C9 Terneuzen slaat terug Plan Essenvelt loopt jaar vertraging op 'Wat ik deed, had niet mogen gebeuren' Hondje 2 OUDERENZORG INNOVATIE HZ-studenten ontwikkelden een 'smart shower'; een innovatieve douche die ervoor kan zorgen dat ouderen zich langer zelfstandig kunnen wassen. Commentaar Het ZB Planbureau haalt zich de woede op de hals van Jan Lonink. De burgemeester van Terneuzen heeft geen goed woord over voor de aanbeveling om de stedelijkheid in Zeeland te bundelen op Walcheren. Lonink toont misschien wat onnodige minachting met zijn opmer king dat Vlissingen en Middelburg al decennia niet met el kaar overweg kunnen. Maar zijn ergernis over het advies van het planbureau is begrijpelijk. En zijn kritiek is terecht. Niemand kan de ogen sluiten voor de ontwikkeling dat be drijven en instellingen meer en meer aansluiten bij sterke partners buiten Zeeland. Je hoeft hier niet krampachtig naar stedelijke kracht te streven als die er in de nabije omgeving al is. Lonink constateert dat Zeeland uit drie regio's bestaat die allemaal in een andere richting kijken. Dat is juist. De ban den met België, Rotterdam of Brabant zijn in veel opzichten belangrijker dan de samenhang binnen Zeeland. Dat ziet Lo nink goed. Het is niet verstandig Zeeland naar binnen te rich ten. Toch, hoe succesvol de samenwerking over de grens ook is, er blijven hier afspraken nodig over onderwijs, wonen, ver voer en cultuur. Als Zeeuwse overheden hun krachten bun delen en voorzieningen naar een hoger plan tillen door ze te concentreren, dan schieten we er allemaal mee op. Ontdaan van het luchtfietsen over urbanisatie is het advies van ZB Planbureau wel degelijk nuttig. Lonink brengt het terug naar de juiste proporties. Zeeland hoeft niet krampachtig naar sterke stad te streven als die er in de nabije omgeving al zijn Middelburg wil in het open gebied tussen de wijk Zuid en Oost-Sou burg ruim vierhonderd woningen bouwen. Het was al bekend dat de gemeente Vlissingen daar fel op te gen is en dat zij de aanleg via een procedure bij de Raad van State wil tegenhouden. Volgens de gemeente Middel burg zijn ook enkele omwonenden van Essenvelt naar de Raad van State gestapt. Zij hebben eerder bij de gemeente geprotesteerd tegen het bouwplan, maar daar geen ge lijk gekregen. Daarom leggen zij hun bezwaren nu voor aan de hoogste rechter. Hun kritiek richt zich onder meer tegen het verdwij nen van een open gebied aan de rand van de stad. Een ander be zwaar is dat de nieuwbouwwijk niet nodig is om in de behoefte aan huizen te voorzien omdat er op Gemeente Vlissingen en inwoners van Middelburg hebben bezwaren ingediend Walcheren al genoeg wordt ge bouwd. De gemeente heeft nog geen idee wanneer de zaken worden behan deld door de Raad van State. ALMANAK Het was een verschijning waar je beslist niet omheen kon. Een niet onaantrekkelijke vrouw liep door het centrum van Middelburg. Hoge hakken, lange benen en een lange jas waarin ze een allerschattigst hondje had gestopt. Een man die haar passeerde keek jaloers naar de comfortabele plek die het diertje had. „Zo, die zit daar lekker. Ik zou willen dat ik dat hondje was." „Dat zou u niet meevallen, me neer", reageerde de vrouw. „Ik ben namelijk net onderweg naar de dierenarts. Om hem te laten castreren." Ergotherapeut mee aan tafel 't Smoske gaat maandag open Happy Fitness in andere handen VLISSINGEN Slajesiag-dag bij De Burgerij Schrobben moet je zelf doen, maar verder maakt de 'smart shower' het douchen een stuk makkelijker. „Je hoeft nergens naar om te kijken", zegt HZ-student Vincent de Bert. „Je staat nooit onder een koude straal: het water is meteen de goede temperatuur." Met een modern be dieningspaneel kun je het apparaat allerlei opdrachten geven: shampoo bij het water voegen en drogen bij voorbeeld. „Je kunt kiezen voor een straal van boven ofvanaf de zijkant: zo is het mogelijk om bijvoorbeeld alleen het onderlichaam te douchen." Het drogen gebeurt niet met warme