Vakantiesfeer met vijgenboom 44 2 ROMKE VAN DE KAA Picknicktafel door de helft Vreetbeesten Met het blote oog kom je ze zelden tegen: houtwormen, boktorren of kelderzwammen. Maar als ze eenmaal hun intrek bij je hebben genomen, vreten ze langzaam je huis op. Column Niets dat de vakantiesfeer beter oproept dan een vijgenboom op het terras. Ik zou niet willen beweren dat een vijgenboom pje in een pot volledig winterhard is. Maar als je er zorgvuldig mee omspringt, kan een vijg toch een leven lang meegaan. Vocht vormt 's winters een grotere bedreiging dan vorst. Want een natte potkluit bevriest veel eerder dan een droge. Strui ken die nog aan de groei zijn op het moment dat de vorst invalt zijn extra kwetsbaar. Wees daarom spaarzaam met mest die veel stikstof bevat, want stikstof bevordert de groei. Gebruik liever een meststof met veel kalium en fosfor, zoals je die geeft aan tomaten. Mest niet door tot diep in de herfst, maar houd er eind juli mee op. Een vijg in een pot draagt vaak meer vruchten dan een in de volle grond; in een pot hebben de wortels een beperkte groeiruimte. Dat bevordert de bloei van de vijg. Zoek overi gens niet naar bloemen aan de boom, want de bloem is de vijg zelf; wat wij een vrucht noemen is in feite de bloembo dem met piepkleine bloempjes aan de binnen kant. In Mediterrane streken, waar veel vijgen wor den geteeld, worden die bloemen bevrucht door een galwespje. Het gaatje waardoor het insect binnendringt is te zien aan de bovenkant van de 'vrucht'. Bij ons komt dat wespje niet voor, maar veel vijgenrassen kunnen ook zonder bevruchting vijgen geven. vierkante kuip van 50x50x50 cm zal een vijg uit groeien tot een struik van ruim twee meter breed en hoog. Het is geen gek idee om een vijg-in-pot van meet af aan in een platte vorm te snoeien. Streef naar een waaier, hoewel het hoekige hout van de vijg nooit een perfecte waaiervorm zal aannemen. Het voordeel van een waaier - of iets wat daarop lijkt - is dat zo'n struik gemakkelijker tussen twee rietmatten is in te pakken, mocht het een keer streng vriezen. Noppenfolie mag na tuurlijk ook, dat oogt minder ambachtelijk maar is even effectief als riet. Vijgenbomen dragen in ons klimaat maar een maal vruchten, in oktober. Ze maken wel een aanzet voor een tweede dracht, maar de kleine groene vijgjes waarmee de struiken de winter in gaan rijpen nooit. Haal ze liever weg, want ze zul len toch bevriezen. De vruchten die volgend jaar zullen rijpen zijn die kleine groene knopjes ter grootte van een erwt, die bij het ingaan van de winter al zichtbaar zijn bij de littekens van het af gevallen blad. Koop niet zomaar een vijgenstruik, maar kies een ras dat bewezen heeft veel vorst te kun nen verdragen. Zo'n ras is Précose de Bordeaux, maar dat is lastig te vinden in de handel. Alge meen verkrijgbaar is 'Brown Turkey' - geen hash, zoals je zou denken, en ook niet afkomstig uit Turkije, maar uit de Provence. Vocht vormt 's winters een grotere bedreiging dan vorst TIPS NIEUWS BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Twee tot drie keer per week moet Mark Ven- nink van Vennink Be- drijfshygiëne en On- gediertebestrij ding aan de slag in een huis. Pas nog moest hij een spiksplinternieuwe badkamer van boven tot onder openbreken, na dat bij de buren een zwam was ont dekt. De schimmel had zich door een rottende balk gevreten en tot achter de blinkende tegelwand van de douche vertakt. Alles moest eruit, van vloer tot bad, om de indringer uit te roeien. De bewoners kregen de rekening van 26.000 euro, inclusief nieuwe badkamer, gelukkig van de verzeke raar vergoed omdat de oorzaak een lekkage bij de buren was en dit onder gevolgschade viel. Maar vanzelfspre kend is dat zeker niet, weet ook Ven nink. Woonverzekeringen dekken vrijwel nooit schade als gevolg van ongedierte en schimmels. Je draait dus gewoon zelf voor de kosten op. Hoog uit kun je een beroep doen op de aanspra kelijkheidsverzeke ring van je buren. Hoe ontdek je vreetbeesten en schimmels? Schimmels, ook wel zwam men genoemd, zorgen voor barsten in het houtwerk, zegt Ven nink. Andere symptomen zijn roest bruin of wit stof (sporen) en een scherpe zwamgeur. Schimmels ge dijen het best in vochtige en slecht geventileerde ruimtes, controleer daarom drie tot vier keer per jaar de kelder of kruipruimte. Ronde gaatjes van enkele millime ters in hout verraden de aanwezig heid van houtworm. De worm of larve eet zich vol, ontpopt tot kever en vliegt dan uit om dit proces elders te herhalen. „Een andere aanwijzing zijn kleine hoopjes boormeel, zeer fijn zaagsel", vertelt Vennink. Wan neer een houten vloer 'danst', ofwel meebeweegt als je er overheen loopt, kan dit duiden op een worm of schimmel. Hout aantasting treft vooral ou dere huizen. Bij nieuw bouwwoningen wordt het constructiehout vaakvoorbe- handeld met conserverings- of bestrij dingsmiddelen. Hoe voorkom je het? Houtworm is lastig te voor komen, tenzij je onbehan- Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum De grootte van de vijgenboom hangt af van de grootte van de pot waarin je hem plant. In een Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Een picknicktafel is leuk, maar past niet in elke tuin of op elk balkon. Ontwerper Jaïr Straschnow be dacht voor designla bel Weltevree daarom een 'halve' picknick tafel. Je kunt de groene Tablebench gebruiken als werk plek, maar ook als terras-, tuin- en bal kontafel of als bank. Dit meubel is ge maakt van duurzaam Accoya-hout, waar door hij gegaran deerd vijftig jaar mee gaat. Je kunt er met twee personen op zitten (995 euro), maar een grotere va riant voor vier perso nen is ook mogelijk (1.395 euro). Plantenkas, serre, tunnel of kweekbak Compleet hand boek met des kundig advies. 19,95) vrijdag 26 januari 2018 Lonely Planet beste bowlfood ter wereld 100 recepten die je eet uit een kom (€15). Kleuren Palet Schrijver Tricia Guild geeft 45 ideeën voor kleur in je interieur. 29,95) ...wie knabbelt r aan m'i i Uuise? Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46