Ik werd overgegooid naar de mosselboot van Yerseke 9 Yerseke kroop tijdens de Ramp door het oog van de naald. Nadat het grootste gevaar geweken was, besloten tientallen schippers uit te varen om hulp te verlenen. Het mandje dat de 23- jarige Arnout Sinke in zijn handen kreeg, gooide hij van een meter hoogte in een hoek van het ruim. „Niet hard hoor", haast hij zich te zeggen. Waar normaal de opgeviste mos sels werden bewaard, lag nu huis raad van tientallen Schouwse ge zinnen. „Kussens, dekens, net wat mensen nog mee hadden kunnen nemen", herinnert de nu 87-jarige Yersekenaar zich. Toen even later een huilende vrouw in paniek aan boord kwam en schreeuwde om haar kind, haastte Sinke zich naar het ruim. „In dat mandje lag haar baby! Ik heb geen idee meer hoe ze heet ten, maar naderhand zijn die men sen nog eens bij ons thuis op be zoek geweest. Nee, zulke dingen vergeet je nooit meer." Het tafereel speelde zich af bij de Heerenkeet. Dit café op de dijk na bij de Schelphoek diende als vluchtplaats voor honderden mensen. De eerste keer dat de fa milie Sinke er kwam, namen ze er zoveel mogelijk mee. Het café was voor hen bekend terrein, vertelt Arnout Sinke. „We hadden oester percelen in De Prommel en De Flauwers. Destijds overnachtte je dan nog daar en kwamen we dik wijls in het café aan het haventje." Maandagochtend 2 februari be sloot zijn vader Jan Sinke naar de Heerenkeet te varen. Zoon Arnout moest zoveel mogelijk brood bij de bakker halen, want daar zouden ze wel behoefte aan hebben, dacht zijn vader. Tot haar grote verbazing ontdekt Anneke Jumelet tijdens een voor vertoning van de film Stormvloed Het gevoel dat de groep Yersekse schippers 'vergeten schippers' zijn in de Schelphoek dat de rol van de Yersekenaren bij de Heerenkeet totaal buiten beschouwing is gela ten. Eerder had ze gehoord dat de enige nabestaande van Hubrecht Koster, de man die als eerste door het stroomgat bij Ouwerkerk voer om mensen te redden, niet eens meer wordt uitgenodigd voor plechtigheden. „Naar Koster is zelfs een nog een straatje ver noemd in Ouwerkerk", weet Ju melet. Als dochter van één van de andere redders, Jeroen Vette, is ze aardig bekend met de verhalen van de Yersekse oester- en mosselvis sers. „Gaandeweg bekroop mij het gevoel dat de groep Yersekse schippers inmiddels 'vergeten schippers' zijn en dat in het alge meen, en in het Watersnoodmu seum, nog niet voldoende aan dacht aan hen is besteed. Ik heb daarom besloten hun actieve rol, waarin zij staaltjes van helden moed hebben getoond, aan de ver getelheid te ontrukken door gege vens op te duiken voordat het te laat is." Het begon met een inven tarisatie, maar Jumelet heeft in middels zoveel verhalen verza meld dat ze later dit jaar een boekje wil uitgeven. „Wat mij op viel was dat ook anderen in Yer seke zich hebben ingezet voor de slachtoffers. Bakkers hebben dag en nacht brood gebakken en men sen werd eerste hulp geboden." De Yersekse schippers voeren dagen-, soms wekenlang met zo'n twintig boten uit naar Tholen, Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. Maar ook aan het veel dichterbij gelegen Kruiningen werd hulp verleend. Kees van Damme (90) laadde maandagoch tend vroeg met zijn broer Jo een roeibootje op een vrachtwagen. „Ter hoogte van het spoor konden we niet verder rijden over de Zanddijk en zijn we gaan varen. De eerste mensen hebben we ge red in de huisjes die toen nog een stukje verderop onder aan de dijk stonden." Later, vertelt Van Damme, is hij vele malen