Tommy Wieringa Niet Ramblas, maar Eiffeltoren was doel IS 'é- Duterte dreigt Koeweit met verbod Filipijnse huishoudsters 15 Plan B door explosie in terroristenwoning Ik dacht na overde vermarkting van mijn stoelgang et mijn oudste dochter (8) reed ik door het Hoge- land, op weg naar Pieterburen om zieke zeehonden te zien. We pas seerden gestutte huizen, weer andere stonden in de steigers. Hier en daar werden panden ge sloopt. Stille ruïnes - het was za terdag, de bulldozers waren in rust. Ik vertelde mijn dochter over de aanhoudende aardbevin gen in het gebied, ze geloofde me niet en dacht dat ik een van mijn donkere sprookjes vertelde, tot ik haar wees op een handgeschre ven reclamebord aan een hek, waarop iemand 'aardbevingsher- stel' aanbood, met een o6-num- mer eronder. 's Middags reden we het aard- bevingsgebied weer uit, en stopten bij een Shell-station even buiten Groningen. Ik wilde naar de wc, maar moest daartoe bij een machine voor 50 cent een kaartje kopen. Ik had geen klein geld op zak en de auto stond op de parkeerplaats verderop. „Het spijt me", zei de pompbediende beschaamd, „maar het is beleid. Nog erger is het als mensen hun baby willen verschonen. Dient u alstublieft een klacht in bij het hoofdkantoor. Maar wel zonder mijn naam te noemen graag." „Maar ik ken uw naam toch he lemaal niet?" Vlug greep de pompbediende naar zijn borst, speldde het naamplaatje los van zijn trui en borg het weg onder de toonbank. „Nu niet", zei hij. De man was een merkwaardig mengsel van schaamte en angst. Hij wilde zijn baantje niet kwijt, dat was duidelijk; zo veel werk was er niet in de regio, en je wist nooit of je weer wat vond. Hij was zo aardig eigener be weging 50 cent in de machine te stoppen, zodat ik naar de wc kon aan de zijkant van het gebouw. Ik dacht na over de vermark- ting van mijn stoelgang. Zou het niet gewoon beleefd zijn om rei zigers van de snelweg gratis hun behoefte te laten doen, omdat ze toch ook tankten en koffie en broodjes bij je kochten? Nu moest je eerst zo'n poepticket ko pen, dat je later kon verzilveren als je iets consumeerde in het tankstation. Het leek me een knieperig soort gedwongen win kelnering van Shell, dat via haar dochterbedrijf NAM onder gronds een hele provincie leeg- trok, en bovengronds 50 cent beurde voor pleebezoek. Deze krant berichtte later die week over een juridisch conflict tussen Shell en exploitanten van elektrische laadpalen. De over heid heeft concessies uitgegeven aan pionierende snellaadexploi- tanten zoals Fastned, die miljoe nen investeerden in laadpalen langs de snelweg, terwijl Shell nog rustig de Nigeriaanse Ogoni- delta vergiftigde met olielekka ges. Pas nu de oliemaatschappij winstkansen ziet, gaat ze laadpa len plaatsen, ook daar waar Fast ned al een concessie bezit. Oneerlijke concurrentie, vol gens de directeur van Fastned, die zijn investering op slag waar deloos ziet worden. „We zijn niet tegen concurrentie", zegt hij, „maar dan wel op basis van een gelijk speelveld." Gezien de innige banden tus sen Shell en overheid en de kwa lijke reputatie van Shell-juristen, geef ik hem weinig kans. Beter is het om zijn opstand tegen de oliereus te beginnen met gratis plees. De terroristen moesten hun plan nen wijzigen nadat hun bommen- fabriek in het Spaanse Alcanar door een ongeluk was geëxplodeerd. Daarbij kwamen twee van de tien leden van de terreurcel van IS om het leven. Een en ander staat in een studie naar de aanslag van vorig jaar door Fernando Reinares en Carola Gar- cia-Calvo, twee onderzoekers naar terrorisme van het Elcano Instituut in Madrid. Beiden concluderen dat er zeer veel aanwijzingen zijn dat de groep uit Alcanar ver was gevor derd met voorbereidingen voor een andere en wereldschokkende aan slag. Op 17 en 18 augustus werd Barce- lona en omgeving getroffen door een reeks aanslagen. Tegen vijven trok een witte bestelwagen een do delijk spoor over de drukke Ram blas en bij een tweede aanval raak ten twee politiemannen gewond toen een witte auto op hen inreed. De volgende dag werden vijf terro risten met valse bomgordels neer geschoten door de politie toen ze op voetgangers inreden. Hierbij vielen zeven