lucht, maar met grote rode ledlampen. Je hebt nog wel een handdoek nodig, legt HZ-stu dent Bart van Dijke (21) uit. „Die lampen zijn vooral bedoeld om mensen warm te houden na het douchen." Vincent en Bart horen bij de elf studenten van de opleiding Engi neering, die de afgelopen twee jaar aan de smart shower werkten. Ze bedachten het apparaat en ontwik kelden het, in overleg met de toe komstige gebruikers. Bart: „We hebben ouderen geïnterviewd en samen met hen het bedieningspa neel vormgegeven. De letters zijn groot, zodat ook slechtziende oude ren er gebruik van kunnen maken." De smart shower is één van de projecten die onderdeel zijn van een samenwerking tussen WVO Zorg en de Zeeuwse hogeschool. De studenten presenteerden een prototype van hun nieuwe apparaat gisteren aan bestuurders, docenten en andere betrokkenen. Bij het nieuwe zorgcentrum Scheldehof in Vlissingen werd een nieuw project- lokaal geopend, waarin studenten les krijgen in de praktijk. Ze werken daarnaast aan andere innovatieve MIDDELBURG Tegen de 53-ja- rige Middelburger A. F. is gisteren in Middelburg een takstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden geëist. Ook zou hij onder toezicht van de reclassering moeten komen te staan en eventueel maximaal ze ven weken moeten worden opge nomen in een psychiatrische kli niek. F., die alles heeft erkend, wordt ervan verdacht ontucht te hebben gepleegd met het vriendinnetje van zijn dochter. Dat zou zijn ge beurd in de periode tussen januari 2012 en 30 april 2016. Het meisje, verstandelijk beperkt, was toen tien jaar. Ze kwam regelmatig bij F. thuis en van lieverlee ontstond er bij F. genegenheid voor het meisje. Van het een kwam het ander en masseerde hij haar borsten. Er kwam een eind aan zijn handelen toen het meisje het zich tegenover haar vriendinnetje liet ontvallen wat haar vader had gedaan. Tijdens de behandeling van de zaak zei F. dat hij destijds werk loos was, in een depressie ver keerde en als het ware in een bub bel leefde. „Ik ben over een grens gegaan en het had niet mogen ge beuren", zei hij. vrijdag 26 januari 2018 Door protesten bij de Raad van State loopt het plan voor de nieuwbouwwijk Essenvelt in Middelburg een jaar vertraging op. Die waarschuwing geeft de gemeente aan mensen die be langstelling hebben voor een huis in Essenvelt. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Porthos moet bij de 'keu kentafelgesprekken', waarbij de behoefte aan zorg ingeschat wordt, een ergotherapeut mee nemen. Dat wil de SGP in Vlissingen. Volgens de partij wordt de zorgbe hoefte van mensen thuis geregeld onderschat. De kennis van ergotherapeu ten leidt snel tot pas sende zorg, meent de SGP. De zorgverzekering dekt een consult van een ergotherapeut, dat spaart Wmo-geld uit. MIDDELBURG 't Smoske opent maan dag 29 januari de nieuwe vestiging in Middelburg. De broodjeszaak in het winkelcentrum aan de Pottenbakkerssingel (bij AH en Action) gaat zeven dagen per week open van 10.00 tot 18.00 uur. Eigenaar Ton Luteijn (foto) verwacht veel klan ten en zet daarom extra personeel in. „We hebben veel personeel uit Mid delburg kunnen aantrek ken. Zij zijn al opgeleid in Vlissingen." VLISSINGEN Sportschool Happy Fit ness in Vlissingen gaat per 1 februari verder on der een nieuwe eigenaar. Peter en Diana Smid doen hun zaak na vele ja ren over aan de 27-jarige Andrea Verberkmoes. Zij werkte al een paar jaar samen met het echtpaar. Happy Fitness richt zich op vechtsporten (Brazili aans Ju Jitsu, Japans Ju Jitsu en judo), groepsles sen en een goede bege leiding bij fitness. Wijkcentrum De Burge rij aan de van Hogen- dorpweg in Paauwen- burg houdt zaterdag 3 februari de 'Sla je slag dag', een rommelmarkt voor en door de wijk. Het wijkcentrum is open van 9.00 tot 13.00 uur. Spullen kunnen worden aangebracht na contact via kantoor@wijkcen- trumdeburgerij.nl. In je eentje Cornelleke Blok Vlissingen Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30