II 8 DONALD TRUMP DE GRENS Onenigheid over de muur die Trump wil bouwen, legde deze week de complete Amerikaanse overheid plat. Hoe staat het een jaar na zijn aantreden met zijn belangrijkste belofte? De Mexicanen geloven niet dat er iets van terechtkomt. muur gevraagd, maar dat heeft vooralsnog geweigerd finande- op zijn gezicht. Hij woonde jaren lang zonder de juiste papieren in de VS, net als diverse buren, maar werd na een aanvaring met justi tie teruggestuurd naar Mexico en vestigde zich noodgedwongen op dit stuk goedkope grond. Dage lijks wordt hij geconfronteerd met de onbereikbaarheid van het land waar zijn volwassen dochters nog steeds wonen. Geen geld, geen plan Donald Trump en zijn aanhangers maakten luidkeels duidelijk dat ze een hoge barrière willen tussen deze mensen en hun grondgebied. Uit Mexico komen 'verkrachters', zei Trump in zijn allereerste op treden als presidentskandidaat. Fans scandeerden het tijdens zijn verkiezingsrally's uit volle borst: „Bouw die muur! Bouw die muur!" Hij zou big en beautiful worden, Mexico zou voor de kos ten opdraaien, beloofde Trump. Nu een kwart van zijn presi dentschap erop zit, is er nog wei nig resultaat geboekt. Voor de muur is nog geen geld en geen plan. Trump heeft het Ameri kaanse Congres om r8 miljard dol lar voor bijna 1.500 kilometer ring beschikbaar te stellen. De De mocraten zeiden onder druk van een shutdown van de overheid be reid te zijn geld vrij te maken, maar trokken dat aanbod in nadat Trump het had geweigerd en de overheid weer openging. En Mexico is niet van zins een peso bij te dragen. De prototypes zijn be taald uit bestaande potjes voor grensbewaking. Al met al is het onduidelijk waar de bouw van de acht proefmodellen uiteindelijk toe leidt. De grensbewakingsdienst leidde toch gretig media rond bij de minimuren. De voltooiing grensmuur, de bewoners van een straatarme achterbuurt van grens stad Tijuana. Juan Manuel Her nandez woont er aan de rand van een autokerkhof. Zwerfhonden scharrelen over de zandweg tussen zijn woning en de grens, op zoek naar iets eetbaars in de afvalber gen, die zich rond een stuk of wat uitgebrande auto's hebben ge vormd. „Blijf weg uit die buurt daar verderop", zeggen de bewo- Migranten en smokkelaars kunnen altijd uitwijken naar de bergen hier vlakbij ners van dit sloppenwijkje. Drugs- gerelateerd geweld is overal in doorvoerhaven Tijuana, lang een slagveld in de Mexicaanse drugs oorlog. Je Amerikaanse auto kun je maar beter goed in de gaten hou den, waarschuwen ze. „Het leven hier is een hel", zegt Hernandez met een wrange grijns Als dit alles is, hoont Juan Manuel Her nandez, dan komt er vast niets van die muur terecht. Vanuit de keet waar hij woont, heeft de 40-jarige Mexicaan uit zicht op acht prototypes van Trumps grensmuur, ruim 9 me ter hoog. Ze steken dreigend uit boven een roestige afrastering die tot op heden de rand van Amerika markeert. Door de kijk gaten in het metaal kan hij ze goed zien. Vier proefmodellen zijn opgetrokken uit beton, vier modellen zijn gemaakt van staal of ander materiaal. Eén muur heeft een decoratief baksteenpa troon, maar alleen aan de Ameri kaanse kant. In Mexico ziet Her nandez massief grijs. Erachter ligt het Amerikaanse Otay Mesa, een van auto's verge ven voorstad van San Diego met kantoorgebouwen, een vliegveld, pannenkoeken van IHOP en kof fie van Starbucks. Het is het be loofde land voor de Mexicaanse buren van deze eerste stukken donderdag 25 januari 2018 GO Die is vooral symbolisch Juan Manuel Hernandez vindt de muur een symbool van ra cisme. Maggie Palacios noemt de prototypes een 'vernedering voor het Mexicaanse volk'. FOTO'S KARLIJN VAN HOUWELINGEN Karlijn van Houwelingen Professor Oscar Romo San Diego

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8