gewonden. Dat alles lag niet in de planning en was inge geven door paniek bij de terroristen die wisten dat de Spaanse politie ze op het spoor was, aldus de Spaanse onderzoekers. De terroristen zou den zijn overgeschakeld op plan B toen op woensdag 16 augustus de boel de lucht invloog in Alcanar. Bommenfabriek Na de ontploffing in een woning die als schuiladres en bommenfa briek diende, werden de stoffelijke overschotten van twee terroristen gevonden. Eén van hen was Abdel- baki Es Satty, de imam die wordt gezien als leider en inspirator van de groep. In de puinhopen werden ook veel documenten en genoeg materiaal gevonden om bommen te maken van 250 kilo. In een vergelij king die wordt gemaakt in The New York Times staat dat de explosieven die werden gebruikt bij de aansla gen op Zaventem in 2016 - 32 doden en 320 gewonden - en Parijs 2015 - 130 doden en 600 gewonden - min der dan een tiende aan explosief be vatte dan waarmee de groep uit Al canar aan de slag wilde gaan. Uit aangetroffen video's die de terroristen maakten en andere ver kenningen zou blijken dat de Eiffel toren het hoofddoel was. Daarnaast waren de Sagrada Familia en het stadion van FC Barcelona in beeld. De informatie werd onmiddellijk gedeeld met de Franse autoriteiten. Dat zou hebben geleid tot het be sluit een muur van kogelwerend glas te bouwen rond de Eiffeltoren. „Ik kan vrijuit praten omdat Koe weit een bondgenoot is. Maar nog één incident met een Filipijnse vrouw die wordt verkracht of die zelfmoord pleegt en er komt een verbod", aldus de boze president. Hij baseerde zijn dreigement op re cente verkrachtingen. Het verhaal is al decennia bekend. Diverse mensenrechtenorganisa ties hebben aan de bel getrokken vanwege het slavenbestaan van veel vrouwen, die systematisch worden uitgebuit. Volgens de Filipijnse mi nister van Buitenlandse Zaken Alan Pete Cayetano werken er ongeveer 10 miljoen Filipino's overzee, van wie 250.000 alleen al in Koeweit. Velen krijgen minder betaald dan was afgesproken of worden verne derd, aldus Cayetano. Het is trendy in de Golfstaten een huisslaafje te hebben, meldde Hu- man Right Watch (HRW) eerder. „Iedereen heeft zo'n hulpje. Ze worden beschouwd als heel goed koop en je kunt ze uitbuiten", aldus een woordvoerster van de organisa tie. Ook andere mensenrechtenor ganisaties hebben inmiddels ware catalogussen samengesteld over grootschalig misbruik. Er zijn talloze hulpjes die nauwe lijks te eten krijgen, met de dood Mag ik u vragen mijn landgenoten met enige waardigheid te behandelen worden bedreigd als ze geen seks willen met de baas of worden ge discrimineerd. Een van de grote problemen is dat Arabische werkgevers bij de vrouwen vaak enorme hoge kosten in rekening brengen voor kost en inwoning, waardoor grote schulden ontstaan die de vrouwen nog af hankelijker maken van de grillen van hun werkgever. Er zijn daar naast ook voorbeelden bekend waarbij de vrouw des huizes de huishoudster aftuigt uit jaloezie. „Mag ik u vragen mijn landgeno ten met enige waardigheid te be handelen", aldus Duterte. Hij richtte zich tot Koeweit, waar de laatste maanden vier Filipijnse huishoudsters zelfmoord zouden hebben gepleegd. Volgens de Koe weitse autoriteiten viel er weinig over te zeggen en wachtte men op specifieke informatie over de ver meende misstanden. Een regeringswoordvoerder zei: „Arbeiders worden hier zeer ge waardeerd en zijn welkom en wor den door de wet beschermd." vrijdag 26 januari 2018 GO oeoticke De bloedige aanslag in Barce- lona, waarbij zestien mensen om het leven kwamen en 140 ge wond raakten, was volgens on derzoekers mogelijk een 'geïm proviseerde actie'. Bob Huët Rotterdam/Barcelona De aanslag op de Ramblas was plan B, omdat de 'bommen fabriek' van de terroristen (links) per ongeluk explodeerde. FOTO'S EPA/GETTY IMAGES De maat is vol voor de Filipijnse president Rodrigo Duterte, die boos reageert op nieuwe geval len van misbruik en verkrachting van Filipijnse vrouwen in Koe weit. Duterte wil tienduizenden vrouwen uit zijn land verbieden nog in het Midden-Oosten te werken. Bob van Huët Rotterdam/Manilla —Rodrigo Duterte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15