M II 9 Syrisch stel komt om het leven De 41-jarige man uit Tilburg en zijn 25-jarige vriendin die dinsdagavond dood werden gevonden in een appartement in het Noord-Hollandse Vel- serbroek, hadden al langere tijd ruzie met elkaar. Dat zeg gen bewoners van het appar tementencomplex. Eén van hen, de 25-jarige Michelle, zag het stel voor het laatst levend. „De vrouw stond huilend buiten toen ze naar binnen werd getrokken." Op het be gin van de avond wil Michelle langs haar buurman voor een kop koffie. In het trappenhuis van haar flatwoning hoort ze plotseling een harde schreeuw. Die komt uit een van de appartementen. „Het was een akelige, angstige gil", vertelt Michelle. Ze voelt aan alles dat het goed fout zit. Ze pakt haar telefoon en wil het alarmnummer bellen. Precies op dat moment hoort ze een paar harde knallen. „Het leek op zwaar vuurwerk, ik had niet in de gaten dat het scho ten waren." De slachtoffers, beiden van Syrische afkomst, zouden al een aantal jaar een relatie hebben. Ik wilde er zo graag nog eentje bij, dan had ik de vijftig gehaald Ziekenhuizen buigen zich over energydrink Nederlandse ziekenhuizen gaan zich buigen over de vraag of ongezonde energie drankjes er nog wel verkocht moeten worden. De aanlei ding is een steekproef van voedselwaakhond Food- watch waaruit blijkt dat de omstreden drankjes in meer dan de helft van de Neder landse ziekenhuizen ver krijgbaar zijn. De Neder landse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) laat weten de kwestie 'zo zorgelijk' te vinden dat het op de agenda komt van de eerstvolgende bestuursvergadering. werd een show met wachters te paard en geharnaste collega's op snelle terreinwagens. Kijk, er wordt voortvarend gewerkt aan het inlossen van de campagnebe lofte van de president, was de boodschap. Niet toevallig gebracht op het stuk grond bij Otay Mesa, denkt professor Oscar Romo, ste denbouwkundige die aan de uni versiteit van San Diego het grens gebied bestudeert. „San Diego en Tijuana zijn de grootste steden langs de grens, met in totaal 5 mil joen inwoners. Dit is strategisch een belangrijke plek. Hier vallen die prototypes op." Zo doen ze vooral mooi dienst als pr-materi- aal voor het Trumpisme. „De muur is meer dan een beleids voorstel, het is een symbool", er kende een van Trumps vertrouwe lingen onlangs tegenover nieuws site Axios. Intolerantie Voor de inwoners van Tijuana zijn de prototypes vooral symbolen van intolerantie. „Ze zijn vernede rend voor het Mexicaanse volk", zegt Maggie Palacios (56), die ge huld in tuinbroek en vale trui een schamel kostje bij elkaar verdient met de verkoop van onderdelen die ze op het autokerkhof verza melt. „Esta loco" - hij is gek - her haalt ze een paar keer als ze het over de president van het buur land heeft. Mexicanen houden Amerika nota bene draaiende met hun goedkope arbeid en geliefde kookkunsten, klagen ze hier. Ame rikanen komen maar al te graag goedkope tequila drinken in de bars in het centrum van wat zij 'TJ' noemen. „Maar als wij daarheen willen, is het ineens een enorm probleem", zegt buurman Her- nandez. „Die muur is gewoon ra cistisch." Trump is van plan zelf nog wat meer aandacht te vestigen op zijn stukjes muur. Hij kondigde aan dat hij ze binnenkort komt bezichti gen. Hernandez en zijn buren kunnen straks de blonde manen van de Amerikaanse president zien als ze door de gaten in de me talen afrastering gluren. „Ik denk dat hij de tweede van rechts zal kiezen", zegt Tony Rogel, beveili ger van het gasstation dat haast op de grens staat. Mensen mogen er niet overheen, maar gas en elektri citeit stromen ongehinderd van Mexico naar de VS. Rogel wijst op de metalen constructie met spijlen aan de onderkant, afgetopt met een dikke ronde buis. „Daar kun je geen touw aan haken, je klimt er niet zomaar overheen." Amerikaanse grenswachten hebben het in de afgelopen weken geprobeerd. Ze zijn de modellen te lijf gegaan met touwen en pikhou welen. Ze