l - Al zes jaar ontvoerd, maar er is wel hoop 13 Korpschef wekt woede bonden bij cao-onderhandelingen Dode blijkt goed getrainde oud-militair Door in de cao onderhandeling de kant van Justitie en Veiligheid te kiezen, dreigt de korpschef draagvlak onder zijn 65.000 medewerkers te verspelen. Volgens beide vakbonden zijn agenten uit het hele land 'kwaad' over de brief van Grapperhaus en Akerboom, die 'na een loodzware reorganisatie van vier jaar' vragen om meer flexibiliteit. „Politiemen sen hebben het gevoel dat ze nog meer moeten inleveren." In de inzetbrief, in het bezit van deze krant, schrijven Grapperhaus en Akerboom onder meer de Ar- beidstij denwet - die de politie jaar- lijks zo'n ïoo.ooo keer overtreedt - te willen versoepelen. Daarnaast pleiten ze voor 'flexibelere arbeids verhoudingen en arbeidsvoorwaar den'. „We zullen het niet snel eens worden", stelt ACP-voorzitter Ger- rit van der Kamp, die niet uitsluit dat agenten recht tegenover hun korpschef komen te staan. „Als dit uitmondt in een conflict, weten we waar iedereen staat." Jan Struijs van de NPB: „Aker boom toont zo geen mededogen naar zijn werknemers." Erik Akerboom laat via zijn woordvoerder weten in overleg met Justitie en Veiligheid aan te schuiven. „De minister van Justitie en Veiligheid is formeel gezien werkgever, maar er werd nadruk kelijk gestreefd naar een grotere rol van de politie in de voorbereiding en tijdens de onderhandelingen met de vakorganisaties. Dit verze kert politiedeskundigheid aan de overlegtafel en helpt de straks ge maakte afspraken zo efficiënt en effectief mogelijk in werking te la ten treden." Ministerie en politie zeggen er naar te streven zoveel mogelijk met de vakbonden op te trekken: „We hebben hetzelfde gemeenschappe lijke doel en zien uit naar construc tieve gesprekken." PvdA-Kamerlid Attje Kuiken pleit voor betere arbeidsvoorwaar den voor agenten. „Premier Rutte heeft de oproep gedaan aan werk gevers om na zware jaren de lonen te laten stijgen. Laat justitie dat vooral doen. Die oproep geldt nu ook voor Akerboom." HOOGEVEENDeruim een maand geleden dood aangetroffen Marcel Hoog- erbrugge (49) uit Hooge- veen blijkt een goed ge trainde Bosnië-veteraan te zijn geweest, die de laatste jaren zeer teruggetrokken leefde. Na zijn dood moest de politie de hulp van het publiek inschakelen omdat er nauwelijks iets bekend was over hem. Hoogerbrugge, die veel aan krachttraining deed, blijkt met veel geweld om het leven te zijn gebracht. Het levenloze lichaam van de oud-militair, die veer tien jaar geleden bij defen sie vertrok, werd op 20 de cember gevonden in een bovenwoning inHooge- veen. Er werden geen braak sporen aangetroffen aan zijn woning. Mogelijk had iemand een sleutel van zijn huis of is de dader door het slachtoffer zelf binnengela ten. De politie heeft een bloedsporenonderzoek ge daan in de woning. Het was nog nacht toen vo rige week donderdag plot seling twee mannen in de Ewold tuin van Abdusakur Tan stonden. Tan, gouverneur van de provincie Sulu in het islamitische zuiden van de Filipijnen, her kende de twee direct: de Indone sische vissers hadden al vaak in de krant gestaan sinds ze ander halfjaar geleden waren ontvoerd door Abu Sayyaf. En nu waren ze vrijgelaten. Zal het Ewold Horn ooit ook gebeuren? Volgende week is het zes jaar geleden dat de nu 59-ja- rige vogelaar uit het Groningse Termunten werd ontvoerd door de islamitische terreurgroep