Schri faod Lonink kraakt plan Vlisburg Motorrijtuigenbelasting omhoog voor investering 2 MAAN LEO Column Iijn man, Peter Drehmanns, is net zoals ik schrijver, maar dan fulltime. Als er een nieuw boek van hem verschijnt, is hij aanvan kelijk zo blij als een kind. Zo ook onlangs, bij de doop van zijn twaalfde roman. Om zijn blijheid te onderstrepen had hij een daverende presentatie bedacht die plaatsvond in de loods van een de- corbouwcollectief. Het klapstuk van dit evenement betrof een opzienbarende ouver ture waarbij mijn echtgenoot zijn entree maakte in een koets die werd voortgetrokken door een man in een eekhoornpak. Na een ereronde te midden van het ver blufte publiek stapte hij uit, ge huld in een gouden boksjas. On der begeleiding van een opzwe pende soundtrack klom hij ver volgens op een trampoline en be gon zijn niet meer al te soepele li chaam te lanceren. Na een onver antwoord aantal vermetele spron gen, waarbij men vreesde dat hij een doodsmak zou maken, stui terde hij naar een met reuzenpad- denstoelen omzoomd podium. Daar liet hij zich eerst als een im perator toejuichen om daarna te verklaren dat al die rekwisieten (trampoline, paddenstoelen, eek hoorn) een belangrijke rol spelen in zijn nieuwe roman. Grappig bedacht, dacht ik toen ik van de eerste schrik en gêne was bekomen. Maar tegelijk ont waarde ik ook al een inktzwarte wolk boven het met een aureool omgeven hoofd van mijn man. Uit ervaring wist ik namelijk dat deze dolle vreugde een zeer beperkte houdbaarheidsdatum had. Na deze glorieuze avond zou mijn man zoals altijd in een meters diepe put donderen om daar de eerstvolgende weken knarsetan dend of nagelbijtend door te bren gen, wachtend op een recensie van zijn nieuwe meesterwerk. En in die periode, die nu dus is aangebroken, moet ik zijn cha grijn verdragen en zien te ver zachten. Als ik bij mijn volgende columns dus wat minder scherp uit de hoek kom, weet u waar het aan ligt. Grappig, dacht ik toen ik van de eerste schrik en gêne was bekomen DESTELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OU&EREN WONEN VAAK TE LANS ZELFSTANDS IK WACHT TOT &E PIZZA KLAAR IS. t>IE MOET 200 MINUTEN OP 15 SRA&EN Middelburg en Vlissingen in 3D Protest Franse vissers pulskor Viertal gepakt voor handel in drugs VLISSINGEN Automobilist rijdt door na ongeluk Volgens Lonink missen de twee Walcherse steden de schaal om sa men echt een stad van belang te worden en twijfelt hij of de ver schillende culturen in de steden wel samen künnen gaan. „Steeds weer dat geluid. ZB Plan bureau begint een vazal van de hoofdstad te worden. Het begint er gerlijk te worden. Het is niet gefun deerd en niet wetenschappelijk. Ik misgun Vlissingen en Middelburg niks, maar die steden worden het al vijftig jaar nergens over eens, dat zie je aan het theater, aan woningbouw en allerlei andere dossiers. Toen ik in 1989 in de Tweede Kamer me be zighield met stedelijke knooppun ten was Zeeland de enige regio waar we dat niet voor elkaar kregen. Ik kende Zeeland nog niet maar ik leerde toen al dat Vlissingen en Middelburg zijn als kat en hond." ZB Planbureau slaat de plank echt mis, vindt de Terneuzense burge meester. „We weten dat dat nooit een grote stad zal worden. De men sen die nu bij Dow beginnen, gaan liever naar Antwerpen en Gent. In Hulst lachen ze om dit plan. Daar zitten ze zo in Antwerpen." Eén centraal punt werkt niet in Zeeland denkt Lonink. „Het is niet aan de orde maar stel dat ons zie kenhuis sluit, dan zullen de men sen hier echt niet naar Zeeland gaan. We hebben Knokke, Brugge, Gent, Antwerpen, Sint Niklaas, Eeklo, keus genoeg." Ik heb toen al geleerd dat Vlissingen en Middelburg zijn als kat en hond Hij concludeert: „We moeten ac cepteren dat Zeeland uit drie regio's bestaat. Het oosten kijkt richting Breda, het noorden naar Rotterdam en wij hebben Gent, Brugge en Antwerpen. Beter om aan te sluiten bij echte krachten. We zitten hier tegen de Vlaamse randstad aan. Het is niet voor niets dat we hier de laat ste tijd meer naar het zuiden kij ken." De verhoging van de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbe lasting - met waarschijnlijk onge veer 15 euro per jaar - is noodzake lijk om de andere elf provincies