WIM HOFMAN Atlas Eerste miljoenen voor Termphos zijn overgemaakt Zeeuwse gezinnen draaien op voor kabelbelasting HOE ZEEUWS BEN JIJ? 11 DOE DE TEST OP PZC.NL/ECHTEZEEUW vrijdag 26 januari 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Iijn oudere broer had, toen we klein waren al een Bosatlas. Ik was nieuwsgierig en dacht: een Bosatlas zal wel een boek zijn dat over bossen gaat. Het bleek een groot boek met platen, die men kaarten noemde. Ze waren gekleurd. Bergen waren bruin, met witte toppen, dat was eeuwige sneeuw en verder zag je ook wel donker groen en lichtgroen. Het blauw was wa ter. Van de bergen kronkelden blauwe of zwarte rivieren, die dikwijls met veel omhaal naar zee stroomden. Ze hadden namen, die rivieren en de zeeën ook: met grotere letters stonden hun namen in het blauw van het water. Zwarte Zee stond er bijvoorbeeld. Maar die zee was niet zwart. De Rode Zee was niet roodge kleurd. En de Gele Zee was niet geel, maar blauw. Er waren ook straten en blauwe oceanen. Er was veel blauws in de Bosatlas. Er waren steden met soms wonderlijke en haast onuitsprekelijke namen, als: Sukkurtoppen, Petropavlovsk, Jayapura. Er waren eilanden met al even wonder lijke namen: Jan Mayen, Rottnest, Bolly- akhovskiy. Er waren eilandjes die eigen lijk alleen maar vulkanen waren, zoals Saba, of Amsterdam. Je kon in de atlas ook de plaats vinden waar je geboren was of waar je ooit gewoond had of waar je met de fiets of met de trein geweest was, hoogst intrigerend allemaal. De kaarten in de atlas maakten je vooral nieuwsgie rig naar verre en onbekende gebieden. Met je vinger voer je van Zeeland door het Kanaal langs Engeland en Ierland in no time over een vlakke lichtblauwe zee naar Mexico, en dan verder nog, langs de kust naar Vuurland en dan zo naar An- tartica, dat helemaal wit was en dus uit ijs en sneeuw en ijs moest bestaan. Je ging dan maar vlug naar warmer streken. Maar zon atlas maakte wel de reislust wakker. Was het thuis niet goed? Ja, waarschijnlijk wel, maar je was ook nieuwsgierig en je wilde ook wel eens weg uit je vertrouwde omgeving. Veel mensen denken in de wintertijd aan een reis naar een vreemd land, waar de mensen een andere taal spreken, waar de zon dagelijks schijnt en waar de zee al tijd blauw is, even blauw als die in die Bosatlas. Maar je hoeft niet meer in een Bosatlas te kijken. Je kijkt op Google Maps en dan krijg je zoveel van een ge bied te zien, zowel kaarten als foto's, en je krijgt zoveel informatie dat je er amper meer heen hoeft. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Om de schoonmaak van de voorma lige fosforfabriekThermphos niet stil te laten vallen, hebben provincie en havenbedrijf Zeeland Seaports de eerste miljoenen overgemaakt. Dat is onderdeel van de 27,7 mil joen euro die zowel Rijk, provincie als havenbedrijf hebben toegezegd om het verontreinigde fabriekster rein bij Nieuwdorp compleet op te ruimen. Ze volgen daarmee het ad vies dat oud-PvdA-leider Diederik Samsom in augustus uitbracht. In december hebben de drie partijen een financiële overeenkomst gete kend. Aan een samenwerkingsover eenkomst wordt nog gewerkt. Het Rijk onderzoekt eerst of die niet als staatssteun kan worden aangemerkt. Intussen moet Van Citters Beheer, het bedrijf dat is opgericht om de boel te saneren, door kunnen wer ken. Dat kan, nu provincie en haven bedrijf elk 5 miljoen euro hebben voorgeschoten. In december hebben ze allebei al 750.000 euro voor be heers- en saneringskosten overge maakt. De volgende bijdrage moet uit Den Haag komen. VLISSINGEN De meeste huis houdens gaan 100 euro per jaar meer betalen voor hun energiere kening. Dat komt vooral omdat het Rijk de belastingen fors ver hoogt. Alleen daardoor al stijgt de nota met 70 euro. Maar gezinnen gaan ook meer dokken voor be heer en onderhoud van gasleidin gen en elektriciteitskabels. Hoe zit dat? Dat komt voor het overgrote deel omdat alle gemeenten in Zeeland, met uitzondering van Sluis, kabelbelasting heffen. Hulst begon er in 2014 als eerste mee. Het bedrijf dat in Zeeland de gasleidingen en elektriciteitska bels beheert en onderhoudt, En- duris, moest de kosten omslaan over al haar aansluitingen. Dat betekende dat alle Zeeuwen indi rect meebetaalden aan de kabel taks in Hulst. Dat vonden andere gemeenten niet eerlijk. En dus volgden ze bijna allemaal het voorbeeld van Hulst. Daar draaien Zeeuwse gezin nen nu voor op. Niet minder dan 21 euro moeten ze extra afrekenen omdat twaalf Zeeuwse gemeen ten kabelbelasting heffen, zo stelt Enduris. Het bedrijf is tegen de kabeltaks, benadrukt woordvoer ster Marieke de Wild. Het is een 'oneigenlijke belasting' die de kosten voor huishoudens 'onno dig verhoogt', stelt ze. Enduris staat daarin niet alleen. Den Haag heeft de kabeltaks inmiddels af geschaft. Maar voor de Zeeuwse gemeenten geldt een overgangs regeling. Die loopt tot 1 januari 2022. Vanaf dan is de kabeltaks verleden tijd. Zeeuwen zijn groös op hun provincie. Hoezeer de wereld ook verandert, het Zeeuws sentiment blijft. En lijkt alleen maar sterker te worden. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt iemand tot een 'echte' Zeeuw? Onder de noemer '100% Zeeuw' onderzoekt de PZC het Zeelandgevoel. Mis niets en lees de volgende editie in de PZC van zaterdag! WA J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39