'Steeds iemand anders die aan je zit is vervelend' GroenLinks: bewaak nachtrust rond scheepswerf Hansweert HOUD BEURS 39,-- 3 v.a. MEERIDEEEN A Een lamp projecteert 'help mij' op het raam Die lampen zijn vooral bedoeld om mensen warm te houden na hetdouchen oplossingen voor de ouderenzorg. Bestuurder Jan de Graaf van WVO Zorg denkt dat de smart sho wer toekomst heeft. „Het wassen en douchen van mensen is een tijd rovende bezigheid. Daarom hebben we de HZ-studenten gevraagd een oplossing te bedenken" zegt be stuurder Jan de Graaf van WVO Zorg. „Het is niet de bedoeling om een wasstraatje voor ouderen te ontwikkelen. Veel mensen zullen hulp nodig hebben met de bedie ning ervan, maar de verzorgers be sparen wel tijd, waarin ze andere dingen kunnen doen: opruimen of spullen klaarleggen." Daarnaast draagt het ook bij aan het welzijn van ouderen. „Mensen moeten zich letterlijk blootgeven als ze hulp krijgen bij het douchen. Als ze dat langer zelfstandig kunnen blijven doen, draagt dat bij aan het gevoel van eigenwaarde." De partij vindt het onaanvaard baar dat de nachtelijke werkzaam heden doorgaan terwijl het be stemmingsplan is vernietigd en er 's nachts niet meer gecontroleerd wordt, blijkt uit vragen die deze week zijn gesteld aan Gedepu teerde Staten. Al vele jaren is een aantal om wonenden van Scheepswerf Rei merswaal in een (juridische) strijd verwikkeld met de directie, de ge meenten Reimerswaal en Kapelle, de provincie Zeeland en de Regio nale Uitvoeringsdienst (RUD) die de regels moet handhaven. Inzet is telkens de geluidsoverlast, waar de omwonenden met name 's nachts letterlijk van wakker liggen. Statenlid Gerwi Temmink: „Eind vorig jaar leek het tij te keren toen de rechter het bestemmings plan vernietigde en de werf voor een deel verhuisde naar het Sloe- gebied. De overlast houdt echter onverminderd aan met afgelopen week weer hoge uitschieters, con tinu tot diep in de nacht." Tem mink vraagt zich af of deze werk zaamheden nog wel passen nu de Raad van State het bestemmings plan heeft vernietigd. Ook wil het Statenlid weten of medewerkers van de RUD inderdaad niet meer op pad gaan buiten kantooruren. In dat geval is het zinloos dat be woners overlast nog steeds mel den, constateert hij. Wethouder Jaap Sinke van de gemeente Reimerswaal laat weten dat de gemeente momenteel na denkt over de toekomst van de scheepswerf, die overigens te koop staat. Daarin moeten volgens hem zowel de belangen van de werf en de bewoners worden afgewogen. HU|S A Groepsreizen Keukenhof €41,— tni3'/*! 21aPr'[' dt° f l™,8' Beverwijkse Bazaar €35,- Musical Soldaat van Oranje Zo 6 mei Ouderen vinden het moei lijk om professionele hulp te vragen bij het wassen en douchen, weet Rosemarie den Dekker, die wijkverpleegkundige is in Vlissingen. Ze stellen het aanvragen van thuiszorg uit. „Mensen vinden het vooral lastig om steeds verschil lende gezichten te zien. Ze schamen zich, en vinden het vervelend dat steeds iemand anders aan hun lijf zit." Daar naast maakt hulp ze ook afhankelijk. „Er wordt een tijdsmarge afge sproken waarin mensen gedoucht worden. Ze kun nen daardoor niet meer alles doen op het tijdstip dat ze zouden willen. Aan de andere kant vinden men sen het ook heel fijn dat iemand komt helpen, vanwege het sociale contact. Familieleden vinden de controle prettig: ze weten dat hun moeder één keer per dag door ie mand gezien wordt." Den Dekker denkt dat de 'smart shower' sommige cliënten zou kunnen hel pen langer zelfstandig te blijven. „Ik denk dat vooral jongere mensen het zeker zouden waarderen. Het geeft ze een priva- cymoment terug en het scheelt tijd." vrijdag 26 januari 2018 onder de slimme douche HZ-studenten hebben meer op lossingen bedacht voor de ou derenzorg, vertelt coördinator Edward Mouw van de hoge school. Een magnetron die eenvoudig te bedienen is. „Mensen die begin nend dementerend zijn, kunnen de tijd en de temperatuur niet meer zelf instellen. Studenten hebben de magnetron verbeterd, door alleen een paar knoppen beschikbaar te stellen. Met één handeling kunnen ze hun melk opwarmen, of hun maaltijd. We gaan dit apparaat de komende tijd rijp maken voor productie." Een ander idee is een lampje voor calamiteiten. „Veel ouderen hebben een alarmknop, waar mee ze hulp kunnen inschakelen na een val. Het duurt vaak even voor de wijkverpleegkundige ter plekke is, omdat die eerst nog een sleutel moet ophalen." Studenten hebben een kastje ontwikkeld waarmee direct hulp gevraagd kan worden van voor bijgangers. „Via de alarmknop kunnen men sen het kastje activeren, waarin een rood lampje zit. Met dit lampje wordt een tekst op het raam geprojecteerd: 'help mij'. Voorbijgangers kunnen dan met een 112 bellen." HZ-student Bart van Dijke demonstreert de smart shower. fotos ruben oreel -Bart van Dijke, student HZ Zorg dat omwonenden van Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert weer rustig kunnen slapen. Dat is de boodschap van de Statenfractie van GroenLinks aan het dagelijks provinciebestuur. Joeri Wisse Hansweert Inclusief et P 17t/m 24 I di 20/2, zi Inclusief entree 24 februari, rechtstreekse rit za 24/2 met stops op heen- en terugreis 41,-) Hollands glorie, inclusief entreeticket 3 Za 3 maart De grootste overdekte markt in Europa! Diverse data v.a. 99,— Must see musical! Annie M.G. Schmidt 79,50 Musical The Lion King Beste musical van het jaar! di 20 feb, zo 1 apr, do 10 mei a(*gi Bekroonde Disney musical terug in het theater v.a. €92,-- Musical On your Feet! v.a. €88,- A1WI zo 4, wo 21 feb, ma 2 apr Beleef het swingende levensverhaal van Gloria Estefan! WWW.amz.nl Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vinclt u op onze site. -4 Rosemarie den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31