4 DE KOE REDDINGSACTIE Voortvluchtige Hermien in spoor van Tamworth Two Veel Nederlanders komen in actie om de ontsnapte koe Hermien van het slagersmes te redden. Zo heeft het enige grote Koeienrusthuis' toegezegd een plekje voor de meest besproken koe van Nederland vrij te maken. asMilWiitirv antwoordelijkheid ook voor hun. Ik ben nu verantwoordelijk voor de koe - ook als er ongelukken gebeuren. Als mensen zich er hard voor willen ma ken, dan trek ik mij terug." Hollander gaat ervan uit dat de koe uit het Overijsselse Lettele aan al dit gedoe een behoorlijk 'stresssyn droom' heeft overgehouden. „We hebben eerder een koe gehad, Victo ria, die ook was losgebroken. Die heeft zich in ons rusthuis heus wel aangepast, maar ze bleef altijd wat anders. Zodra er iets ongebruikelijks gebeurde - een dierenarts die lang skwam - werd ze weer heel schuw. Ze lijken mak, maar kunnen om het minste of geringste gaan flippen. Ze hebben het vertrouwen in mensen een beetje verloren." 'Koeienfluisteraar' Driessen denkt dat het wel goed gaat komen met Hermien. „Die Limousinkoeien zijn wel vrij temperamentvolle beestjes. Als Hermien weer terug bij de kudde is, zal de situatie normaliseren." Koe Hermien is op social media in middels het gesprek van de dag. Er worden onder de verschillende hashtags #FreeHermien, #SaveHer- mien en #KoeHermien allerlei red dingsacties gesuggereerd. Het was een van de leukste ver halen in de tijd dat ik correspon dent was in het drijvende ko ninkrijk. Twee levenslustige varkens die eerst de regio, daarna de natie en vervolgens de wereld in 1998 in de greep hiel den. Met Amerikaanse en Ja panse televisie ploegen reisden vele correspondenten tot diep in de Cotwolds om verslag te doen van het epos van 'Butch en Sun- dance', zoals de twee varkens in middels waren gedoopt. Butch (een beer) en Sundance (een zeug) waren broer en zus. Ze waren voorbestemd voor het abattoir maar gingen er vandoor toen de veewagen voorreed. Heroïsch was hun ontsnapping zeker. Ze wrongen zich door een hek en zwommen vervolgens de rivier de Avon over. Het lokale nieuws werd een wereldhit. NBC meldde: „Deze varkens zijn beroemdheden geworden." Het grote publiek trok zich het lot van de varkens waarschijn lijk extra aan na het succes van de fdm Babe, waarin een varken de hoofdrol speelt, die een paar jaar daarvoor een kaskraker was. Ondanks beschuldigingen van hypocrisie (degenen die zich druk maakten om de Tamworth Two aten gewoon ham) wilde toch iedereen de vluchtelingen redden. Dit was gewoon een mooi verhaal. Hun eigenaar wilde ze laten vangen en alsnog laten slachten want elk beest was 50 pond waard, zo zei hij. Dat bracht de Daily Mail ertoe de beide die ren te kopen in ruil voor de exclusieve rechten op het verhaal. Een week later wer den de varkens opge spoord en gevangen. Uiteindelijk leefden Butch en Sundance lang en gelukkig op een dierenopvangcentrum in Kent. Broer en zus werden 13 en 14 jaar oud. In 2003 maakte de BBC een film over hun ontsnapping: The Legend of the Tamworth Two. Volgens Bert Hollan der, oprichter van het Koeienrusthuis, zitten er nog be hoorlijk wat 'haken en ogen' aan de red dingsactie. Aller eerst moet Hermien maar eens ge vangen worden en makkelijk gaat dat volgens hem niet worden. Hollander: „Ze loopt al zes weken vrij rond en reken maar dat ze heel schuw is ge worden; beducht voor elk mens dat bij haar in de buurt komt." De koe zou samen met andere koeien begin december al vervoerd worden naar een slachthuis in Eiber gen, maar brak samen met haar zus los. Die zus is inmiddels gevangen, maar Hermien is tot op heden steeds ontsnapt aan de mensen die haar wilden vangen. Zelfs een jager lukt het niet om haar neer te schieten. Die jagersactie vindt Bert Hollander, eigenaar van het Koeienrusthuis, als koeienkenner vreemd. „Ik denk niet dat een jager een krach tig genoeg geweer heeft voor zo'n groot dier. Daar moet een agent bij komen." 'Koeienfluisteraar' Joep Driessen vindt dat de mensen in Lettele, de Overijsselse woonplaats van Hermien, het tot nu toe niet goed hebben aangepakt. Volgens hem hadden er geen artsen of jagers aan de vangst te pas hoeven komen: die hebben Hermien de af gelopen weken proberen te verdoven en doden. „Maar een koe lokken is eigenlijk vrij simpel: je hebt er alleen maar andere koeien voor nodig." Driessen, van huis uit dierenarts, stelt voor een paar koeien in de buurt van Hermien te laten grazen. „De koe Als er mensen zijn die de koe willen hebben, kunnen ze hem voor niks krijgen van mij Driessen: zal daar vanzelf op afkomen: koeien zijn kuddedieren, hebben behoefte aan gezelschap. Als ze dan allemaal samen zijn en tot rust zijn gekomen, kan je ze, hup, in één keer op een wa gen laden." Hermien zal in haar een tje ook niet zomaar het loodje leggen, zegt hij. „In het bos is er genoeg te eten: takken, bladeren, gras." Hermien kan ze in principe terecht bij Hollander in het Friese plaatsje Oldeberkoop. In principe. Want er staan al wel twintig andere koeien op de wachtlijst. „Maar als de nood aan de man is, kunnen we altijd wel een plekje vrijmaken. Als Hermien een maal gevangen is, is het een koud kunstje haar per veewagen naar ons toe te vervoeren." Hollander wil al te enthousiaste Hermienredders er wel op wijzen dat de opvang van een koe 'een behoor lijk prijskaartje' heeft. Hollander: „Waar mensen niet bij stilstaan, is dat het onderhoud van zo'n koe veel geld kost. Een koe kan wel zo'n twintig jaar leven en kost ons hier - qua ver zorging en voer - zo'n 160 euro per maand. We merken dat het ons al moeite kost om fondsen bij elkaar te schrapen voor de 45 dieren die we hebben. Mensen zijn vaak in het begin heel enthousiast om aan zo'n reddingsactie mee te doen maar het gaat erom dat ze ons ook op de lange duur financieel steunen." Om aan deze nood kreet te voldoen is Ka merlid Esther Ouwe hand van de Partij voor de Dieren inmiddels een crowdfundingsactie voor de koe gestart onder de hashtag #cowfunding Eigenaar Herman Janssen wil het dier best afstaan aan het rusthuis. „Als er mensen zijn die de koe willen hebben, kunnen ze hem voor niks krijgen van mij. Maar dan is de ver- vrijdag 26 januari 2018 GO ^YÏlÖ<THEfRE lOT'TEl Hermien heldin van 't land Bob van Huët Eefje Oomen Lettele Herman Janssen, eigenaar Koe Hermien mag mak overkomen, ze laat zich niet vangen. FOTO RONALD HISSINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4