naar Schouwen-Duiveland gevaren, onder andere met boeren die wil den kijken wat er nog over was hun boerderij. „In Nieuwerkerk zijn we nog op een hoop aardap pels gevaren", herinnert Van Damme zich. „En met de spullen die we hadden meegenomen, had den wij opeens een muizenplaag aan boord." Uit de gesprekken die Anneke Jumelet met de vissers heeft ge had, komen ook de minder fraaie verhalen naar boven. Burgemees ters die in sommige plaatsen veel te laat in actie kwamen, het wan trouwen van slachtoffers ten op zichte van de Yersekenaren die hulp aanboden, verhalen over plunderaars. Sinke: „Ik weet nog heel goed dat ik in Wemeldinge een Belg aan boord kreeg, die mee wilde naar Zierikzee. Ik ver trouwde het niet en vroeg onder weg aan militairen om hem in de gaten te houden. In Zierikzee be trapten ze hem op een inbraak bij een goud- en zilversmid!" Deel uw persoonlijke verhaal vrijdag 26 januari 2018 PC Onderbelichte heldendaden Anneke Jumelet met oud-redders Kees van Damme (I) en Arnout Sinke in Yerseke. foto mechteld jansen Joeri Wisse -Anneke Jumelet Hubrecht Koster, of 'de held van Ouwerkerk' van de YE 4, na te rugkomst van een van zijn reddingstochten rondom Ouwerkerk. MOp maandag 2 februari bij op komend tij heb ben vissers uit Yerseke de moed gehad om door het gat van Ouwerkerk naar binnen te varen. Zij hadden via ra dioberichten begrepen dat er veel water naar binnen stroomde en schatten in dat hun platbodemboten misschien wel heel dicht bij Ouwerk erk konden komen. Een helikopter heeft hen de eerste keer begeleid. Ze meerden aan bij 't Slop bij bakker Van den Berge. In het donker, nadat het eb geweest was, werden we in de boten geladen. Ik was op de Goese boot beland en werd letterlijk overgegooid naar de mosselboot, die direct terug naar Yerseke voer. Enige tijd voor hoogwater voeren we weg. Het begon al wat licht te worden. Wij, de kinderen, werden weer in een kooi gestopt. Onze boot voer uit het gat, maar liep later vast op een zandbank. Daar hebben we tot het tij keerde stil gelegen. Een vliegtuig gooide Zweeds witte brood met boter en suiker op de plaat. De grote jongens, mijn broer en neef, mochten met de volwassen mannen mee om het op te halen. Het was mooi weer, de zon scheen en de wind was veel minder. De bo terhammen waren een soort taart jes voor ons. Nooit heb ik meer zulk lekker brood gegeten, zelfs niet in Zweden! Toen de vloed kwam slaagde de schipper erin de boot los van de plaat te varen en voeren we naar Yerseke, waar de hele familie van mijn moeder ons op stond te wach ten op de kade. Voor ons kinderen was het een enorm avontuur ge weest, omdat we feitelijk nog onwe tend waren van al het onheil dat ge schied was. Je wist dat het iets heel ergs moest zijn, want de wanhoop en de vele tranen van de grote men sen zal ik nooit vergeten. Later hoorde ik van een visser dat De redactie is op zoek naar persoonlijke verhalen over de Watersnoodramp. De bijdragen die we ontvangen, plaatsen we op onze website. U kunt uw verhalen mailen naar web@pzc.nl. mijn opa in Yerseke - iemand voor wie de zondag heilig was - driekwart jaar lang elke zondag met ovens brood bakte voor de mensen die op Ouwerkerk bezig waren met oprui men en zoeken naar vermisten. De mosselschippers brachten dat samen met mijn ouders en andere vrijwilligers naar het dorp. Zelfs opa wist dat heerlijke Zweeds wit niet tevoorschijn te toveren! Getuigenis uit de collectie van het Wa tersnoodmu seum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37