3 Vreetbeesten en andere schimmels Ook geen pretje in huis Koele kaas Puzzelen met poefjes Weg hoofdpijn! SOORTEN deld hout gelijk in de beits of lak zet. Daarvan verliest een tor of een larve zijn eetlust. „Het is simpelweg pech als een kever je raam binnenvliegt, een kiertje in het hout vindt en zich naar binnen vreet om eieren te leg gen", zegt Vennink. Schimmels zijn een ander verhaal. In het voorkomen daarvan maakt goede ventilatie een wereld van ver schil. „Een kelder of kruipruimte mag best vochtig zijn, zolang er maar sprake is van een goede luchtdoor- stroom", legt Vennink uit. „Nat hout en stilstaande lucht zijn de ideale voedingsbodem voor zwammen". Hoe kom je er vanaf? Houtworm en zwammen kun je eigenhandig verwijde ren. Daarvoor is alles op internet te koop. Toch raadt Vennink aan om een professio nal in te huren. Het gif dat wordt ver kocht is gevaarlijk voor de gezond heid en dient met speciale appara tuur en onder bescherming te wor den aangebracht. „Doe je het niet goed, dan komt het probleem terug", aldus de ongediertebestrijder. Zwammen worden doorgaans weggebrand met een gasbrander, waarna je de resten op het oppervlak kunt wegschuren. Vervang aangetast houtwerk door hout dat is behandeld tegen schimmel. Met bestrijdings middelen vernietig je achtergebleven sporen die kunnen zorgen voor nieuwe zwamgroei. Bij de bestrijding van schimmels is het belangrijk dat de oorzaak wordt aangepakt. Is er bij voorbeeld sprake van te veel vocht, dan kan dit worden teruggedrongen met korrels of vochtvreters. Houtworm is te bestrijden met gif, maar kan ook worden aangepakt met hetelucht. In dat geval wordt met een warmtepomp de temperatuur in een ruimte korte tijd verhoogt. Larven gedijen namelijk het best bij een ka mertemperatuur en zijn niet bestand tegen temperaturen van 55 graden Celsius of hoger. Met de heteluchtmethode kan een volledige ruimte in één keer worden be handeld. ONGENODEGASTEN vrijdag 26 januari 2018 GO Houtworm Gaatjes in het hout en zaagsel ernaast? Dat is de houtworm: een ver zamelnaam voor larven van houtaantastende torren en kevers, zoals de huisboktor, spint houtkever, gewone houtwormkever en bonte knaagkever. Lar ven van de boktor kun nen tot 12 jaar onopge merkt in hout zitten. Ze eten hele gangenstel sels in balken. De ke vers zijn bruin/zwart met twee grijze vlekken op het schild. De larven zijn grijswit en kunnen tot 33 mm lang worden. Natrot Natrot is de verzamel term voor schimmels die hout aantasten in vochtige omgevingen. Meest voorkomende soorten: kelderzwam en poriënzwam. Behalve in kelders en kruipruimtes, komt de schimmel voor op buitenhout waarvan de verf is afgebladderd. Deze zwammen verpul veren het hout. De kel derzwam wordt dankzij donkerbruine schimmel draden, vaak waaiervor mig vertakt, regelmatig aangezien voor een spinnenweb. Het vrucht lichaam is geelbruin met een lichtere rand. Houtrot De huiszwam heeft geen vocht nodig om te groeien. Eenmaal ge vestigd kan de huis- zwam zich als een spa ghetti door het huis ver spreiden. Hierdoor kan een woning in korte tijd vervallen en de schade post hoog oplopen. De huiszwam is eerst wollig wit. De schimmeldraden zijn bruin. Het vruchtli chaam is een roest bruine plaat met lichtere rand. Symptomen zijn: roestbruin stof (sporen), barsten in het houtwerk en een zwamgeur. Bruinrot Bruinrot wordt veroor zaakt door schimmels als de huis- en kelder- zwam. Die breken cellu lose in hout af, waar door hout poeder wordt. Hout met bruinrot is donkerder en je ziet ku busvormige patronen. Bruinrot is moeilijk te ontdekken en is vaak vergevorderd als het zichtbaar wordt. 4 m Je ziet deze dier tjes zelden, toch wonen ze graag in onze huizen. ILLUSTRATIE MEREL CORDUWENER Zilvervisje Zilvervisjes in huis? Dat duidt vaak op een te hoge lucht vochtigheid. Ze knagen graag aan schilderijen, foto's en eten. Papiervisje Schadelijker zijn papiervis jes, die houden van droogte en zijn dol op boeken, kle ding en be hang. Bedwants Bloedvlekjes op lakens of last van bultjes als je wakker wordt? Denk dan aan de bedwants. Het diertje leeft van mensen bloed. Om van bedwantsen af te komen is professionele bestrijding nodig. Muizen. Muizen komen graag in huis om te eten en het is er warm. Het knaagge- drag van mui zen kan voor gevaarlijke si tuaties zorgen. Als een muis zijn tanden in een kabel zet, kan dit resulte ren in kortslui ting en in het ergste geval brand. Een mesje heb je niet nodig, bij deze door Studio Ap- pétit ontwor pen Cheese Platter (39,95 euro). Hij is gemaakt van rond gesneden speeksteen uit Finland. Daarop zit een koperen driehoek die je kunt gebruiken als kaasmes. Zet de steen vooraf met de kaas in de koel kast en de steen blijft koel tijdens het serveren. Vij5.nl Hij is zeker niet al leen leuk voor kin deren, deze poef in de vorm van een puz zelstukje. Je kunt ui teraard één Buzzi- Puzzle neerzetten, maar je kunt ook meerdere puzzel stukjes in allerlei kleuren aan elkaar vastmaken. Door de zachte stof (vilt) en het schuim zitten ze niet alleen lekker, ze zijn ook nog eens geluiddem pend. Hij staat origi neel op de kinderka mer, maar is ook ge schikt voor op kan toor of in een wacht ruimte. De poef is vanaf 303 euro te koop bij Buzzi.space In deze koude maanden is de lucht vochtigheid in huis vaak te laag. Dat kan zorgen voor hoofdpijn, droge ogen, een droge huid en lusteloos heid. De oplossing: plaats tenminste twee kamerhortensia's per woon ruimte. Deze kamer plant kan water via huidmondjes in het blad zo goed verdampen dat de luchtvochtigheid direct stijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47