ledereen in actie voor Hermien m /ï/V De dijken braken Heldendaden redders aan de vergetelheid ontrukt Snel ingrijpen kan diabeet benen sparen 3? Walcheren 1953-2018 Tientallen Yersekse schippers kwamen te hulp »zeelandb Torren en larven lusten wel pap van uw huis Wie redt de bekendste koe van Nederland van het slagersmes? Diabetespatiënten belanden nu vaak te laat in het ziekenhuis, waar door de chirurg de voet of het been niet meer kan redden. Jaarlijks vin den zo'n 2.500 van deze amputaties plaats. Dat kan de helft minder door razendsnel ingrijpen van de huisarts, zeggen twee hoogleraren en een arts van drie ziekenhuizen. Zodra die een diabetespatiënt op zijn spreekuur heeft met een wondje op zijn voet of been, moet hij direct naar het ziekenhuis wor den gestuurd voor een vaatonder- zoek. Dat is nu geen standaardpro tocol. Als blijkt dat de vaten in het onderbeen dichtzitten - wat jaar lijks bij ten minste 5.000 mensen het geval is - moet de patiënt direct gedotterd worden. „Als je niet op tijd ingrijpt, kan een wondje op de teen binnen een week leiden tot amputatie van het hele onderbeen. Er zijn helaas voorbeelden te over", zegt Jim Reekers, hoogleraar inter ventieradiologie van het AMC in Amsterdam. Bypass Samen met Nicolaas Schaper, hoogleraar interne geneeskunde aan het Maastricht UMC+ en inter- ventieradioloog Hans van Overha- gen (Hagaziekenhuis) pleit hij voor de komst van vijftien gespeciali seerde centra waar patiënten ge dotterd worden of een bypass krij gen. „Deze ingrepen worden nu in elk ziekenhuis gedaan maar verei sen veel kennis. Dat moet je min stens 100 keer per jaar doen." Diabetesvereniging Nederland deelt de zorgen en wil dat huisart sen patiënten sneller doorverwij zen. Nederland telt 1,2 miljoen diabe tespatiënten. Het gros blijft levens lang onder controle van de huis arts. De artsen slaan alarm over de ernstige gevallen bij wie de bloed vaten dichtslibben. Deze patiënten - vaak ouderen met diabetes type 2 - hebben nauwelijks gevoel in hun voet. Reekers: „Jongeren kunnen goed leren lopen met een prothese, maar ouderen belanden vaak in een rolstoel. Een been verliezen is dra matisch, vooral voor hen." Naast snel ingrijpen moeten ook nieuwe behandelingen het aantal amputa ties terugdringen. Het Hagazieken huis introduceerde vorig jaar een stent (buisje) met medicatie die in vernauwde vaten wordt geplaatst. Dit moet meer onderbenen redden. Iedere bladzijde een eigen verhaal BOER Kijk voor een Blz.-boekhandel in de buurt S" opwww.blz.nl December 2018 Meer weten? Bel 070 30 76 700 oF kijk snel op nrv.nl Nieuwsmedia O M Kees van Damme (I.) en Arnout Sinke. FOTO MECHTELD JAN SEN Binnen Buiten FOTO RONALD HISSINK Amputatie vaak onnodig Bij diabetespatiënten worden onnodig vaak tenen, voeten en onderbenen afgezet. Sneller in grijpen kan jaarlijks ruim 1.000 amputaties voorkomen, denken artsen. Hanneke van Houwelingen Amsterdam 2 boeken in 1: Boer Boris Boer Boris in de sneeuw Deze uitgave kun je via de website bestellen, maar niet thuis laten bezorgen. Vertrek t/m Boek nu een verre groepsreis met extra korting NRV is dé specialist in verre rondreizen. De Groepsreizen Sale geldt voor al onze 49 wereldwijde groepsreizen. Boek nu en profiteer tot 175 korting per persoon. Reizen t/m december 2018. Boeken vóór 1 februari. neemt je mee Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs incl. Sale korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. vrijdag 26 januari 2018 8°C Wolkenvelden en mogelijk een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1