II geen grote sterren, maar dat hoeft ook niet 23 Bayern München en Barcelona bij Ajax op tribune zitten voor Matthijs de Ligt gen. Die combinatie zoekt elke top club." Van Wonderen, coach van Oranje onder 17, kent De Ligt van de wed strijden en toernooien met de Oranjejeugd. „Hij heeft op jonge leeftijd al veel meegemaakt. Maar het zit echt goed in zijn bovenka mer. Een voorwaarde om te sla gen." Goede Kout Van Wonderen gaat in gedachten terug naar 2or6, toen Oranje -17 met De Ligt het EK speelde in Azer beidzjan. „We werden uitgescha keld in de halve finale en moesten dus naar huis. We sliepen nog één nacht in het hotel waar we dat EK verbleven. Na het ontbijt ging Mat thijs al het personeel langs om hen te bedanken voor de goede zorgen. Handje voor de kok, handje voor de schoonmaakster. Daar stonden die andere jongens wel even van te kij ken. Het zegt natuurlijk niets over zijn voetbalkwaliteiten, maar wél De Ligt heeft op jonge leeftijd al veel meegemaakt. Maar het zit echt goed in zijn bovenkamer over hem als persoon. Hij is uit het goede hout gesneden. Die eigen schap gaat hem helpen op weg naar de top." Net als voormalige jeugdspelers in de topcategorie, zoals bijvoor beeld Wesley Sneijder, dat ook had den. Oud-bondscoach Danny Blind, die De Ligt de klus in Bulga rije toevertrouwde, ziet zo'n me- gastap voor de verdediger wel ge beuren. „Laat het duidelijk zijn dat ik De Ligt onder normale omstan digheden - dus zonder blessures van De Vrij, Van Dijk en Bruma - niet had opgesteld tegen Bulgarije. Het ging fout, maar ik maakte de keuze natuurlijk niet voor niets." Als De Ligt zich op deze manier blijft ontwikkelen, is een stap over anderhalfjaar naar een topcompe- titie logisch, zegt Blind. „Dat is jam mer voor de eredivisie, maar dan heeft hij echt wekelijks betere te genstanders nodig. Niet alleen af en toe in Oranje, of tijdens een Europa Cup-wedstrijd. Het fysieke plaatje bij hem is helemaal compleet. Dat hij zo groot en sterk is, zit natuurlijk in de genen, maar hij gaat er wel op de juiste manier mee om." Maar er valt nog genoeg te verbe teren. „Dat is ook logisch als je 18 jaar bent", zegt Blind. „Je ziet dat hij soms wel heel gretig het duel aan gaat. Daar moet hij betere keuzes in maken. Sommige situaties vragen om meer rust. Zeker vorig jaar, toen hij naast Davinson Sanchez stond, was het af en toe te druistig, terwijl positie kiezen dan óók belangrijk is. Dat heb je met twee van die jonge honden. „Nu met Frenkie de Jong naast hem is die rolverdeling veel duide lijker. Al zal de tegenstander De Ligt nu vaker vrijlaten in de op bouw. Ook daarin kan hij de ko mende periode gestaag groeien, om helemaal klaar te zijn voor de top. Ik heb echt geen reden om te betwij felen of hij daar op termijn terecht komt." Toch nog even over die impo sante gestalte. Toen oud-Ajax-trai- ner Peter Bosz De Ligt als 16-jarige meenam op trainingskamp naar Oostenrijk, viel dat 1,88 meter lange lijf zeker in vergelijking met de an dere aanwezige talenten direct op. Die grote De Ligt tussen die andere kleine mannetjes, dat was zelfs een grappig gezicht. Van Wonderen: „Zijn fysiek is natuurlijk een enorm voordeel, maar hij heeft daardoor ook de naam dat hij niet snel ge noeg is en niet de meest wendbare. Daar heeft hij juist hard aan ge werkt." Explosiever Vooral met Troy Douglas, de oud atleet die bij Ajax specifiek met spe lers traint om hen explosiever te maken. Wim Jonk, die De Ligt als voormalig hoofd opleidingen bij Ajax goed kent, zegt: „Hij moet ook werken aan zijn wendbaarheid bij het 'frontaal verdedigen'. Maar hij is verder echt ver voor