vrijwilliger van zorg centrum Ter Valcke die woensdag de Frans Naereboutpenning kreeg, heet niet Bram, maar Bart Westveer. Door foutieve informa tie van de gemeente stond dat gisteren ver keerd in de krant. West veer is actief rondom de zondagdiensten in Ter Valcke. In je eentje Cornelleke Blok Vlissingen De inmiddels 71-jarige Terneuze- naar J. T., die in een tbs-kliniek in Poortugaal in Zuid-Holland verblijft, was gisteren overdui delijk tegenover de rechtbank: „Ze willen me laten zeggen wat ik niet kan zeggen omdat ik het niet heb gedaan." Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60