over te halen de komende drie jaar 20 miljoen euro in Zeeland te inves teren. Een commissie onder leiding van Geert Jansen, oud-commissaris van de koningin in Overijssel, heeft on langs vastgesteld dat er een 'weef fout' zit in het verdeelmodel van De verhoging is nodig om andere provincies in Zeeland te laten investeren rijksgeld over de provincies. Tot 2021 wordt het toch al armlastige Zeeland elk jaar 10 miljoen euro ge kort op de uitkering uit het Provin ciefonds, omdat er bij de Abdij nog dividend zou binnenkomen op de aandelen van energiebedrijf PZEM (voorheen Delta). Maar al sinds 2014 verdient Zeeland niks meer op die aandelen. Jansen heeft daarom voorgesteld Zeeland de komende drie jaar te compenseren. Van de elf andere provincies krijgt Zeeland van 2018 tot en met 2020 een bedrag van 6,7 miljoen euro per jaar, op voor waarde dat de provincie daar zelf jaarlijks 3,3 miljoen euro bijlegt. Die kan worden gevonden door de op centen op de motorrijtuigenbelas ting te verhogen. Die komt dan op hetzelfde niveau als in Groningen en Gelderland en blijft nog onder het niveau van Drenthe en Zuid- Holland. Het bestuur van het IPO heeft gisteren vergaderd bij Thermphos in Nieuwdorp. Daar heeft gedepu teerde Ben de Reu namens het da gelijks provinciebestuur zijn colle ga's uit de andere provincies toege zegd dat de motorrijtuigenbelas ting omhoog gaat. In een persver klaring meldt het IPO dat 'het be stuur met instemming kennis heeft genomen van het voornemen van Zeeland om de motorrijtuigenbe lasting te verhogen. Dat is voor de elf provincies ook een voorwaarde om in te stemmen met hun finan ciële bijdrage.' „Wij zijn ingenomen met het feit dat alle provincies zich solidair ver klaren om die weeffout te herstel len", zegt De Reu op zijn beurt. Dinsdag gaan Gedeputeerde Staten overleggen hoe ze dat precies gaan invullen. De Reu wil daarom nog geen bedrag noemen. Niet alleen in Zeeland, ook in de andere provincies moeten de Staten nog instemmen. vrijdag 26 januari 2018 Vandaag: Dronken doodrijder mag nooit meer achter het stuur Reageer op pzc.nl Gisteren: Zeeland is één groot dorp 869 reacties WAT IS HET KOUfc» HIER PA MIDDELBURG Grote delen van Middel burg en Vlissingen zijn sinds kort op Google Earth en Google Maps in 3D te bekijken. Wie wil kan een virtueel rondje vliegen om de Lange Jan of de Sint Jacobstoren. Middelburg en Vlissingen behoren daarmee tot het selecte gezelschap ste den in Nederland die zo te zien zijn. Eerder zette Google onder meer Am sterdam, Den Haag, Delft en Groningen in drie di mensies op de kaart. CALAIS Franse vissers blokkeer den gisteren de haven van Calais. Veerverkeer met Dover was onmoge lijk. Ze eisen vergoeding van de schade die zij zeggen te lijden door de Nederlandse pulskorvis- serij. Vorige week be sloot het Europese Parle ment tot een totaalver bod. In reactie wil Neder land een bemiddelaar aanstellen om wat draag vlak te krijgen voor be houd van pulskorvisserij. EEDE De politie heeft twee mannen en twee vrou wen in Eede aangehou den op verdenking van drugshandel. De aanhou dingen vonden vrijdag plaats, maar zijn pas gis teren bekendgemaakt. Een man (25) en vrouw (25) uit Rotterdam wer den gepakt toen ze met rugzakken vol drugs een drugspand in Eede ver lieten. De bewoonster (32) van het pand en een man (28) zonder vaste woonplaats zijn ook aan gehouden. De politie zoekt een au tomobilist die in Vlissin gen is doorgereden na een aanrijding op de Scheldestraat. Een 19- jarige fietsster raakte daarbij gewond. Het on geval vond plaats op de vroege ochtend van vrij dag 19 januari. De auto raakte de fietser rond 4.30 uur op de rotonde, maar reed door. Ondoordacht, onwetenschappe lijk, ergerlijk en bijna dom. Bur gemeester Jan Lonink van Ter- neuzen laat geen spaan heel van het idee uit het onderzoek De Staat van Zeeland om Vlissingen en Middelburg te ontwikkelen tot enige echte stad van Zee land. Guido van der Heijden Terneuzen - Jan Lonink, burgemeester De motorrijtuigenbelasting in Zeeland gaat omhoog. Dat heeft het dagelijks provinciebestuur gisteren toegezegd aan de elf andere provincies in het Inter provinciaal Overleg (IPO). Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2