Abu Sayyaf. Sindsdien is - voor zover bekend - niets van hem verno men. Het ministerie van Buiten landse Zaken zwijgt om veilig heidsredenen over de zaak. Zijn vriendin, dochter en vrienden wachten in Nederland al bijna 2.200 dagen op goed nieuws. Er is reden tot hoop. Want hoe wel Abu Sayyaf regelmatig gijze laars doodt, en weinig ontvoerin gen zo lang duurden als die van Horn, is het hoofd van de zoekactie naar Horn duide lijk: de Nederlan der leeft. „Ik geef geen details over zijn situatie, want dat zou onze opera tie kunnen versto ren", zei luitenant- generaal Carlito Horn Galvez Jr. deze week tegen lokale journalisten, die hem op verzoek van deze krant ondervroegen. „Maar Horn is nog in leven." Verzwakt De eenheid die Galvez leidt, het Western Mindanao Command, boekt het laatste jaar opvallende resultaten tegen de beweging. Abu Sayyaf, verworden tot een criminele organisatie die miljoe nen binnenhaalt met ontvoerin gen, wankelt. „De beweging is verzwakt", zegt Michael Hart, een Britse onderzoeker. „Een deel van de beweging heeft zich vorig jaar aangesloten bij IS en gepro beerd de stad Marawi in te ne men. Dat is mislukt. De groep is meer versplinterd dan ooit." Tientallen leden van de bewe ging werden gearresteerd en di verse gijzelingen zijn dit jaar be ëindigd, zoals vorige week nog die van de twee Indonesische vis sers. Elf mensen worden nu nog gevangen gehouden door Abu Sayyaf, van wie Ewold Horn de enige westerling is. Een paar jaar geleden had de groep nog tiental len slachtoffers in handen. Dat heeft ook te maken met het snoeiharde optreden van presi dent Duterte. Hart: „Hij heeft veel extra militairen naar het ge bied gestuurd, de marine pa trouilleert volop rond de eilan den waar Abu Sayyaf actiefis. Mensen gijzelen op open water, zoals met Horn is gebeurd, is bijna niet meer te doen." De vraag is waarom er al zo lang geen nieuws is. Vrijwel alle gijzelingen door Abu Sayyaf ein digen binnen twee tot drie jaar. Maar de beweging deinst er niet voor terug gijzelaars te onthoof den. Dat overkwam in 2016 nog twee Canadezen. „Misschien hebben zijn gijzelaars onderling strijd over wat er moet gebeu ren", zegt de Australiër Warren Rodwell, die anderhalfjaar lang werd gegijzeld door Abu Sayyaf. „Dat gebeurde in mijn zaak ook. Abu Sayyaf is geen geoliede ma chine met een bestuur, het is een verbond van tientallen groepjes criminelen. Zijn familie mag de hoop niet verliezen." vrijdag 26 januari 2018 GO 'Akerboom toont geen mededogen voor agent' Koen Voskuil Den Haag Korpschef Akerboom: politie moet flexibeler zijn. fotoshodycareman Boemelen, tussen Amsterdam en Rot terdam bijvoorbeeld, en intussen een film pje kijken. Het kan in de speciale bios- cooptrein die tijdens het Rotterdam Film Festival verschillende steden aandoet (nog tot 4 februari). Een piccolo is aanwezig om reizigers te voor zien van popcorn. In de trein is bijvoor beeld de korte film Chlorophyl te zien van fimmaker Barry Jenkins. Het verhaal gaat over een vrouw met een mislukte re latie die in de knoop zit met haar identi teit. FOTO ANP Sinds 2012 wordt Ewold Horn uit Groningen gegij zeld door moslimrebellen in de Filipijnen. „Hij is nog in leven." Peter Groenendijk Rotterdam Morgen in deze krant een inter view met Australiër Warren Rodwell, die anderhalfjaar lang werd ontvoerd door Abu Sayyaf. „Jullie mogen Ewold niet vergeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13