probeerden tunnels te graven onder de bijna twee meter diepe funderingen en trachtten de muren te vellen met betonboren en slijpmachines. Over de conclu sie wil de grensbewakingsdienst niets zeggen, maar professor Romo heeft er weinig vertrouwen in. „Hekken en muren die hier eerder zijn neergezet werkten niet, en migranten en smokkelaars kunnen altijd uitwijken naar de bergen hier vlakbij, waar je onmo gelijk een muur kunt bouwen. Mensen zijn slim." Of, in de woor den van Maggie Palacios: „Des noods gebruiken ze een trampo line." Het gebied rond de proto types is onder illegale grensover- stekers populair. Verderop staat een tweede, hoger grenshek, maar dat eindigt hier. Vooral als het Als wij daarheen willen, is het ineens een enorm proleem, die muur is rasisme mistig is, of regenachtig en don ker, klimmen migranten over de oude afrastering. Soms verdwij nen ze succesvol in de verte, soms worden ze direct in de kraag gevat door een grenswacht, soms geven ze zichzelf aan om asiel aan te vragen. Symboliek Moeilijk is het niet. Maggie Pala cios haalt een zelfgetimmerde houten ladder uit haar huisje. Ze zet hem tegen het grenshek om de prototypes daarachter goed te kunnen zien. Wie op de bovenste trede staat, hoeft maar een been over de rand te zwaaien om in Amerika terecht te komen. Is dat binnenkort onmogelijk? Aan de Mexicaanse kant gelooft men er niet meer in. „Trump praat veel, maar er gebeurt weinig", obser veert Hernandez. Hij denkt dat zelfs de prototy pes weer worden neergehaald als Trump president-af is. Maar de symboliek is zo sterk, dat menig een daar anders over denkt. Een Zwitserse kunstenaar, Christoph Büchel, ziet 'significante cultu rele waarde' in de stukken muur en organiseert rondleidingen alsof het minimalistische sculp turen zijn. Zelfs als de grensmuur nooit gebouwd wordt, zei Büchel, zouden de prototypes moeten blijven staan. Hij is een petitie gestart om ze 'tot natio naal monument te laten uitroe pen'. „Omdat ze zoveel zeggen over onze geschiedenis", legde hij uit in The New York Times. „Ze kunnen mensen eraan herinne ren dat ooit dit idee bestond om een grensmuur te bouwen." Grensversperringen Raad spreekt afschuw uit Pussy Riot wil naar Zweden Onderzoek dna Nicky donderdag 25 januari 2018 VELSERBROEK De Canadese seriemoorde naar Robert Pickton bekent in een documentaire nog meer moorden. DEN HAAG Juan Manuel Hernandez Op veel plaatsen ontbreekt een hek. Daarnaast bevatten hele stukken alleen voertuigobstakels - mensen kunnen er makkelijk langs. AMSTERDAM De partijen in de Amsterdamse ge meenteraad heb ben hun afschuw uitgesproken over de onthoofde pop die vorige week was neergezet bij de Emir Sultan- moskee in stads deel Noord, in de buurt van een ba sisschool. Ze noem den de actie ver werpelijk, walgelijk en onacceptabel. De kwestie werd besproken in een spoeddebat. STOCKHOLM Twee activisten van de Russische punk band en protest groep Pussy Riot proberen asiel te krijgen in Zweden. Lusine Dzjanjan en Aleksej Knedlja- kovski zouden in 2014 hun thuisland zijn mishandeld. 200.km Otay Mesa/San BRON: Phoenix Hek Diego El Paso Tijuana: 8 protypes van Trumps muur Nogales Ciudad Juarez Hermosillo Voertuigobstakels VERENIGDE Da||ag STATEN San Antonio MAASTRICHT Het eerder aange kondigde groot schalige dna-onder- zoek in de moord zaak van Nicky Ver stappen begint in februari. Dat heeft justitie gisteren laten weten. Meer bijzonderheden maken politie en justitie morgen be kend tijdens een persconferentie. De 11-jarige Nicky Ver stappen werd in au gustus 1998 tijdens een jeugdkamp ver moord. Majoor Marco Kroon is aanwezig bij de opening van een tentoonstelling waarin veteranen centraal staan op land goed Bronbeek, het tehuis voor Oud-Militairen. Kroon is speciale stafofficier Veteranen bij de Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht en Veteranen, fotoanp TENTOONSTELLING VETERANEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9