zijn leeftijd. Het baas zijn over de bal en zijn handelingssnelheid hebben wij in de jeugd gestimuleerd, door hem lang op het middenveld te laten staan. Hij kan de absolute top zeker halen. Hij weet precies wat hij nog moet verbeteren en daar is hij dage lijks mee bezig." zijn. Er is bovendien weinig tijd. In maart spelen we twee oefenwed strijden, tegen Noorwegen en tegen Colombia in Londen, in mei begint de voorbereiding al. De uitdaging wordt om snel tot een duidelijk speelplan te komen", aldus de coach, die zijn schoonzoon Mark van Bommel weer in zijn staf op- meent. Van Marwijk wordt puur voor het WK in Rusland aangesteld als opvolger van Ange Postecoglou, na dat hij zich eerder met Saoedi-Ara- bië al voor het WK had gekwalifi ceerd. Met dat land werd de Neder lander het niet eens over aanvul lende voorwaarden in zijn contract. „Australië heeft een elftal met een voortreffelijke sportmentali- teit. Een team dat graag wil voetbal len bovendien, dus geen lange bal- len-werk. Ze hebben geen grote sterren, maar dat hoeft ook niet. De kunst wordt om er een echt team van te maken." Frankrijk Australië zit in een betrekkelijk zware poule met Frankrijk, Dene marken en Peru. „Doel wordt om de tweede ronde te halen, zoals dat denk ik voor heel veel landen geldt", aldus Van Marwijk. „Qua perspectief en kansen is dat denk ik vergelijkbaar met Saoedi-Arabië, al zijn het wel twee heel andere teams. De Saoedi's zijn licht en technisch vaardig, Australië is sterk in fysiek en mentaal opzicht. Dat maakt de klus alleen maar interes santer, vind ik. De enige grote naam bij The Soc- ceroos waar de bondscoach straks een beroep op kan doen, is een man van 38 jaar. Tim Cahill (foto rechts), voormalig speler van Everton en voor zijn land trefzeker op de voor bije drie WK's. Nu is Cahill club loos. Hij kwam niet meer aan de bak bij Melbourne City. „Dat hij tot nu toe nog altijd wordt geselec teerd, is veelzeggend", zegt Han Berger. „Er zijn gewoon geen jonge alternatieven." Berger was van 2009 tot 2014 werkzaam als technisch directeur van de Australische voetbalbond en zag dat er geen opvolgers klaarston den voor de Golden Generation, de groep die onder Guus Hiddink in 2006 de groepsfase overleefde en werd uitgeschakeld door de latere wereldkampioen Italië. Gevestigde namen als Mark Viduka, Harry Kewell, Mark Bresciano en Mark Schwarzer zijn er niet meer bij. Tegenwoordig is het met een vergrootglas zoeken naar spelers die uitkomen op het hoogste niveau. Eigenlijk zijn dat alleen Aaron Mooy, middenvelder van Huddersfield Town, en Mathew Ryan, doelman van Brighton. Mile Jedinak heeft ook die ervaring, maar speelt nu voor Aston Villa in de Championship. Met drie goals was hij de gevierde man in het be slissende tweeluik tegen Hon duras, nadat eerder Syrië met veel moeite aan de kant werd geschoven. Verder herbergt de selectie spelers als Trent Sainsbury (ex-PEC Zwolle) en Tomi Juric (voorma lig RodaJC). Van Marwijk is na Hiddink (2006) en Pim Verbeek (2010) de derde Nederlander die Australië gaat coa chen op een eind- toernooi. vrijdag 26 januari 2018 GO - Kees van Wonderen In de Europa League-finale tegen Man chester United (0-2) werd Matthijs de Ligt met 17 jaar en 285 dagen de jongste speler ooit in een Europese eindstrijd. Diezelfde maand (mei) werd de Ajacied de jongste Nederlandse international ooit die rood kreeg, in het oefenduel met Marokko (1-2 winst). De Ligt volgde Johan Cruijff op, die in 1966 19 jaar en 195 dagen jong was toen hij uit het veld werd gestuurd in een oefenduel met Tsjechoslowakije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23